Araçtan Çöp Atma Cezası 2020 – 73-B Trafik Cezası

Araçtan Çöp Atma Cezası 2020 yılında ne kadardır? Araçtan yola çöp atma, araçtan yola herhangi bir madde atmanın 2020 yılındaki trafik ceza miktarı, trafik ceza yaptırımları nelerdir? Medyafatih.Com  olarak; siz değerli ziyaretçilerimiz için tüm merak ettiğiniz bu konuları cevaplayacağız.
Araçtan Çöp Atma Cezası 2020 – 73-B Trafik Cezası 2020 Yılı YaptırımlarıKTK 73/B Trafik Cezası Nedir?73/B: Araçlardan karayoluna bir şey atmak veya karayoluna birşeyler dökmenin 2020 yılı trafik ceza maddesidir.

Araçtan yola çöp atma cezası bu çöpü atan kişilere uygulanır. Araçtan yola çöp atmanın 2020 yılındaki trafik ceza miktarı 132.00 Türk Lirasıdır.

132.00 Türk Lirası yola çöp atma trafik cezasını ceza’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz; ceza % indirime girecek ve 99.00 Türk lirasına düşecektir.73-B Trafik Cezasının yani karayoluna çöp atma cezasının 2020 yılındaki trafik ceza puanı 10 puandır. 10 ceza puanı; araç sürücüsünün; trafik ceza puanı hanesine eklenir.

Araç sürücüsü bir yıl içerisinde 100 ceza puanını ulaşırsa ehliyeti 2 aylığına geçici olarak iptal edilir ve 2 aylık süreç boyunca karayolunda motorlu bir taşıt kullanamaz. Kullanması durumunda; ehliyetsiz araç kullanmaktan trafik cezası yazılır. Araç tescil plakasına yazılan çöp atma cezasında ceza puanı uygulanmamaktadır. Çünkü; araç sürücüsü tespit edilememiştir
Araç plakasına yazılan cezalar da ceza puanı eklenmez.

73-B Trafik Cezasında; araç sürücüsü ve kullanmış olduğu araç trafikten men edilmez. Evrakları; sadece bu ceza’dan dolayı iptal edilmez.


Yola Cisim Atma Trafik Cezası İptal Davası73-B Trafik Cezası yola cisim atma cezasına itiraz etmek istiyorsanız Bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine gitmeniz gerekir.


Sulh Ceza hakimliğine giderken aşağıda vereceğimiz 5 adet evrağıda hazırlayarak; bu 5 adet evrak da birlikte trafik cezası iptal davası açmanız gerekir.


1. Kimlik fotokopisi
2. Ehliyet fotokopisi
3. Araç ruhsat fotokopisi
4. Yola Çöp Atma cezası ceza makbuzu
5. Yola Çöp Atma trafik cezasına itiraz dilekçesi
Trafik cezası iptal davası açarken mahkeme sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir.Açmış olduğunuz trafik cezası iptal davası mahkeme sonucuna göre mahkemeye kazanmanız halinde; ödediğiniz trafik cezası, adınıza yazılan trafik cezası iptal edilerek; ödemiş olduğunuz miktar banka hesabınıza yatacaktır ve avukatlık parası, mahkeme masrafları gibi; ek hiçbir ücretlerde karşı karşıya kalmayacaksınızdır.


 Trafik cezası iptal davasına kaybetmeniz halinde ise; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.


 Yola Çöp Atma cezasını mahkemeye taşımanız için; cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde mahkemeye gitmeniz gerekir.


73-B Trafik Cezası Ödeme Noktaları73-B Trafik Cezası yola cisim atma Çöp Atma Trafik cezasına aşağıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

• Tüm banka şubelerine
• Bankaların internet ve mobil şubelerine
• Vergi dairelerine
• Vergi dairelerinin interaktif ceza ödeme sayfası üzerinden
• E-devlet sistemi üzerinden
• PTT şubelerine
• MaliyelereTrafik cezalarını yukarıdaki saymış olduğumuz ödeme noktalarından; dilerseniz kredi kartınızla; dilerseniz 4 eşit taksit halinde ödeyebilirsiniz. 30 gün boyunca ödenmeyen trafik cezalarına 30 günden sonra %5 yasal faiz işletilir.
Bir trafik cezası; kendi ceza miktarının yasal faizleriyle birlikte iki katından fazla olamaz. Yani; yola Çöp Atma cisim atma trafik cezası hiç ödenmemesi halinde bile; yasal faizleriye birlikte 396.00 Türk Lirasını geçemez.

Araçtan Çöp Atma Cezası 2020
Araçtan Çöp Atma Cezası 2020

Bir cevap yazın