B sınıfı ehliyet hangi kamyonetleri kullanır ?
TRAFIK TRAFİK CEZALARI

B sınıfı ehliyet hangi kamyonetleri kullanır ?

B sınıfı ehliyetim var. Ehliyetimi 2018 yılında aldım. B sınıfı ehliyet hangi kamyonetleri kullanır ? Tüm kamyonetleri kullanabilir miyim ? Hanifi Atan / Yalova

B sınıfı ehliyetler de 2016 öncesi ve 2016 sonrası ayrımı olmakla birlikte; bu ayrım kamyonet sınıfını etkilememektedir. B sınıfı ehliyetler de 2016 öncesi Minibüs kullanabilirken; 2016 sonrası minibüs kullanamamaktadır.Konuyu daha ayrıntılı anlatacak olursak; 01 Ocak 2016 önce B sınıfı ehliyet sahipleri Minibüs türü aracı kullanırken; 01 Ocak 2016’dan sonra ilk kez B sınıfı ehliyet alanlar Minibüs kullanamazlar. 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk kez B sınıfı ehliyet alanların Minibüs kullana bilmesi için; D1 ehliyet almaları gerekir.

B SINIFI EHLİYET İLE SÜRÜLEN KAMYONETLER

B sınıfı ehliyet ile hangi kamyonetlerin kullanılabileceğini detaylı bir şekilde yazacağız.

B sınıfı bir ehliyet ile; ister 01 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olsun; isterse 01 Ocak 2016 tarihinden sonra alınmış olsun; aracın ruhsatında “KAMYONET” yazan tüm araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.

Kamyonetteki teker sayısı önemli değildir. Önemli olan şey; araç sınıfıdır. Yani; araç bir otomobil mi, Kamyonet mi, minibüs mü, kamyon mü vb. olduğudur. Ruhsatında araç sınıfı KAMYONET YAZAN tüm araçları B sınıfı ehliyet kullanır.

Marka olarak sürebileceğiniz kamyonetlerden örnekler ise şunlardır:

Fiat Doblo Kamyonet, BMC kamyonet, Dogde Kamyonet, Ford Kamyonet, Hundai Kamyonet, İveco Kamyonet, Hino Kamyonet vb. ( Tüm kamyonetler)

Kamyonete Römörk Takarsam B SINIFI Ehliyet İle Kullanabilir miyim ?

Kamyonete römork takmak istiyorsanız veya römorklu bir kamyoneti kullanmak istiyorsanız; B sınıfı ehliyet bu römorklu aracı kullanmaya yeter mi şimdi bu sorunun cevabını yazacağız.

Kamyonetlere, 3500 kg geçmeyen gerek römork; gerekse yarı römork takmak istiyorsanız; 01 Ocak 2016 yılından önce veya 01 Ocak 2016’dan sonra alınmış olan B SINIFI EHLİYET römorklu araç KULLANILMAZ.

Azami yuklü ağırlığı 3500 kg’yi geçmeyen römorklu bir aracı kullanmak için; en az BE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir.B sınıfı ehliyet ile römork veya yarı römorklu bir aracı kullanmanız hâlinde; Karayolları Trafik Kanunu ( KTK) madde 39/2’den işlem yapılır.

2021 Yılı 39/2 cezası ise; 1339 TL’dir. Egerki; araç sahibi de siz değilseniz; aracın sahibine de 1339 TL trafik cezası yazılır. Ayrıca; araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanını eklenir.

B sınıfı ehliyet hangi kamyonetleri kullanır ?
B sınıfı ehliyet hangi kamyonetleri kullanır ?

Bir cevap yazın