Cep Telefonu ile Konuşma Cezası

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası 2019’da ne kadardır? Cep telefonu ile konuşma cezası 2019 Ceza Puanı Ne Kadardır ? vb…


Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nın Detayları

Aracınızla; karayolunda seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmanız durumunda; ne kadar ceza yiyeceksiniz?


2019 yılı cep telefonu ile konuşmanın ceza miktarı nedir? Ceza yemeniz durumunda ne yapmanız gerekir? Tüm bu ve buna benzer sorularınızı tek tek yanıtlıyacağız.

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası Hangi Maddeden Yazılmaktadır?


Aracınızda karayolunda cep telefonu ile görüşmeniz durumunda; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; 73/c maddesinden işlem yapılmaktadır.


Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nın (73/C) 2019 yılı ceza miktarı ne kadardır?

Cep telefonu ile Trafikte araç sürerken görüşme yapmanın; 2019 yılı Cep Telefonu ile Konuşma Cezası miktarı 235 Türk lirasıdır. (73/c maddesi)

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası
Cep Telefonu ile Konuşma Cezası


Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nın Erken Ödeme Miktarı Ne Kadardır?


Karayolunda araç sürerken cep telefonu ile görüşme yapma cezası olan 235 Türk lirasını; bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren; Onbeş (15) gün içinde öderseniz; bu ceza 1/4 oranında indirime giderek; yani; % 25 indirime giderek 176.25 Türk lirasına düşer.


Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nın 2019 Yılı Ceza Puanı Kaç Puandır?

Karayolunda cep telefonu ile görüşen sürücüye maddd 73/c’den 235 Türk Lirası Ceza yazılır.


Eğer bu ceza sizin ehliyetinize yazılmışsa; yani aracınız durdurulup; yüzünüze karşı yazılmışsa; 2019 için geçerli olan ceza puanı 10 puandır.(Madde 73/c)


10 ceza puanı ehliyet puanına eklenir. Fakat bu ceza araç tescil plakanıza; yani ikamet adresinize gönderilmişse, arkanızdan bu ceza yazılmışsa; 10 ceza puanı ehliyetinize işlenmez.

Sadece 235 Türk Lirası trafik cezasını ödersiniz.


Eğer ki; geriye dönük olarak bir yıl (1) içerisinde 100 ceza puanını doldurmanız halinde; ehliyetinize trafik zabıtası tarafından 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Ehliyetiniz 2 ay süreli geçici olarak iptal edilir. Bu 2 aylık iptal süresi boyunca; karayolunda motorlu bir taşıt sürmemeniz gereklidir.

Eğer ki bu 2 aylık ceza süresi içerisinde karayolunda motorlu bir taşıt sürmeniz halinde ve trafik ekibine yakalamanız durumunda; size ehliyetsizlikten 2018 Türk Lirası trafik idari yaptırım para cezası yazarlar.

Ve; Hayati derecede önemli bir konu! Bu 2 aylık ehliyet iptal süresi içerisinde trafikte sürmüş olduğunuz Motorlu Taşıt size ait değilse; yani, sizin adınıza kayıtlı değilse; aracın sahibine de 2018 Türk Lirası trafik idari yaptırım para cezası yazılır .

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde; ödeyeceğiniz toplam ceza miktarı 4036 Türk Lirası olacaktır. 2018 Türk Lirası size; 2018 Türk Lirası da aracın sahibine yazılmak üzere; 4036 Türk Lirası cezaya karşılık gelmektedir. Araç sizin üzerinize kayıtlı ise sadece tek ceza yazılır. Bu cezanın Araç sahibine yazılmasının nedeni ehliyeti olmayan bir sürücüye aracını kullandırmasıdır.


Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nda Aracım Trafikten Men Edilir mi?

Cep telefonu ile karayolunda seyir halindeyken görüşme yapmanız durumunda ve görevli trafik ekibinin sizi çevirmesi hâlinde, aracınız trafikten men edilmez.


Evraklarınız iptal edilmez, evraklarınıza herhangi bir el koyma işlemi yapılmaz.

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası Kablolu Kulaklık ve Buluetooth Kulaklık kullanmayı Kapsar mı?

Trafikte araç sürerken bluetooth kulaklık ve kablolu kulaklık veya araç içi kulaklığını kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.


Bu iletişim aletlerini kullandığınız için size cep telefonu ile görüşme cezası (73/C) yazılmaz.

Sadece; cep telefonunu fiziksel olarak elinize alıp; kulağınızı götürerek konuşmanız durumunda KTK Madde 73/C’den 235 TL ceza yazılmaktadır.

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nı Nasıl İptal Ettiririm?

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası’nın iptalini; bulunduğunuz şehrin Sulh Ceza hakimliğine giderek;Sulh ceza hakimliğine dilekçe ile başvurarak başlatabilirsiniz.

Cep Telefonu ile Konuşma Cezası iptali için gerekli evraklar ise şunlardır:

•Trafik cezasının fotokopisi

•Trafik cezasının tebliğ kağıdının fotokopisi

•Ehliyet ve kimlik fotokopisi

• Trafik cezasına İtiraz dilekçesi

• Aracın ruhsat fotokopisi

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Abart Egzoz Cezası 2019

Bir cevap yazın: