Çocuklara Araç Tescili /18 Yaşından Küçüklere Araç Alma

Çocuklara Araç Tescili /18 Yaşından Küçüklere Araç Alma

Çocuklara Araç Tescili Nasıl Olur ?

Çocuklara Araç Tescili Nasıldır? Yaşım 15 ama çok sevdiğim bir kırmızı araba var. Bu kırmızı otomibili kendi adıma almak istiyorum. Ama; yaşım küçük olduğu için bu kırmızı otomobili kendi adıma alamıyor muşum.

Bu otomobili kendi adıma nasıl alabilirim? Yardımcı olursanız çok teşekkür ederim. Mehmet Kara / İstanbul

MedyaFatih: 18 yaşından küçüklere araç tescili ile ilgili sormuş olduğunuz bu değerli soru için size çok teşekkür ederim.

Motorlu taşıtların kayıt ve tescili kanunda düzenlenmiştir. 18 yaşından küçüklere ( çocuklara) araç tescili mümkündür. Fakat bu araç tescilinin bazı şartları vardır. Bu şartlar yerine getirilmedikçe; 18 yaşından küçük yaştaki bireylere motorlu taşıt tescili yapılmaz.

Kanuni Mümessil ( Anne-Baba- Avukat … )’in Tüm sorumlukları, ( ceza, yaptırım, borç vb.) riskleri kabul ettiklerine dair noterden onaylı dilekçe ibrazı zorunludur.

2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 74’de ” 18 yaşından küçüklere araç tescil ” şartları açıkça yazmaktadır.

Madde 74– (Değişik: RG-31/12/2004-25687-3. Mükerrer)

Zihinsel (Değişik ibare:RG-17/4/2015-29329) engelliler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında vermeleri zorunludur. “

Denilmektedir. Bu maddedeki yasal zorunlulukları yerine getirdikten sonra; 18 yaşından küçük de olsanız, akli melekeleriniz ( zihinsel engelliler) yerinde olmasa da; üzerinize, adınıza kayıtlı araç alabilirsiniz.

Çocuklara Araç Tescili Nasıl Olur ?
Çocuklara Araç Tescili Nasıl Olur ?

Bir cevap yazın