Dükkan önüne araba park etmenin cezası
TRAFIK

Dükkan önüne araba park etmenin cezası 61/1

Dükkan önüne araba park etmenin cezası nedir?

Giresun‘da kasap dükkanım var. Kasap dükkanımın önüne sürekli olarak araç park edilmekte. Esnaf olduğum için; dükkanımın önündeki araç parkları gelirimi önemli ölçüde olumsuz etkiliyor. Dükkan önüne araba park etmenin cezası nedir? M.Y / Giresun

Dükkan önüne araç park etmek yasak mıdır? Dükkan önü; dükkan sahibine mi aittir? Dükkan önüne park edilen araçlar çektirilir mi ? Vb. tüm merak ettiğiniz soruları cevaplıyoruz.

Dükkan Önü, Dükkan Sahibine mi Aittir?

Dükkan önü; eğer ki  bir yol, bir kaldırım ise; bu yol ve kaldırım dükkan sahibine ait değil; kamuya; yani tüm vatandaşlarımıza aittir.

Dükkan önü; özel bir mülk ise; tabiki de bu yer dükkan sahibinindir ve bu yere; dükkan sahibinin izni olmaksızın kimse park edemez.

Fakat; dükkan önü kaldırımsa veya bir yol ise; dükkan önündeki yolun kenarına; tüm vatandaşlarımız aracını park edebilir.

Dükkan Önüne Araç Park Etmek Yasak mıdır?

Dükkan önüne araç bırakmak, araç park etmek, eğerki o yerde bir park etme yasağı bulunmuyorsa ve bu yer bir özel mülk değilse yasak değildir. Dükkan önüne; sadece dükkan sahibi, dükkan müşterisi aracını park edebilir diye bir hüküm yoktur. Dükkan; yol kenarında bir yerdeyse; tüm vatandaşlar; dükanın giriş-çıkış ve depo önünü kapatmayacak bir şekilde araçlarını bırakabilir.

Hangi Durumlarda Dükkan Önüne Park Cezası Yazılır ?

Dükkan önünde park halinde bir araç varsa ve aşağıdaki sayacağımız durumlar gerçekleşmişse; dükkan önüne park eden araca 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 61’inci maddelerinin birinden işlem yapılır.

– Park halindeki araç; dükkanın giriş ve çıkış kapısını kapatmışsa.
– Park halindeki araç; dükkanın depo kapısını kapatmışsa.
– Park halindeki araç; park yasağı olan bir yere park etmişse.
– Park halindeki araç; duraklamanın yasaklandığı bir yere park etmişse.
– Park halindeki araç; duraklara sağdan ve soldan 15 metre mesafe içerisinde park etmişse.
– Park halindeki araç; bir özel mülke izinsiz park etmişse.
– Park halindeki araç; yangın musluklarına 15’er metre mesafe içerisinde park etmişse.

2021 Yılı Park Etme Trafik Para Cezası Miktarı

2021 yılı için; dükkan önüne park etmenin trafik ceza miktarı 144 TL’dir. KTK madde 61/1’lerden yazılır.

Dükkan Önüne Park Eden Araç Çektirilir mi ?

Dükkan önüne park eden araçlar hem çektirilir; hem de çektirilmez. Çünkü; araç çektirmenin bazı şartlarının oluşmuş olması gerekir.

Örneğin; bir esnaf, dükkanının önüne park eden aracı; 155 Polis imdat hattına ihbar ettiği zaman; aracın park ettiği yere trafik polisleri gelir ve aracın park ediş şeklini, aracın parkp durumunun ; yasak olup olmadığını araştırır ve tespit eder.

Dükkan önüne park eden araç; dükkanın giriş veya çıkış kapısını kapatmışsa ve araç sahibine ulaşılamamışsa; çekici vasıtasıyla araç çektirilir.

Yine; araç deponun giriş veya çıkışını kapatmışsa ve dükkan sahibine ulaşılamıyorsa; araç çekici vasıtasıyla kaldırılır.

Dükkan önüne park eden araç; yaya geçidini, yaya kaldırımını veya bir yolu kapatmışsa; ve araç sahibine ulaşılamamışsa; çekici vasıtasıyla kaldırılır.

Araç; durak içerisine park etmisse, yangın musluklarını kapatmışsa, kamu binalarının giriş – çıkış kapılarını kapatmıssa; ve araç sahibine ulaşılamamışsa; çekici vasıtasıyla kaldırılır.

Son olarak; durumu şüpeli olan bir araç; güvenlik gerekçesiyle; çekici vasıtasıyla kaldırılır.

Dükkan Önüne Park Eden Araç Nereye Şikayet Edilir?

Dükkanın önüne park edilen araçları 155 polis imdat hattını arayarak ihbar edebileceğiniz gibi; 155 polis imdat hattına ait olan WhatsApp ihbar numaralarına; WhatsApp üzerinden mesaj atarak şikayetçi olabilir; emniyetin şikayet e-postasına, e-posta göndererek şikayetçi olabilirsiniz.

Ayrıca; bulunduğunuz ilin veya ilçenin trafik denetleme şubesinin telefon numarasını biliyorsanız; trafik denetlemeyi arayarak da şikayetçi olabilirsiniz.

Bir diğer şikayet merci ise; CİMER’dir. Cimer’e şikayet ederek daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Özetle Şikayet Mercileri;

1- 155 Polis İmdat Hattı
2- 156 Jandarma İhbar Hattı ( Jandarma Mıntıkasında )
3- Egm Watssap İhbar Hattı
4- Egm E-mail Ihbar Hattı
5- Egm SMS İhbar Hattı
6- Trafik Denetleme Şubesine
7- Cimer Şikayeti

Tags: Dükkan Önüne Araç Parkı, Araç Dükkan Önünde, Dükkan Önünde Araç Var, Hatalı Park Cezası, Dükkan Kapısına Araç Parkı, Yola Araç Parkı, Depo Önüne Araç Parkı , Dükkan Girişine Park, Yola Park,

Bir cevap yazın