D1 Ehliyet kaç kişilik minibüs kullanır

D1 Ehliyet kaç kişilik minibüs kullanır

EHLİYET

D1 sınıfı ehliyetim var. D1 Ehliyet kaç kişilik minibüs kullanır ? Minibüs kullanırken 16+1 kişilik olsun istiyorum.

16+1 kişilik minibüsü D1 sınıfı ehliyetim ile kullanmam mümkün mü? Sami Taşova / Kastamonu

D1 ehliyet sahibi olan sürücülerin en çok merak ettiği 2 soru var. Bu sorulardan bir tanesi; ‘ D1 Ehliyet sahibi olmadan B sınıfı ehliyet ile minibüs sürülür mü?’dür.

Bir diğer merak edilen konu ise; D1 ehliyet ile maksimum kaç koltuklu minibüs sürebilirim olmaktadır.

B sınıfı ehliyet ve D1 sınıfı ehliyet ile ilgili olarak tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulmanızı ümid ediyorum.

B ehliyet ile minibüs sürülür mü?

B sınıfı sürücü belgesi ile yani B sınıfı ehliyet ile minibüs hem sürülür; hem de B sınıfı ehliyet ile minibüs sürülemez.

Nasıl yani dediğinizi duyar gibi oldum. B sınıfı ehliyet konusunu açacak olursak; 01 Ocak 2016 tarihinden önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlar; D1 almadan minibüs sürebilir.

Fakat; 01 Ocak 2016 tarihinden sonra; ilk defa B sınıfı ehliyet alanlar; D1 almadan minibüs süremezler.

B sınıfı ehliyetlerin minibüs kullanma durumu yukarıdaki gibi 2’ye ayrılmıştır. 01 Ocak 2016 tarihi baz alınarak; öncesi B ehliyetlilere D1 gerekmezken; 01 Ocak 2016 sonrası B sınıfı ehliyet alanlara D1 şarttır.

B sınıfı ehliyet ile kaç koltuklu minibüs sürülür?

01 Ocak 2016 tarihinden önce alınan B sınıfı ehliyet ile; 16+1 minibüs sürülür. Daha dogru bir ifade ile; araç ruhsatında MİNİBÜS yazan tüm araçları; 01 Ocak 2016 tarihinden önce alınan B sınıfı ehliyetli bir kişi sürebilir.

Minibüs kullanımında koltuk sayısı önemli değildir. Önemli olan; araç sınıfı olarak tescil kaydında MİNİBÜS yazmasıdır.

16+1’in esprisi; minibüs tanımına uygun olması için çıkarılan bir kavramdır.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde minibüsün tanımı şu şekildedir.

Minibüs: Sürücüsü dahil 17 koltuğu geçmeyen araçlara denir. Bu nedenle 16 yolcu + 1 de şöför koltuğu ile 17 koltuğu geçmeyen araçlar minibüstür.

Araç ruhsatında minibüs yazan bir araca; 17 koltuktan fazla koltuk attığızda; örneğin 20 koltuk taktığınızda! bu aracı otobüs yapmaz.

Yani; trafik görevlileri sizi durdurup; koltukları saydığında; ooo burda 20 koltuk var.

Sen, bu minibüsü otobüse çevirmişsin; B sınıfı ehliyet ile veya D1 sınıfı ehliyet ile bu minibüsü süremezsin diyerek; size yetersiz ehliyetten trafik cezası yazamaz.

16+1 koltuklu bir minibüse 3 koltuk veya 5 koltuk fazla attığınızda; size yapılacak olan işlem araç üzerinde teknik değişiklik yapıp; bu teknik değişikliği araç suhsatına işletmemekten yazılır.

Fazla koltuğa yazılacak olan ceza maddesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/1’den yazılır.

KTK 32/1 ise: Araçlar üzerinde mevzuata uygun şekilde yapılan her türlü değişikliği otuz gün içinde araç tescil belgesine işletmemektir.

KTK 32/1’in 2021 yılındaki trafik ceza miktarı ise 144 Türk lirasıdır.

KTK 32/1’e istinaden; aracınız fazla koltuktan dolayı trafikten men edilerek; size 7 gün idari izin verilir.

Aracınız; çekici üzerinde teslim edilir. Çekici parası vermek durumunda kalırsınız. Ayrıca; KTK 32/1 trafik cezasının ceza puanı 10 puandır.

D1 ehliyet kaç koltuklu minibüs kullanır?

D1 ehliyet; yukarıda da bahsettiğimiz üzere; araç ruhsatında MİNİBÜS yazan; kaç koltuklu olursa olsun tüm minibüsleri kullanır.

16+1’den; ister 1 fazla isterse 10 fazla koltuklu olsun; tüm minibüsleri D1 ehliyet sahibi kullanır.

Minibüs ruhsatınızdaki koltuk sayısından fazla koltuğunuz varsa; yukarıda bahsettiğimiz üzere; KTK 32/1’den idari para cezası yazılır.

Minibüsün kaç kişilik olması veya kaç koltuklu olması önemli değildir. Araç ruhsatında MİNİBÜS yazıyorsa; o minibüsü D1 ehliyetli bir sürücü kullanabilir.

Trafik görevlileri; bir sürücünün ehliyetine bakarken; kullanmış olduğunuz aracın sınıfına bakarak; o aracı kullanabilirsiniz veya o aracı kullanamayacağınızı tespit eder.

Araç ruhsatında ki ‘ araç cinsi ‘ kısmında yazan ( Otomobil, kamyonet, kamyon, panelvan, motosiklet, vb…) araç cinsine göre ; o aracı sürmeye yeterli ehliyete sahip olup olmadığınıza bakar.

Aracın koltuk sayısı degil; aracın cinsi önemlidir. Örneğin; araç cinsinde otobüs yazan 25 koltuklu bir aracın; 10 koltuğunu söktüğünüzde, o aracı B veya D1 sınıfı ehliyet ile süremezsiniz.

10 koltuk sökülünce; Otobüs olan araç minibüse dönmez. 17 koltuklu bir minibüse 10 koltuk veya 5 koltuk daha eklenince de minibüs; otobüse dönüşmez.

Bir araca koltuk ekler ve bir araçtan koltuk söketseniz; bu sadece bir teknik değişikliktir. Araç cinsine etki etmez.

EGM, Jandarma ve Karayolları; araç tescil kaydına göre işlem yapar. Araç tescil kaydında neyse odur.( Kamyonet, kamyon vb.)

D1 Ehliyet kaç kişilik minibüs kullanır
D1 Ehliyet kaç kişilik minibüs kullanır

Bir cevap yazın