B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası Detayları

M.A Soruyor: Iyi günler,

B sınıfı ehliyetine sahibim. Wolsvagen transporter markalı aracı kullanırken trafik polisleri çevirdi ve 39/2 Trafik cezasını uyguladılar.

O anda aracı kullanma ya yeterli ehliyeti bulunan birisi olmasına rağmen görevli memurlar araç sahibinin gelmesini istediler ve araç sahibi yetişemeyince aracı bağlayıp otoparka çektiler.

Olay yerinde ve tutanakta sadece aracı kullanmam sebebiyle bana 1002 tl ceza kesildi.

Araç sahibine herhangi bir işlem uygulanmadı. Ancak internetten araştırdığım kadarıyla araç sahibinede aynı ceza uygulamıyormuş.

Bu olayda araç sahibine de ceza kesilmismidir? Kesilmiş ise nasıl? 

Medya Fatih Cevaplıyor:

B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası
B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası

İyi günler Mustafa Bey, öncelikle çok geçmiş olsun. Aynen araç sahibine de 1002 tl ceza yazılır. Bu kesindir.

Görevli Trafik ekibinin; aracı sizin yanınızda bulunan ehliyeti yeterli bir kişiye teslim etmemeleri de dogru bir işlemdir.

Çünkü; Araç sahibinin yazılı rızası olmadığı için; araç bir başkasına teslim edilmez. Araç sahibinin izni olmadan 3. bir kisiye teslim edilirse; teslim eden memurlar, araç sahibinin şikayeti ile büyük sıkıntı yasarlar.

Bu bakımdan yapılan işlemler dogrudur.

Araç size ait olsaydı, o zaman sizin yanınızdaki bir sürücüye teslim edilirdi. Araç sahibi geç kalırsa; görevli trfik ekibi o kişinin gelmesini bekleyemez.

O nedenle kanunen şuan size uygulanan işlemler doğrudur.

39/2’den Araç sahibine’de 1002 TL trafik idari yaptırım para cezası yazılır. Bu cezanın yazılma sebebi: Ehliyeti yetersiz olan bir kisiye araç kullandırmaktır.

B Sınıfı ehliyetlerde 2016 öncesi ve 2016 sonrası ayrımı vardır. Şöyle: 2016’dan önce B sınıfı ehliyet alanlar, minibüs sürebilirken; 2016’dan sonra ehliyet alanlar minibüs SÜREMEZ.

2016’Dan sonra B sınıfı ehliyet sahiplerinin Minibüs sürebilmesi için; D1 sınıfı ehliyet kursuna giderek; Sürücü belgelerine ekletmelilerdir.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

İlginizi Çekebilir:Alkolmetre Üflememe Cezası İtiraz Dilekçesi 2019

Keyword:B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası 2019,B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası Nedir,B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası Neden Yazıldı,B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası 2016 öncesi,B Sınıfı Ehliyet Minibüs Cezası 2016 sonrası,

Bir cevap yazın