Araç Yangın Tüpü Kaç Kg olmalı

Araç Yangın Tüpü Kaç Kg olmalı? Araç Yangın Tüpü Kaç Kg olmalı’dır? Araç Yangın Tüpü Enaz Kaç Kg olmalı Aceba?


Araç Yangın Tüpü Kaç Kg olmalı DetaylarıAraçlardaki yangın tüpünün en az kaç kilo olmalı sorusunun yanıtı; 8182 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğine Göre; şu şekilde düzenlenmiştir.

Yangın Söndürme Cihazı Nasıl Olmalıdır?

Otomobil ile yolcu ve yük taşıyan araçlarda yangın için A, B ve C yangın sınıflarının hepsine birden etki eden, TS 862 EN3 standardına uygun veya CE onaylı el yangın söndürme cihazları bulunur.

Bu yangın söndürme cihazları kullanılmaya hazır bir durumda ve aşağıda açıklanan sayıda olmalıdır:

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlarda Olması Gereken Yangın Tüpü Sayısı

1- Tehlikeli madde taşıyan araçlarda, Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Taşınması Hakkında Yönetmelik hükümleri esastır.

En az 2 kg kuru toz veya eşdeğer kapasitede 1 adedi motor ve kabinde olabilecek yangınlara karşı olmak üzere azami yüklü ağırlığı 7,5 tonun üzerinde olanlarda toplam kuru toz ağırlığı en az 12 kg olacaktır.

Bu yangın söndürücülerden en az birinin kapasitesi 6 kg olacaktır. 3,5 ile 7,5 ton azami yüklü ağırlığı olanlarda toplam kuru toz ağırlığı en az 8 kg, bir tanesinin kapasitesi ise en az 6 kg olacaktır. 3,5 tonun altında olanlarda ise toplam kuru toz ağırlığı en az 4 kg olacaktır.

Otobüs Yangın Tüpü Sayısı

2-Otobüs ve mafsallı otobüslerde toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları (Yolcu sayısı 26 kişiye kadar olan otobüslerde doldurma kapasitesi 2 kg kuru toz olan en az iki adet yangın söndürme cihazları).

Kamyon ve Çekici Yangın Tüpü Sayısı

3-Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan fazla olan kamyon ve çekicilerde toplam doldurma kapasiteleri en az 6 kg. kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları.

4-Azami yüklü ağırlığı 12.000 kg.’dan küçük olan kamyonlarda toplam doldurma kapasiteleri en az 4 kg. kuru toz olan yangın söndürme cihaz veya cihazları.

Otomobil- Minibüs ve kamyonet Yangın Tüpü Sayısı

5-Otomobil, minibüs ve kamyonetlerde toplam doldurma kapasitesi en az 1 kg. kuru toz olan en az bir adet yangın söndürme cihazı.El yangın söndürme cihazı, araçların görülebilen ve erişilmesi kolay olan bir yerinde bulundurulur ve hava şartlarından korunur. Cihazlardan en az biri aracı kullananın hemen yanında olur.Araçlarda bulundurulması zorunlu olan yangın tüpünü araçta bulundurmamanın 2020 yılı ceza miktarı 132.00 Türk lirasıdır.


Eğer ki; araç sahibi siz değilseniz aracın sahibine de 132.00 Türk Lirası trafik idari yaptırım para cezası yazılır.
Yangın tüpü cezası; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 31/1a maddesinden yazılır.

Araçta yangın tüpü bulundurmamanın 2020 yılı ceza puanı ise 10 puandır. 10 ceza puanı araç sürücünün ehliyet ceza puanı hanesine eklenir.


Araçta Bulunması Gereken Yangın Tüpü Kaç Kg olmalıdır sorusuna cevabımız yukarıdaki şekildedir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz. İlginizi Çekebilir: Abart Egzoz Cezası 2019

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.
Bir cevap yazın