Buz Mavisi Xenon Far Yasak mı?
Spread the love

Aracıma buz mavisi Xenon far taktırmayı düşünüyorum ama bir o kadar da xenon far cezasından da korkuyorum. Buz mavisi xenon far yasak mı? Selin Demirci / Trabzon

Buz mavisi Xenon far kullanmak isteyen vatandaşlarımiz; BUZ MAVISİ XENON FAR isimli bu yazımızı okuduktan sonra; xenon far konusu birkez daha değerlendirmeleri faydalarına olur.0

Buz Mavisi Xenon Far Cezalık mı?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve 18.07.1997 tarihli 23053 Resmî Gazete Sayılı Trafik yönetmeliğine göre; standart dışı far kullanımı, standart dışı ışık donanımı kullanımı yasaktır ve bu kural ihlalinin bir idari ceza miktarı vardır.

Buz mavisi Xenon far kullanmak; standart dışı bir far olduğundan malesefki yasaktır. Xenon far konusunda; orjinal yani araç fabrikasının üretip; üretim esnasında araca xenon farı takıp; piyasaya sürdüğü araçlarda xenon far kullanımı serbestir.

Fakat; görevli trafik zabıtası; orjinal olan xenon farın standart dışı far olarak yorumlar ve uygun olmayan xenon far kullandığınıza kânâat getirirse; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 64/B-5’ten veya KTK MADDE 63’ten ( çok ağır ceza) işlem yapabilir.

Siz istediğiniz kadar; benim xenon farın orijinaldı, bana bu cezayı yazamazsın diyin bu hakli gerekçeleriniz; malesefki geçersizdir. Çünkü; trafik konusunda önemli olan; trafik polisinin kânââtidir. Görevli polis; sizin farınızı kurallara aykırı olarak değerlendirirse; farınız orjinal da olsa; standart dışı ışık donanımı kullanmaktan; trafik cezasını yersiniz.

Xenon Farlarda Standart Nedir?

Xenon farlarda; trafik güvenliği ve trafik kuralları yönünden standart; renkli olmaması ( mavi, sarı, pembe,mor vb) ve karşı şeritten gelmekte olan araç sürücüsünün gözünü alacak derecede ışık vermeyecek derece de olması gerekir.

Eğerki; xenon farınız yukarıdaki standartları karşılıyorsa; xenon farınız standartlara uygundur. ( Polis isterse bu fara bile malesefki ceza yazabilir. Kanââti önemlidir )

Xenon Far Cezası Ne Kadardır?

Buz mavisi Xenon far cezasında; aracınıza yazılacak ceza miktarı; bu cezayı yazacak olan trafik görevlisine göre 2 farklı şekilde değişebilir.

1. Ceza Maddesi 64/1B-5’dir. 64/1B-5’in 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 144.00 Türk lirasıdır. Bu ceza maddesi düşük tutara sahiptir. Fakat; madde 63’ten de Xenon far cezası yazılabilir.

2. Ceza Maddesi Madde 63’tür. Madde 63’ün 2021 yılındaki trafik ceza miktarı ise; 652.00 Türk lirasıdır. Madde 64/1B-5 144 TL iken; madde 63; 652 TL’dir. Aradaki trafik cezası miktarı tam olarak; 508 Türk lirasıdır .

Yani; xenon far için çok yüksek ceza mikararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

64/1-B5 Ceza Puanı

64/1-B5’in Trafik ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda ki en yüksek trafik ceza puanıdır.

Aday sürücülerin ehliyetlerine; 2 yıl içerisinde 4 defa Xenon fardan dolayı trafik cezası yazılırsa; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal olur.

Aday olmayan sürücülerin ehliyetlerine 1 yıl içerisinde 5 defa Xenon far cezası yazılması halinde; aday olmayan sürücünün ehliyeti 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.

Madde 63 Ceza Puanı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 63’ün ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı Xenon far kullanan araç sürücüsünün ehliyetine uygulanır.

Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 8 defa madde 63’ten trafik cezası yemeleri halinde; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

Aday olmayan sürücülerde ise; madde 63’ün; 10 defa sürücünün ehliyetine yazılması durumunda; aday olmayan araç sürücüsünün ehliyetine 2 aylığına geçici olarak el konulur.

Xenon Far Cezası Araç Plakasına Yazılır mı?

Xenon far cezası, mavi Xenon far cezası, Blue Xenon far cezası, gibi tüm standart dışı far trafik cezaları; araç sürücüsü durdurulamazsa; aracın tescil plakasına yazılır. Araç plakasına bu cezalar yazılabilir. Genellikle, Xenon far cezaları araç plakasına yazılmaktadır.

Araç tescil plakasına yazılan ceza sayısı; 1 gün içerisinde belki 3adet; Belki 5 Belki adet; belki de 10’dan fazla olabilir. Gün içerisinde ilde dolaştığınız süreç içerisinde; 20 veya 30 polisle karşılaşabilir ve o gün içerisinde her bir polis; ayrı ayrı zamanlarda ve dakikalar da size Xenon far cezası yazabilir. Bu cezalar birbirinden bağımsızdır. Sürpriz bir ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Buz Mavisi Xenon Far Yasak mı?
Buz Mavisi Xenon Far Yasak mı?

Bir cevap yazın