Cam Filmi Yönetmeliği 2019’da Var mı? Cam Filmi Yönetmeliği 2019, Cam Filmi Yönetmeliği 2019 Kanunu… vb…


Cam Filmi Yönetmeliği 2019 Detayları…


Araçlara cam filmi takmak yasak mı?

Normalde Araçlara cam filmi takmak yasaktır. Fakat; hükümetten gelen son sözlü taleplere göre; bu yasak kısmen uygulanmakta.

Araçlardaki cam filmi yasağı; belli oranlar aşılmadıkça ceza yazılmakta.


Sadece ön cama; cam filmi çekilmesi kesinlikle yasaktır. Ön camda; herhangi bir numara (1.2.3.4 ) cam filmi takılması kesinlikle yasaktır.


Araç ön yan camlarına; yüzde yetmiş (%70) geçirgenlikli cam filimlerine izin verilmektedir. %70 geçirgenlikli camlar; 2 numaralı cam olarak adlandırılmaktadır.


Aracın yan arka camlarına 2 numaralı film çekmeniz2 aracın hangi kısmında olursa olsun kullanılması yasaktır.

Ayrıca; aracın ön camına takılan cam filmi; araç muayene istasyonlarında da geçmemektedir.Araç yan camlarına takılan cam filmleri; herhangi bir sorun teşkil etmemekle birlikte; sadece 4 numaralı cam filmi çekmeme kaydıyla.

Cam Filmi Yönetmeliği 2019
Cam Filmi Yönetmeliği 2019


Cam Filmi Numaralandırma ve %’lik Oranlar

1 Numara Cam Filmi: %85 Geçirgenlikli

2 Numara Cam Filmi: %70 Geçirgenlikli

3 Numara Cam Filmi: %55 Geçirgenlikli

4 Numara Cam Filmi: % 40 Geçirgenlikli

Kanunen yasal olan cam filmi numaraları 1 numara ve 2 numaralı cam filmleridir.


Aracınıza; %85 geçirgenlikli ve % 70 geçirgenlikli cam filmi çekmeniz de herhangi bir sakınca yoktur. Sadece; araç ön camına çekmemeniz kaydıyla.


Peki Araç Cam Filminin Cezası 2019’da Ne kadardır?


Aracınıza standart dışı cam filmi çekmeniz halinde veya araç ön camına cam filmi çekmeniz halinde 2019 yılı için yiyeceğiniz ceza miktarı 235 Türk Lirasıdır.


Bu ceza 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 30/1B maddesinden yazılır.

Cam filmi cezası nane 2019 yılı ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı ehliyet puanımıza eklenir.Cam filmi cezasında aracım bağlanır mı ?

Aracınıza; standart dışı cam filmi takarak veya araç ön camına cam filmi takarak trafiğe çıkmanıza halinde; aracınız trafikten men edilerek bağlanır ve size bu kusuru gider meniz için 7 gün izin verilir.


Bu 7 günlük süre içerisinde aracınızdaki standart dışı cam filmlerinin sökmenizin istenir.

Size verilen 7 günlük izin süresi boyunca aracınızdaki cam filmlerinin sökmemeniz halinde; ikinci sefer trafik kontrolüne yakalanmanız durumunda; bu sefer aracınıza izin verilmez.


Aracınızdaki cam filmlerini bulunduğunuz yerde sökmeniz istenir. Bu standart dışı cam filimlerini sökmemeniz halinde ise aracınız çekici vasıtasıyla Yediemin otoparkına gönderilir.Araç cam filmi cezasını; kaç gün içinde ödersem; bu ceza kaç Türk lirasına düşer?

Araç cam filmi cezası olan 235 Türk lirasını bu cezanı; bu cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz; bu ceza yüzde %25 indirime giderek; 176.25 Türk lirasına düşer.


Cam Filmi Yönetmeliği 2019 Yılı Kanunu Var mı?

Cam Filmi Yönetmeliği 2019 Kanunu yoktur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Araç muayene istasyonlarında % 75 geçirgenlikli ve %85 geçirgenlikli Cam filmleri geçmektedir.Araç cam filmi cezasının yönetmeliği var mıdır?


Araç cam filmi cezası cam filmine özel bir yönetmeliği yoktur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde cam filmi cezası düzenlenmiştir.


Araç cam filmi cezası kime yazılır ?

Araç cam filmi cezası aracın sürücüsüne yazılır.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

TRAFİK CEZASI İPTAL DİLEKÇESİ İNDİR

Cam Filmi Yönetmeliği 2019’da Var mı? Cam Filmi Yönetmeliği 2019, Cam Filmi Yönetmeliği 2019 Kanunu

Bir cevap yazın