Arka Stop Çakar Cezası Stop Lamba Çakar Cezası

Arka Stop Çakar Cezası 2020Arka Stop Çakar Cezası Ne Kadardır? Aracımın stop lambalarının çakarlı olmasını istiyorum. Çakarlı stop lambaları acayip hava katıyor. Sanki FBI arabası gibi bir izlenim veriyor ve tüm kızların da dikkatini acayip çekiyooo. Aracıma çakar lamba taktırsam; bu çakar lamba ceza olarak bana döner mi ? Alihan Şanal – Bartın


Çakar lamba, standart dışı lamba, modifiye lamba standart dışı lambaya girdiği için; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre ceza-i müeyyidesi vardır.

Araçlarda çakar lamba kullanımına geçtiğimiz yılda kısıtlama getirilmiş; devlet kurumlarına ait makam araçlarında bile çakar lamba kullanımı kısıtlanmıştır. Bu yüzden; şu an için aracınıza çakar lamba takmanız demek yüksek miktardaki trafik cezasını kabullenmek anlamına gelir.

Aracınızda arka stop Çakar lambası kullanmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 26/2 ( Mevzuatta belirtilen ışıklı ve/veya sesli uyarı işareti veren cihazları mevzuatta izin verilmeyen araçlara takmak ve kullanmak) tan işlem yapılır.

Modifiye Araç Lambası ( F1 Çakar)


Arka stop çakar lamba kullanmanın cezası 2020 yılı için 1228.00 Türk lirasıdır. Stop çakar cezası KTK madde 26/2’den yazılır ve 2020 yılı için uygulanan trafik ceza miktarı 1228.00 Türk Lirasıdır.26/2 Çakar Cezası İndirimli Fiyat ve Ceza Puanı


1228.00 Türk lirası çakar lamba Trafik cezasına ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde anlaşmalı ödeme noktaları ödemeniz halinde; çakar lamba cezası 1/4 oranında (%25) indirime gidecek ve 921.00 Türk lirasına düşecektir.2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 26/2’nin; yani çakar lamba Trafik cezasının 2020 yılı için uygun görülen ceza puanı bulunmamaktadır. 26/2 ceza maddesinin ceza puanı yoktur. Sürücünün ehliyetine; herhangi bir ceza puanı bu maddeden dolayı işlenmez.


Çakar Lamba Trafik Cezası Araç Bağlama KonusuAracınıza çakar lamba takmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 26 / 2’den işlem yapılır ve aracınız bu maddeye istinaden trafikten men edilir. 1. ve 2. Seferde; araç trafikten men edilir ve 7 gün idari izin verilerek yolunuza devam etmeniz sağlanır. 3.seferde ise ceza ağırlaştırılır ve 7 gün izin verilmez.


Aşağıdaki şartlar yerine gelirse bağlanır.

1 yıl içerisinde 3 defa çakar lamba trafik cezası yemeniz halinde; 3. seferinde 15 günlüğüne aracınız bağlanır. Aracınız 15 günlüğüne trafikten men edilir.


ARAÇ SAHİBİNE DE 1228.00 TL CEZA


Kullanmış olduğunuz çakar lambalı araç eğer ki sizin üzerinize kayıtlı değilse; bu araç tescil kayıtlarında size ait değilse; ayrıca; aracın sahibine de 1228.00 Türk Lirası çakar lamba trafik cezası yazılır.


Hem araç sürücüsüne, hem de aracın sahibine birer (1’er) adet; 1228.00 Türk Lirası çakar lamba trafik cezası yazılır. Eğer ki; kullanmış olduğunuz araç size ait ise; sadece tek (1) ceza uygulanır.

Arka Stop Çakar Cezası
Arka Stop Çakar Cezası

Yorum yapın