Cam Filminin 2019 Yılı Cezası

TRAFİK CEZALARI

2019 Yılı En çok merak edilen konuların başında”Cam Filminin” yasak olup olmadığıdır.

Cam filmi konusunda internet ortamında bir sürü bilgi kirliliği mevcuttur.

Cam Filmi, 2019 yılı da dahil, hiç bir dönemde yasal olmadı.Yasal olduğunu iddiaa eden varsa; bu yazının yorum kısmına yasal belgenin kanun maddesini atsın.
Cam Filmi konusunu daha fazla sündürüp uzatmadan; iki üç cümleyle bilgi vereyim.

Cam Filmi Yasak mı?

1- 25.07.2019 yani bu yazıyı yazdığım tarih dahil olmak üzere; Cam Filmi tüm zamanlarda olmak üzere; araca cam filmi takmak kanunen yasak.

KTK MD 17

2- Süleyman Soylu, (Hükümet) tarafından Cam Filmi Yasağı “Tüm Emninet ve Jandarma” birimlerine; şifai olarak: Cam Filminden Ceza Yazmayın” Talimatının Gittiği belirtilmektedir.

● Cam Filmi Takma yasağı 2019 yılı; bu gün itibarıyla mevcudiyetini korumakta; yani; gerek polis, gerekse jandarma; Süleyman Soylu’nun bu sözlü talimatını delip; Cam Filmi takarak trafiğe çıkma cezasını size yazabilir.

●Şuan Cam Filmine polis ve jandarma karışmıyor ama; yanlış anlaşılan veya yanlış bilinen bir konu: Aracın ön camına ( Yolu Gördüğünüz Cam) Cam Filmi Çektirmek; kesinlikle yasaktır.
Yani bu sözlü talimat; ön camı kapsamıyor.

Aracın ön camına cam filmi çekmeniz halinde; cam filminden işlem görme ihtimaliniz yüksektir.

Trafik Daire Başkanlığına Sor:

Maslahatcı( idare etme) polis ve jandarmalar; sizi bir defalığına ön camdaki araç filmini sökmenizi isteyerek; uyarıp gönderebilirler, ya da orada bu araç cam filmini sökmenizi isteye bilirler.

Bu durumda diretmezseniz ve bulunduğunuz yerde ön camdaki araç cam filmini sökerseniz; size cam filminden ceza yazmazlar.

Cam Filmi Ceza Maddesi 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1B maddesinden; 235 Türk Lirası ceza yazılır.

Cam Filmi Takmanın 235 Türk Lirası para cezasını, size cezanın tebliğ edildiği andan itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; bu ceza %25 indirime gidererek; 176.25 Türk Lirasına Düşer.

●Cam Filmi Takarak Trafiğe Çıkmanız halinde Aracınız Trafikten men edilerek; aracınızdaki cam filmini sökmeniz için 7 gün idari izin verilir.

● Cam Filmi Takarak Trafige Çıkmanız ve Zabıta kuvetlerine Yakalanmanız durumunda ehliyetinize 20 CEZA PUANI eklenir.

Bir cevap yazın