Bekçiden kaçmanın cezası
Spread the love

Bekçiden kaçmanın cezası ne kadar? İstanbul gaziosmanpaşa’da ikamet etmekteyim. Geçen gece eve giderken; iki tane bekçi bana dur diye bağırdı. Ben de korkarak bekçilerden kaçtım. Bekçi beni yakalasaydı ne olurdu? Bekçiden kaçmanın yaptırımları nelerdir? teşekkürler Kamil H. / İstanbul

Görevli bekçilerden kaçmanın 2021 yılındaki cezasını medyafatih olarak; siz değerli ziyaretçilerimiz için yayımlıyoruz.

Çarşıda, sokakta, şehir merkezinde yaya olarak geldiğiniz bir anda; görevli olan çarşı ve mahalle bekçilerinin; ikaz ve uyarılarına mız zaman; aşağıdaki yaptırımlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Çarşı ve Mahalle Bekçisinin Uyarılarına Uymamanın 2021 Yılı Cezası

Çarşı ve mahalle bekçilerinin ikaz uyarı ve işaretlerine uymama nız halinde veya bekçiden kaçmanız halinde; kimliğinizin tespit edilmesi durumunda; 5326 sayılı kabahatler kanunu’nun; 32.maddesinden işlem görürsünüz.

5326 sayılı kabahatler kanunu madde 32 nedir?

5326 sayılı kabahatler kanunu madde 32 nin anlamı şudur:’ Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu
düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket etmektir.’

Kabahatler kanunu madde 32’nin 2021 yılındaki idari para cezası tutarı

Görevli bir bekçiden kaçmanın veya görevli bir bekçiye direnip zorluk çıkarmanın, bekçinin dediklerini yapmamanın 2021 yılındaki idari para cezası tutarı 427 Türk lirasıdır.

Bekçinin; uyar,ı ikaz ve işaretlerine uymayan kişiye; 2021 yılı için 427 Türk lirası idari para cezası uygulanır.

2020 yılında bekçinin uyarı ikaz işaretlerine uymamanın cezası 392 Türk lirasıydı. Yılbaşında yapılan zam ile bu ceza; 427 Türk lirası olarak güncellenmiştir.

Bekçiden kaçmanın cezası
Bekçiden kaçmanın cezası

Bir cevap yazın