Devasa Havayolu Firmasına Kayyım Atandı

Devasa Havayolu Firmasına Kayyım Atandı

Virgin Australia İflas Ediyor.

Virgin Australia İflas Ediyor ve Batıyor; Avusturalya hükümetinden destek yok. Avustralya’nın en büyük 2 havayolu şirketi olan Virgin Australia; Corona virüs salgını nedeniyle uçuş gerçekleştiremediği için borçlarını ödeyemez noktaya geldi.


Covid-19 salgını nedeniyle dış hat uçuşları tamamen duran Virjin firması; iç hatlarda ise bazı yerlere uçuş yapabiliyordu; bu nedenle finansal krize girdi.


Virgin Australia CEO’su Paul Scurrah; şirkete 4 kişilik Kayyum ekibinin atandığını duyurdu. Virgin Australia CEO’su Paul Scurrah; Her ne olursa olsun Avustralya’nın ikinci bir havayolu şirketine ihtiyacı var; dış hat ve iç hat uçuşlarına devam edeceğiz açıklamasında bulundu.


Virgin Australia CEO’su Paul Scurrah; Avusturya hükümetine 1.4 milyar dolarlık kredi başvurusunda bulunduklarını, fakat Avusturya hükümeti tarafından herhangi bir destek verilmeyeceğini bildirdi.

Avusturalya hükümeti hazine Bakanı Josh Frydenberg, ‘‘Hükümet, beş büyük zengin yabancı hissedarın yüzde 90’nına sahip olduğu hava yolu şirketini kurtarmayacak.’’ dedi.


Avustralya halkı hükümete tepkili… Virgin Avusturya’nın piyasadan çekilmesi demek, tekelleşmenin ve rantlaşma olacağı için; bilet fiyatlarının artacağını, piyasanın tek bir firmanın eline bakacağını, halkın kazıklanacağı için vatandaş tepkili.

Qantas havayolu şirketi Avustralya’nın en büyük havayolu şirketidir.Qantas havayolu şirketinden sonra Virgin Havayolları şirketi gelmektedir.Virgin Havayolları şirketi 130 uçakla 41 noktaya uçuş gerçekleştirmekteydi. Bünyesinde 15.000 çalışanı bulunan şirketin toplam da 3.17 Milyar Dolar borcu bulunmaktadır.


Virgin Australia İflas
Virgin Australia İflas

Bir cevap yazın