Drift Cezası Arkadan Gelir mi ?

Drift Cezası Arkadan Gelir mi Sorusu

Drift atmanın hazzı; hiç bir şeyde yok. Drift atmayı çok seviyorum ama; bir o kadar da korkuyorum. Dirift attığım zaman; görevli polis beni kovaladı ama yakalayamadı. Merak ettiğim konu şu: Drift Cezası Arkadan Gelir mi ?   Cevahir Başarır / İstanbul

Drift trafik cezası 2918 sayılı karayolları trafik kanunundaki en ağır cezalardan biridir. Drift atmak; 2919 sayılı yasa ile yasaklanmıştır.

Drift atan araç sürücüsüne yine; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 67/1-D’den 2021 yılı için 6700 Türk Lirası drift atma cezası yazılır.

Drift atma trafik cezasını, tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda; %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilirsiniz.

Drift Cezasının %25 indirimli tutarı ise; 5000.25 Türk Lirasıdır. 6700 TL drift atma trafik cezasında erken ödeme avantajınız 1675 Türk Lirasıdır.

Ayrıca; drift atan araç sürücüsünün ehliyetine 60 gün geçici olarak el konulur. 60 günlük; ehliyetsiz bir sürecin içerisine girer.  Ehliyetine el konulan bu sürücünün; 60 gün boyunca; trafikte araç kulllanmaması gerekir.

Drift atılan araç; sürücüye ait ise; araç 60 günlüğüne bağlanır ve trafikten 60 günlüğüne men edilir.
Drift atılan araç; drift atan sürücüye ait değilse; araç 60 günlüğüne bağlanmaz.

Trafikte; ehliyeti gecici iptal halindeyken araç kullanması durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B’den işlem yapılır.

KTK Madde 36/3-B’nin 2021 yılı trafik ceza miktarı ise; 2698.00 Türk Lirasıdır.

Ayrıca; 36/3-B’den işlem gördüğü araç kendisine ait değilse; araç sahibine de; 2698.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

DRİFT ATMA CEZASI ARKADAN GELİR Mİ ?

Drift atma cezası; arkanızdan gelir. Görevli trafik zabıtası; araç plakanızı tespit etmisse; drift atma trafik cezanız arkanızdan gelebilir.

Gelebilir diyorum; çünkü; ağır bir ceza olduğu için, görevli polisler, jandarmalar veya FTM’ler bu insana da yazık. 6700 TL cezası var diyerek; yazmayabilir. Yazmaya yetkileri vardır. İsterlerse; araç plakanıza 6700 TL drift atma trafik cezasını yollarlar.

Drift cezasının haricinde; görevli polisin dur ihtarına uymamaktan (47/1-A ) 314.00 TL trafik cezası da yazılır.

Ayrıca; polisten kaçarken kırmızı ışık ihlali yapmışsanız; madde 47/1-B’den 314.00 TL kırmızı ışık ihlali trafik cezası yazılır.

Ayrıca; polisten kaçarken; trafiği tehlikeye düşürmek maddesinden 46/2-C’den 314.00 TL trafik cezası yazılır.

Bu maddeler; görevli trafik zabıtasından kaçarken yapmış olduğunuz; trafik kural ihlali sayısına göre artar. Örneğin; ters şerit, makas atarak kaçma, yola cisim atma vb…

MOBESE KAMERALARI DRİFT CEZASI YAZAR MI ?

Mobese güvenlik kameraları; drift cezası yazar mı; evet mobese kemeraları drift cezası yazar. Mobese kamerasının drift cezası yazabilmesi için; araç plakanızı tespit etmiş olması gerekir. Plaka tespit edilememişse; mobese kamerası drift cezasını yazamaz.

Trafiğe Kapalı Alanda Drift Cezası Yasak mı ?

Trafiğe kapalı bir alanda drift cezası yasak değildir. Drift cezasının yazılabilmesi için oranın yol olması veya yol ile bağlantılı olması gerekir. Fakat; burası Türkiye olduğundan; çevredeki vatandaşlar sesten rahatsız olacak ve polise şikayet edecektir.

Olay yerine gelen polisler de; drift atma suçtur diyerek; cezayı yapıştırabilir. Dikkat edin.

Tags:

drift cezası nasıl gelir,
drift atma cezası,
drift cezaları,
drift trafik cezası,
drift cezası nedir

Drift Cezası Arkadan Gelir mi ?
Drift Cezası Arkadan Gelir mi ?

Yorum yapın