Araç sahibine ceza KALKTI

Araç sahibine ceza KALKTI Haberi

Araç sahibine ceza KALKTI diye bir haber var. Araç sahibine ceza kalktı mı? Araç sahibine trafik cezası kalktı mı; yoksa kalkmadı mı? Trafik cezaları kime yazılacak? Teşekkürler Mine Aydın/ Samsun

Araç sahibine Trafik cezalarının kalkıp kalkmadığı sorusunu; sitemize sorduğunuz için öncelikle çok teşekkür ediyoruz.

Bu konuyu açacak olursak; araç sahibine ceza kalktı haberinden kastedilen; kiralık araçlar için, araç sahibine, yani; kiralık aracı kiraya veren kişiye veya işletmeye trafik cezasının araç plakasına yazılamayacağı haberidir.Normalde; araç sahiplerine trafik cezası yazılmaktadır.

Bu haber; sadece kiralık araç sahiplerini, aracı kiralayacak olan kişileri veya kiralık araç işletmecilerini ilgilendiren bir haberdir.Kiralık Araç Bildirim Sistemi- KABİS sistemine kayıtlı kiralık araçlarda; daha önceki günlerde aracı kiralayan kişi; örneğin; radara girdiğinde, kırmızı ışık ihlali yaptığında ve benzeri trafik kural ihlallerini işlediğinde; eğer ki sürücü durdurulamazsa aracın plakasına bu cezalar yazılıyordu.

Bu durumda da kiralık araç işletmecileri büyük mağduriyet yaşıyor; bu trafik cezalarını müşterilerinden tahsil etmekte sıkıntılar çekiyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün en son yapmış olduğu yenilik ile birlikte bu sıkıntılar ortadan kalktı.

Emniyetin trafik ceza sistemine; aracı kiralayan bilgileri de girildi.Aracı kiralayan bilgileri Polnet trafik ceza sisteminde gözüküyor. Görevli trafik polisi veya trafik jandarması aracı sorgulandığında; bu araç ” KABİS KAPSAMINDA‘dır” uyarısıyla karşılaşıyor. Uyarıyı gören memur; aracın tescil plakasına ceza uygularken; aracı kiralayan adına bu cezayı kesiyor ve bu şekilde kiralık araç işletmecileri büyük bir mağduriyetten kurtulmuş oluyorlar.

Araç sahibine ceza normalde diğer araç sahipleri için yani kiralık olmayan araçlar için kalkmadı. Sadece; kabis sistemine dahil araçlarda; araç sahibine, aracın tescil plakasına arkadan ceza yazma olayı kalktı.

Aracı kiralayan kişiye; bu cezalar otomatikman yazılmaktadır.Kiralık Araç Bildirim Sistemi- KABİS sisteminden araç kiralayacak olan vatandaşlarımıza; bu uyarıyı yapalım: Trafik kurallarına uyalım. Uymadığınız takdirde yüklü miktarda trafik cezaları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kiralık Araç Bildirim Sistemi- KABİS Sistemi Ne Zaman Kuruldu?

Kiralık Araç Bildirim Sistemi- KABİS sistemi emniyet Genel müdürlüğünün polnet sistemine 03.10.2015 tarihi itibariyle eklenmiştir. 03.10.2015 tarihinden itibaren kiralık araç işletmecileri; Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aracı kiralayanın bilgilerini de girmek zorundadır.

Araç sahibine ceza KALKTI
Araç sahibine ceza KALKTI

Bir cevap yazın