Başkasının arabasıyla ceza yemek

Başkasının arabasıyla ceza yemek konusunda bir sorum olacaktı.Emanet olarak bir arkaşımın aracını aldım. Ehliyetim vardı ama alkolden dolayı 6 aylığına geçici olarak iptal edilmişti. Jandarma trafik sorgusuna girdim. Bana ehliyetimin geçici iptali sebebiyle yüklü miktarda ceza yazıldı. Araç sahibine de trafik cezası gelir mi? M.A / Kars

Başkasına ait olan bir araçla trafik cezası yemeniz için; aşağıda değineceğimiz hususlardan en az bir tanesinin gerçekleşmiş olması gerekir.

Hem size; hem de arac sahibine trafik cezasının yazılacağı durumlar şunlardır:

1- Ehliyetsiz Olarak Arac Kullanma Durumu

Ehliyetsiz olarak trafikte araç kullanmanız durumunda; kullandığınız araç size ait değilse; daha doğru bir ifade ile, aracın tescil kaydı sizin üzerinize değilse; hem size; hem de araç sahibine; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/ 3-A maddesinden 2021 yılı için 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Araç sahibine: 2698 TL
Araç sürücüsüne: 2698 TL
Toplam: 5396 TL

Ehliyetsiz olarak kullandığınız araç size ait ise; tek ceza uygulanır. Toplam cezanız 2698 Türk lirası olur.

2- Ehliyetin Geçici İptali Süresi İçinde Araç Kullanma

Ehliyetiniz geçici olarak iptal edildi ise ve bu geçici iptal süresi içerisinde başkasına ait bir araçla trafiğe çıkmanız durumunda ve trafik zabıtasının sorgusuna girmeniz halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/3B’ den hem siz; hem de araç sahibi işlem görür.

36/3-B: Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce; sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmaktır.

36/3-B’nin 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 2698 Türk lirasıdır. Hem araç sahibine; hem de aracı süren kişiye 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Araç sahibi ile aracı süren kişi aynı kişi ise; tek ceza uygulanır 2698 Türk lirası trafik cezası yazılır.

3- Yetersiz Ehliyet ile Başkasına Ait Olan Bir Aracı Sürmek.

Yetersiz ehliyet ile başkasına ait bir aracı kullanmanız halinde; hem aracı kullanan kişiye; hem de aracın sahibine aynı miktarda trafik cezası yazılır. Araç; aracı süren kişiye ait ise tek ceza uygulanır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2’den işlem yapılır. Yetersiz ehliyet trafik cezasının 2021 yılındaki trafik ceza miktarı 1339 TL’dir.

39/2: Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları motorlu araçları sürmeleridir.

4-Sürücü Belgesi İptal Edildiği Halde Motorlu Araç Kullanmak

Sürücü belgesi DAİMİ İPTAL edildiği halde; trafikte motorlu bir aracı kullanan kişiye 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 36/C’den işlem yapılır.

Sürücü belgesi daimi iptal olan bir kişi; kullanmış olduğu araç kendisine ait değilse; araç sahibine de aynı miktarda trafik cezası yazılır.

2021 yılı 36/3- C trafik ceza miktarları 2698 Türk lirasıdır.

5- Özelliklerine ve Cinslerine Göre, Yönetmelikte Nitelik ve Nicelikleri Belirtilen Gereçleri, Araçlarda Bulundurmamak, Kullanmamak veya Kullanılır Şekilde Bulundurmamak.

Aracı kullanan kişi; aracın sahibi değilse; hem araç sürücüsüne hem de araç sahibine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 31/1-A’dan 2021 yılı için 144 Türk lirası trafik cezası yazılır.

6- Sürücü sertifikasını sınıfına uygun sürücü belgesine dönüştürmeden karayolunda araç kullanmak.

Sürücü ehliyet sertifikasını; kendi sınıfına uygun bir ehliyete dönüştürmeden karayolunda araç kullanırsa; KTK madde 42/11’den işlem yapılır.

42/11 maddesinin 2021 yılındaki trafik ceza miktarı ise 1339 Türk lirasıdır. Ayrıca; araç sahibi farklı bir kişi ise; aracın sahibine de; 1339 Türk lirası trafik cezası yazılır.

Yukarıdaki trafik kural ihlallerinin hepsinde; hem araç sürücüsüne; hem de araç sahibine trafik cezası vardır. Araç sahibine trafik cezasının yazılabilmesi için; araç sahibi ile araç sürücüsünün farklı kişiler olması gerekir.

Başkasının arabasıyla ceza yemek
Başkasının arabasıyla ceza yemek

Bir cevap yazın