Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi


Çif Egzozlu araçlar ve aracına çift egzoz takmayı sevenlerin en çok sordugu soru ” Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi ” sorududur. Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi sorusunun cevabını Medya Fatih olarak cevaplayacağız.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019
Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019


Çift Egzoz Nedir?


Çift Egzoz; Araç motorununun benzin, mazot ve Lpg gibi yakıtları yaktıktan sonra; bu yakıtlardan çıkan gazları tahliye etmeyi daha kolay hale getirmek amaçlı tasarlanan sistemdir.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi Cevabı


Fabrika çıkışında cift egzozlu olmayan bir araca sonradan çift egzoz takılması sırasında katalizor sisteminin iptal edilmesi veya hatalı montajlarda; egzoztan çıkan dumanlar her iki egzozada aynı seviyede verilemediğinden araç muayene sırasında sorun teşkil etmektedir.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019
Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019


Ayrıca; günümüzde çift egzoz genellikle; görsellik açısından kullanılmaktadır.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi diyorsanız; hayır çift egzoz TÜVTÜRK araç muayene istasyonundan geçmez. Çünkü; katalizör’den gelen eğzoz gazları çift egzozlarda eşit miktarda dağılmamaktadır.


Araç muayene istasyonu egzoz emisyon muayenesinde çalışan görevli aracınızda çift egzoz bulunuyorsa size muayeneden bırakacaktır.

Aracınızda çift egzoz mevcutsa ve her iki egzozdan da duman çıkıyorsa; aracınız araç muayene istasyonunda ağır kusurlu olarak kalacaktır. Araç muayenesinde bu araç geçmeyecektir.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019
Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019

Çift Egzoz Nasıl Geçer?


⚠️Çift egzozun araç muayene istasyonundan geçmesi için tek bir egzozdan araç egzoz gazı tahliye edilmelidir.

?? Fabrika çıkışlı çift egzozlu araçlar araç muayene istasyonlarından geçmektedir.

Sonradan çift egzoza çevrilen araçlarda ise; tek delikten egzoz gazı çıkması şartıyla araç muayene istasyonlarında geçmektedir.


Her iki delikten de egzoz gazı çıkıyorsa; bu tarz araçlar araç muayene istasyonlarında bırakılmaktadır.

Egzoz dediklerinden bir tanesinin egzoz katalizör bağlantısının olmaması; egzoz gazının çıkmaması gerekir.

Diğer egzoz sadece modifiye yani görüntü amaçlı egzoz olmalıdır. diğer egzozun egzoz katalizòr bağlantısı ile hiçbir bağının olmaması gerekir.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019
Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019


İki delikli egzozun sadece görüntü amaçlı olması gerekir. Bu tarz egzozlu araçlar araç muayene istasyonundan geçerken; her iki egzoz deliğinden de duman çıkan araçlar araç muayene istasyonlarından geçmemektedir.


?Sonradan Çift Egzoz Yapılan Araçlar AGIR KUSUR’lu Olarak Araç Muayene İstasyonlarından Geçmemektedir.

Çift Egzoz Trafik Cezası

Çift Egzoz’dan Trafik Cezası Yermiyim?

Aracınızda çift egzoz bulunuyorsa Aracınıza çift egzoz deliği varsa; Trafik yönünden herhangi bir sakıncası yoktur.

Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019
Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019


Aracınızı çeviren görevli trafik zabıtası aracınızda çift egzoz var diye size herhangi bir ceza uygulanmaz. Trafik cezası yazılması söz konusu değildir.

Çift Delikli Abartı Egzoz Cezası


?Çift egzoz cezası yazılmaz derken; bu egzozların abartılı olmaması gerekir. Yani normal egzoz deliği büyüklüğünde olması gerekir. Daha büyük delikli çift egzozlar da abartı egzozdan trafik cezası yazılır.


Abartılı egzoz trafik cezası miktarı 2019 yılı için 1002 Türk lirasıdır. Ayrıca; Aracınız trafikten men edilerek çekici üzerinde size teslim edilir.

Bu durumda 1002 Türk Lirası Trafik cezasının yanında 150-200 TL gibi çekici parası da vermek zorunda kalırsınız. Ayrıca; Aracınız size 7 günlük süre verilerek trafikten men edilir ve aracınızdaki abartılı çift egzozları sökmeniz istenir.

4 Delikli Egzoz Muayene ve Ceza


4 delikli egzoz araç muayenesinden geçer mi?
Aracınıza 4 adet egzoz bağlantısı varsa ve bu egzozların en az 2 tanesi katalizör bağlantılı duman çıkıyorsa. Aracınız araç muayene istasyonlarında kalacaktır. Aracınıza onay verilmeyecektir.


4 delikli egzozlara da trafik cezası yönünden Yukarıdaki işlemlerin aynısı geçerlidir.

Abartılı olmayacak şekilde olan 4 delikli egzozlara trafikk cezası yazılmaziken; abartılı biçimde olan egzozlara; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 32/ 3’ten; 1002 Türk Lirası trafik idari para cezası yazılır ve araç bağlanır.

Araç; araç sahibine veya da sürücüsüne çekici üzerinde teslim edilir.

İlginizi Çekebilir: Egzoz Ucu Cezası 1002 TL


Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi diye soran Medya Fatih takipçilerimize çift egzoz muayeneden geçer.

Fakat; sadece orijinal fabrika çıkışlı olanlar araç muayenesinde geçerken; sonradan çift egzoz takılan araçlar araç muayene istasyonlarından geçmez.


Sonradan takılan çift egzozlarda tek delikten egzoz gazının çıkması gerekir.Her iki deliktende egzoz gazı çıkıyorsa; bu tarz araçlar araç muayene istasyonlarında geçmemektedir.
Bu yazımızın sonunda; Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi, Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi aceba, Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi 2019 gibi sorularınızın cevabını vermiş bulunuyoruz.

Varmış olduğumuz sonuç çift egzozun araç muayene istasyonlarından; orjinal değilse, çift delikten de egzoz dumanı çıkyorsa geçmeyeceğidir.Çift Egzoz Muayeneden Geçer mi sorusuna bu şekilde; hem evet hem de hayır olarak bitirelim.

Bir cevap yazın: