Trafik kazalarında bilirkişiye itiraz süresi nedir? Bilirkişiye kaç gün içinde itiraz edilir? Trafik kazalarında bilirkişiye itiraz süresi nedir? bilirkişi reddi nedir?


Yaralanmalı trafik kazalarında, ölümlü trafik kazalarında, maddi hasarlı trafik kazalarında, trafik polislerinin ya da Jandarma trafik güçlerinin tutmuş olduğu kaza tutanaklarına; ya da maddi hasarlı trafik kazalarında; kendi aranızda tutmuş olduğunuz maddi hasarlı trafik kazası anlaşma tutanağında; herhangi bir şüpheniz, herhangi bir itirazınız olması durumunda; bulunduğunuz ilin Asliye Hukuk mahkemelerine bilirkişi isteme davası açabilirsiniz.Açmış olduğunuz dava sonucunda yapmış olduğunuz trafik kazasını mahkeme tarafından bilirkişi tayin edilecektir.Sizin kazanıza tayin edilen bilirkişi; trafik zabıtasının tutmuş olduğu kaza raporunu ve diğer delilleri, evrakları inceleyerek; trafik kazanız hakkında bir kanaat bildirir.Bilirkişinin tutmuş olduğu kaza raporu geçerli olan kaza raporudur.Trafik zabıtasının tutmuş olduğu kaza raporu devredışı kalarak; bilirkişinin tutmuş olduğu kaza raporu devreye girer.

bilirkişiye itiraz süresi
bilirkişiye itiraz süresi


BILIRKIŞI’NİN KAZA RAPORUNA İTİRAZ SÜRESİ?


Eğer ki; siz halen bilirkişinin tutmuş olduğu kaza raporuna da inanmıyor veya güvenmiyorsanız; bu kaza raporunun size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde itiraz hakkınızı kullanmanız gerekir.


İtiraz hakkını kullanabilmek için; yine; Asliye Hukuk mahkemelerine bilirkişiye itiraz süresi içerisinde dava açmanız gereklidir.Özetleyecek olursak;

Herhangi bir trafik kazasına karışmanız durumunda ve bu kazayı mahkemeye taşımanız halinde; kazanıza bilirkişi tayin edilecektir.Bilirkişi raporunun sonucunda yine bilirkişi raporuna güvenmiyorsanız; ve bazı çekinceleriniz varsa; bu raporun tarafınıza tebliğ edildiği günden başlayarak; 15 gün içerisinde bilirkişi raporuna( bilirkişiye itiraz süresi dahilinde) itiraz edebilirsiniz.

15 günden sonra; bilirkişi raporunun tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren; üzerinden15 gün geçtikten sonra itiraz hakkınız kalmayacaktır.

Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsinizSoru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir. Sitemize Soracak Olduğunuz

İlginizi Çekebilir :Asli Kusur Nedir

Bir cevap yazın