Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak

Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak

Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak Yasal mı ?

Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak durumunda kalsam; 2020 yılı için trafik cezası yazılır mı? Ehliyetimin süresi doldu fakat ehliyetimi gidip trafik tescil ve denetleme şube müdürlüğü’nden almadım.Bu şekilde araç kullandım.

Bu şekilde araç kullansam ceza yer miyim teşekkür ederim. Abdulkerim Karagülle- Kağızman
Trafikte araç kullanan sürücüler; ehliyetlerini yanında bulundurmak ve taşımak zorundadırlar. Normalde Ehliyeti yanında bulundurmayan sürücü e 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 44 /1-B ( Araç kullanırken sürücü belgesini yanında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek )’ten 288.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Fakat Türkiye’deki trafik polisleri; iyi niyet gösterip; genellikle bu trafik ceza maddesini araç sürücülerine uygulamakta ve sürücünün T.C. kimlik numarasından sorgulama yapmaktadır.


Neyse; asıl sormuş olduğunuz soruya gelelim.

Ehliyetinizi herhangi bir sebepten dolayı geçici olarak iptal ettirdiniz yani görevli trafik zabıtasına ehliyetinizi kaptırdınız ve ehliyetinizi kaptırdığınız yasal süre doldu.

Fakat; siz ehliyetinizi gidip trafik tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden geri teslim almadınız ve bu şekilde karayolunda araç kullandınız; size 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B’den ( Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak)’tan 2473.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

İçerideki ehliyetinizin yasal süresi dolsa bile; ehliyetinizi gidip teslim almadıktan sonra; ehliyetiniz içeride gözüktüğünden; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 36/ 3-B ye tabi olursunuz.


Bu nedenle; eğer ki ehliyetiniz içeride ise ve ehliyetinizin süresi dolmuş ise; kesinlikle ehliyetinizi geri teslim almadan trafikte araç kullanmayın derim.

Yeni Ehliyet Örneği


ARAÇ SAHİBİNE DE 2473.00 TÜRK LİRASI TRAFİK CEZASI


Ayrıca; ehliyetiniz içerdeyken; yani ehliyetinizin içerdeki yasal süresi dolmuşsa; ehliyetinizi geri teslim almamışsanız; veya ehliyetinizin süresi dolmamışsa; ehliyetiniz, halen içeride gözüküyorsa; bu şekilde trafikte araç kullanmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3-B’den; 2473.00 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Ayrıca; kullanmış olduğunuz araç size ait değilse; aracın sahibine de ikinci bir ceza olarak 2473.00 Türk Lirası trafik cezası uygulanır.

Hem araç sürücüsü; hem de araç sahibi 2473.00 Türk liralık cezalara maruz kalır. Araç sahibi ile aracın sürücüsü aynı kişi ise; tek ceza uygulanır.


TRAFİK CEZASI %25 İNDİRİM SÜRESİ


Trafik cezalarında yüzde yirmi beş (%25) yasal indirim süresi; cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gündür.

Ceza’nın tebliğ tarihinin üzerinden 15 gün geçmişse yasal indirimden yararlanamazsınız.


Ayrıca; cezanın tebliğ tarihinden itibaren Otuz (30) gün geçmişse; 30 günden sonra aylık %5 yasal faiz işletilir.

Bir trafik cezası hiç ödenmemesi halinde bile iki katından fazla miktarda olamaz.

2473.00 Türk Lirası trafik cezasını; tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, 2473.00Türk lirası yüzde yirmi beş indirime giderek; 1854.75 Türk lirasına düşecektir. Bu cezadaki erken ödeme indirimindeki avantajınız 888.25 Türk lirası alacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36 /3-B’nin herhangi bir ceza puanı yoktur. Sürücüye ceza puanı uygulanmaz.


SÜRÜCÜ TRAFİKTEN MEN EDİLİREhliyeti içerde olduğu halde; trafikte araç kullanan araç sürücüleri; o aracı kullanmaktan men edilir ve aracı teslim alması için o aracı sürmeye yeterli seviyede ehliyeti olan bir kişi çağırması istenir.


Araç sürücüsü O esnada aracını teslim olacak sürücü bulamazsa; araç çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.
Bu durum ise; ekstradan çekici ücreti ve otopark ücreti olarak size yansır.


Medya fatih.com web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder; size ve değerli ailenize hayırlı ömürler dileriz…

Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak
Ceza Süresi Dolan Ehliyeti Almadan Araç Kullanmak

Bir cevap yazın: