B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir mi?

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi Sorusu

B sınıfı yeni ehliyetim var ve hâlen aday sürücüyüm. B sınıfı yeni ehliyet ile 6 tekerli ticari bir aracı kullanmak istiyorum. B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir mi? 6 Tekerli vasıtayı kullanırsam trafik cezası yer miyim? Taner Yaprak / İstanbul

B sınıfı ehliyetlerde 1 Ocak 2016’dan önce ve 1 Ocak 2016’dan sonra ayrımı mevcut olmakla birlikte; bu ayrım ise; B sınıfı ehliyet ile Minibüs kullanmak isteyenleri kapsamaktadır. B sınıfı bir ehliyet ile; minibüs kullanmak istiyorsanız; ayrım şu şekildedir.

▪ 01 Ocak 2016 Öncesi B Sınıfı Ehliyetler: Minibüs Kullanabilir.

▪ 01 Ocak 2016 Sonrası B Sınıfı Ehliyetler: Minibüs Kullanamazlar.

01 Ocak 2016 tarihinden sonra ilk defa B sınıfı ehliyet alacak olanların D1 sınıfı ehliyet almaları gerekir. 01 Ocak 2016’dan önce B sınıfı ehliyet sahiplerinin ise; Minibüs sürebilmek için D1 almasına gerek yoktur.

B SINIFI EHLİYET KAÇ TEKER KULLANIR?

B sınıfı ehliyete sahip olanlara; teker sayısına göre bir kısıtlama yoktur. Yani kullandığınız araç 6 teker olabilir, 8 Teker olabilir, 10 teker olabilir. Ehliyet sınıflarında; teker ayrımı yoktur. Önemli olan konu ise; kullanmış olduğunuz aracın cinsidir. Bir başka ifade ile önemli olan konu teker sayısı değil; aracın kamyonet mi, otomobil mi, minibüs mü, panelvan mı olduğudur.

B sınıfı ehliyet; 6 Teker Kamyonet kullanır, B sınıfı ehliyet 8 Teket kamyonet kullanır, B sınıfı ehliyet 12 teker kamyonet kullanır. Teker sayısı değil; aracın ruhsatında yazan araç cinsi ( Kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, otomobil, motosiklet, moped, bisiklet,traktör,römork,çekici,iş makinesi ) önemlidir.

B sınıfı ehliyet 6 teker minibüs kullanır. B sınıfı ehliyey 8 teker minibüs kullanır. B sınıfı ehliyet 12 teker minibüs kullanır. Yukarı da da bahsettiğim gibi; teker sayısına takılmayın.

Eğer ki; araca römork ve yarı römork takacaksanız; BE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir. B sınıfı ehliyet ile; araçlara takılan römorkları taşıyamazsınız.

B SINIFI EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANIR ?

1 Ocak 2016 tarihinden başlayarak ilk defa B sınıfı ehliyet alanlar; şu araçları kullanabilir.

• Otomobil
• Kamyonet
• Panelvan
• 4 Tekerlekli Motosiklet
• Moped -Motorlu Bisiklet ( 50 cc altı )
• Minibüs ( 01.01.2016’dan Önce B Sınıfı Kullanır.)

01/01/2016 tarihinden sonra ilk kez B SINIFI ehliyeti olanlar; MİNİBÜS SÜREMEZ. Bu sürücüler B sınıfına ek olarak; D1 belgesi almaları gerekir.

B SINIFI OTOMATİK VİTES EHLİYETİ NE SÜRER?

B sınıfı otomatik vites bir ehliyete sahipseniz; otomatik vitesli araçları sürebilirsiniz. Otomatik vites ehliyeti ile; manuel vitesli araç kullanamazsınız. Manuel  vitesli bir aracı kullanmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2’den ( yetersiz ehliyet cezası ) 2021 yılı için 1339.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

B SINIFI MANUEL VİTES EHLİYETİ OTOMATİK VİTES SÜRER Mİ?


B sınıfı manuel vites ehliyeti ile manuel vitesli aracı sürebileceğiniz gibi; otomatik vitesli bir aracı da sürebilirsiniz. Manuel vitesli araç ehliyeti almak avantajlıdır. Vites tipi sınırlaması yoktur. Ehliyet sınıfına uygun olmak şartıyla; hem otomatik vitesli araçları, hem de manuel vitesli araçları kullanır.

B SINIFI EHLİYET İLE RÖMORK TAŞINIR MI ?

B sınıfı ehliyet ile; araç sınıfına uygun olsun veya olmasın RÖMORK TAŞINAMAZ. B sınıfı ehliyet ile römork taşımanız için; BE SINIFI EHLİYET almanız gerekir.

B sınıfı ehliyetle römork ve yarı römork taşımanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 39/2’den ( yetersiz ehliyet cezası ) 2021 yılı için 1339.00 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

B SINIFI EHLİYET İLE MOTOSİKLET SÜRÜLÜR MÜ?

B sınıfı ehliyet ile trafikte motosiklet süremezsiniz. Motosiklet sürebilmeniz için en az A1 sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekir.

▪ A1 Sınıfı ehliyet ile 125 cc’lik motosikletleri sürebilirsiniz.

▪ A2 Sınıfı ehliyet ile motor gücü 35 KW’ye kadar olan motosikletleri sürebilirsiniz.

▪ A Sınıfı ehliyet ile motor gücü 35 KW üzerindeki tüm motosikletleri sürebilirsiniz.

B sınıfı ehliyet ile 50 cc altındaki motorlu bisikletleri sürebilirsiniz. ( Moped)

B SINIFI EHLİYET İLE TİCARİ TAŞIMACILIK YAPILIR MI ?

B Sınıfı ehliyet ile Gerek yük taşımacılığı gerekse ticari yolcu taşımacılığı yapılabilir ticari iş ve yolcu taşımacılığı Ehliyet sınıfları haricinde kendine özel şartları vardır. Bu Şartlar ise; SRC belgesi, K belgesi, A türü yetki belgesi, B türü yetki belgesi, C türü yetki belgesi, D türü yetki belgesi, F türü yetki belgesi, G türü türü yetki belgesi,  H türü yetki belgesi, K türü yetki belgesi, L türü yetki belgesi, M türü yetki belgesi, N türü yetki belgesi, P türü yetki belgesi, R türü yetki belgesi, T türü yetki belgesi gibi belgeleri; yapacağınız ticari taşımacılığa uygun olarak almanız yeterlidir.

Ticari taşımacılığa uygun olarak B sınıfı ehliyet haricinde; diğer belgeleri de tanımlamanız durumunda; B sınıfı ehliyet ile ticari taşımacılık yapabilirsiniz. B sınıfı ehliyet ile; ticari kamyonet sürebilir, ticari taksi sürebilir, ticari panelvan sürebilirsiniz. 1 Ocak 2016 dan önce B sınıfı ehliyetiniz varsa; yine ticari minibüs kullanabilirsiniz.

1 Ocak 2016’dan sonra B sınıfı ehliyeti olanlar; ister; ticari olsun, ister ticari olmasın; B Sınıfı ehliyet ile minibüs süremezler. Minibüs sürebilmeleri için D1 belgesi almaları gerekir.

B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi
B Sınıfı Ehliyet 6 Tekerli Araç Kullanabilir Mi

Yorum yapın