Bozuk Far Cezası Ne Kadardır? Arızalı Işık Donanımı Cezası

Bozuk Far Cezası Ne Kadardır? Arızalı Işık Donanımı Cezası

Bozuk Far Cezası 2020 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır? Bozuk Far Cezası Kime Yazılır?

Trafiğe çıkmayı düşünüyorsunuz ama; aracınızın dış ışık donanımı; yani; park lambaları, sinyal lambaları, yakını ve uzağı gösteren far lambalarında biri arızalı bu durumda; Bozuk Far Cezası yermisiniz?

Bozuk Far Cezası
Bozuk Far Cezası

Aracınızın; lambalardan biri yanıyor, biri yanmıyorsa yada her iki farınız,her iki stop lambanız,her iki dörtlü lambanız da yanmıyorsa; Bozuk Far Cezası yazılır mı?

Veya aracınızın lastikleri standartlara uygun değilse; lastik dişleri aşınmışsa, aracınızın frenleri yeterince tutmuyorsa, fren aksamında sorun varsa; bu yukarıda bahsetmiş olduğum eksikliklerden herhangi bir tanesi aracınızda mevcutsa; trafik polisi; size hangi işlemi uygulayacak?


Bozuk Far Cezası konusunu açıklığa kavuşturacağız.

Araç Işık donanımında; yukarıda bahsettiğim arızalardan bir tanesinin mevcut olması halinde ve siz bu arızalı Işık donanımıyla trafiğe çıkmanız durumunda; trafik polisi sizi durdurduğu zaman 2918 sayılı Karayolları trafik kanunu madde 30/1a maddesinden işlem yapar.


Bozuk Far’la Trafiğe Çıkmanın 2020 Yılı Ceza Miktarı Ne Kadardır?

Bozuk Far Cezası 2019
Bozuk Far Cezası 2020

Arızalı Işık donanımı ile trafiğe çıkmanın 2020 yılı Bozuk Far Cezası miktarı 132 Türk lirasıdır.


Arızalı Işık Donanımı Cezasında İndirim Var mı?


Evet indirim var. Arızalı Işık donanımlı araçla trafiğe çıkmanın cezası 132 Türk lirasıydı; bu cezayı size tebliğ edildiği günden itibaren Onbeş gün (15) içinde Anlaşmalı bir banka şubesine veya vergi dairesine ödemeniz durumunda bu ceza miktarında %25’i indirime gidilerek; 99 Türk lirasına düşer. Ve 33 Türk Lirası kârınız olur.


Arızalı Işık Donanımlı Araçla Tafiğe Çıkma Cezasında Ceza Puanı Kaç Puandır?


Farları, stop lambaları, sinyal lambaları diğer Işık donanımları arızalı araçlarla trafiğe çıkmanın cezası puanı 20 puandır. 20 ceza puanı sürücü belgenize eklenir.

Bozuk Far Cezası
Arızalı Far Cezası

Bozuk Farlı,Sinyal Lambalı ve Işık Donanımı Arızalı Araçla Trafiğe Çıkarsam Aracım Trafikten Men Edilir mi?


Lambaları, farları ve diğer Işık aksamları arızalı; yani; bozuk olan bir araçla trafiğe çıkmanız durumunda; aracınız trafikten men edilir.


Eğer ki; bu bozukluk ve aksaklıklar; trafikte araç sürmeye engel değilse; trafik polisi tarafından size yedi (7) iş günü izin verilir bu eksiklikleri arızaları gidermeniz için.


Fakat; burada ufak bir detay var. Eğer ki trafik polisi sizi durdurduğunda hava Kararmış ise ve sabaha uzun bir süre varsa size bu 7 iş günü izni vermeyecektir.

Bozuk Far Cezası
Arızalı Far Cezası


Mümkünse o eksikliği, yani araçtaki arızayı orada gidermeniz istenecek; giderememeniz halinde ise; aracınız çekici vasıtasıyla yediemin otoparkına veya sanayiye gönderilecektir.

Bu durum; size ek bir maliyet oluşturacaktır; ortalama bir çekici parası; 150 Türk Lirası ile 250 Türk Lirası arasında değişmektedir.


Donanımı Arızalı Araçlar ile Trafiğe Çıkarsam Ehliyetim veya Diğer Belgelerim İptal Olur mu?

Işık aksamları arızalı araçlar trafiğe çıkmanız halinde; ehliyetiniz veya diğer resmi belgeleriniz iptal olmaz. İptal edilme konusu; söz konusu değildir.Sadece Bozuk Far Cezası 2020 yılı yaptırımları uygulanır.TÜVTÜRK RANDEVU AL

Bozuk Far Cezası Nereye Ödenir ?

Bozuk Far Cezasını; bu cezanın size tebliğ tarihinden itibaren; Bankalara,bankaların internet ve mobil ödeme sayfaları üzerinden,vergi dairelerine, vergi dairelerinin interaktif ödeme sayfası üzerinden,PTT şubelerinden ve E-Devlet sistemi üzerinden de Bozuk Far Cezasını ödeyebilirsiniz.

Bozuk Far Cezası
Arızalı Far Cezası

Trafik Cezasını Kredi Kartıyla Ödeyebilir miyim?

Adına yazılan trafik cezalarını kredi kartıyla ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Peki; kredi kartıyla ödeme noktaları neresidir dedidiğinizi duyar gibi oldum. Aşağıdaki ödeme noktalarından trafik cezasını kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

1-Bankalardan

2-Bankaların Mobil Şubelerinden

3-Bankaların İnternet Şubelerinden

4- PTT Şubelerinden

5-Vergi Dairelerinden

6-Vergi Daresinin Online ödeme Sayfası üzerinden

7-E-Devlet Sistemi Üzerinden

Kredi Kartıyla Bozuk Far Cezasını ödeyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir:Yetersiz Ehliyetle Araç Kullanma Cezası 2019? Sürücü Belgesi Sınıfına Göre Araç Sürmeme


Medya fatih.com ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, hayırlı ömürler dileriz.

Bir cevap yazın