Araç muayene yaptırmama cezası

3 Kasım 2019 tarihinde araç muayene yaptırmama cezası yedim. Araç muayene yaptırmama cezası aracı ben sürmeme rağmen; ceza bana yazılmadı. Araç sahibine yazıldı. Acaba neden Araç sahibine araç muayene yaptırmama cezası yazıldı?

Araç Muayene Yaptırmama Cezası Merak Edilenler


Muayene cezasının araç sahibine gitmesini istemiyorum. Israr etmeme rağmen; görevli trafik ekibi muayene cezasını bana teslim etmedi. Sizce bu Polislerin yaptıkları yasal bir işlem midir? Bu polislerden şikayetçi olabilir miyim.


Cevap verirseniz çok teşekkür ederim Hayırlı çalışmalar dilerim.

Aziz Torunoğlu / Manisa

Araç Muayene Yaptırmama Cezası

Medya Fatih Cevaplıyor:
Konu: Araç muayene yaptırmama cezası


Öncelikle; Sayın Aziz Bey sormuş olduğunuz soru için size teşekkür eder; hayırlı ömürler dilerim.

Medya Fatih sitemize e-posta üzerinden ulaştırmış olduğunuz ” Araç muayene yaptırmama cezası” başlıklı sorunuzu yukarıda yayınladık.

Bu sorunuza istinaden size ve sitemizi takip eden değerli ziyaretçilerimize vereceğimizi cevap şu şekilde olacaktır.

Ayrıca sormuş olduğunuz sorulara ilaveten araç muayenesi ile ilgili Tüm detayları da Medya Fatih olarak, sitemizde bu sayfada yayınlayacağız.

Araç Muayene Yaptırmama CezasıAraç muayene yaptırmama cezasında; görevli trafik zabıtası 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda ki Madde 34/A ve Madde 34/B maddelerinde yazan yasal işlemleri sizin gibi; araç muayenesi olmayan ve bu araçlarla trafiğe çıkan araç sürücülerini durdurarak bu cezayı tatbik ederler.

Sizin sormuş olduğunuz sorudaki trafik cezasını ısrar etmeme rağmen bana teslim etmediler sorusunun yasal dayanağı, yine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yazan ve bu cezanın kime uygulanacağını belirten hükümlere göre; görevli trafik ekibi bu cezayı size tebliğ etmemiştir. Yani; size teslim etmemiştir.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası


Görevli trafik ekibinin; araç muayenesini yaptırmadan trafiğe çıkma cezasını size teslim etmemeleri doğrudur.

Çünkü; sormuş olduğunuz sorudan anlaşıldığı üzere aracın sahibinin siz olmadığı aracın sahibinin başka biri olduğu anlaşılmaktadır.

Görevli trafik polislerinden şikayetçi olma yolunuz her zaman açıktır. Fakat; burada yazdığınız hususlara dayanarak şikayetçi olsanız bile; bir sonuç alamazsınız.

Çünkü; görevli trafik ekibi doğru olanı yapmıştır ve size cezayı olduğu şekilde tatbik ederek, sizi bilgilendirerek göndermiştir.

Trafik polislerinin yapmış olduğu hareket Doğrudur ve yasaldır.


34/a ve 34/b maddelerindeki yasal hükümlere göre; bu ceza araç sahibine uygulandığından; yani araç sürücüsü araç sahibi değilse sürücüye bu ceza yazılmadığından; görevli trafik ekibinin trafik cezasının size teslim etmemesi yasaldır ve doğru olanıdır.

Araç muayenesi yaptırmama cezaları araç sahibine yazılır. Araç sahibi ile araç sürücüsü farklı kişiler ise; aracın sahibine ceza yazılarak; ikamet adresine tebliğ edilir. Doğru olanı bu şekildedir.


2019 yılı araç muayenesi yaptırmama cezasının ceza miktarı; eğer ki bu araç muayenesi cezanız ilk yemiş olduğunuz cezayı ise 235 Türk Lirası; aynı yıl içinde iki veya ikiden fazla kez muayenesiz araçla trafiğe çıkmanız durumunuzda ise; bu ceza 488 Türk Lirası olarak uygulanacaktır.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası


235 Türk Lirası trafik cezasını; bu cezanın tebliğ edildiği günden itibaren On beş (15) gün içerisinde öderseniz; cezanız 1/4 oranında indirime gidecektir.

235 Türk lirası olan trafik cezası 176.25 Türk lirasına; 488 Türk lirası olan trafik cezası ise; 366 Türk lirasına düşecektir.

Araç muayene yaptırmama cezasında hem 34/A, hem de 34/B maddelerinden trafik cezası yemeniz halinde; 2 ceza maddesininde 2019 yılı trafik ceza puanı 10 puandır.

10 ceza puanı ehliyet puanıza eklenecektir. Madde 34/A maddesi ve 34/B maddelerinin ceza puanları eşittir 10’ar puandır.

Araç muayene yaptırmama cezasında hem Madde 34 /A, hem de Madde 34 B’den alacağınız trafikten men edilecektir.

Aracınız trafikten men edilirken size aracınızın muayenesini yaptırmanız için 7 gün izin verilecektir.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası


Bu 7 güne; hafta sonları, resmi tatiller, bayramla,r seyranlar her şey dahildir.

7 iş günü değildir; sadece 7 gündür. Bu 7 gün içerisinde araç muayenesini yaptırmanız gerekir.

Eğer ki aracınızın muayenesini yaptırmazsanız; aracınız trafikten men gözükecek ve ikinci defa bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde cezanız 488 Türk Lirası olacaktır.

Ayrıca ikinci ve 2 den daha fazla kez bu şekilde yakalanmanız durumunda aracınız çekici üzerinde size teslim edileceğinden ekstradan150- 200 -250 TL gibi; gidilen mesafeye göre çekici parası da vermek zorunda kalacaksınız.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası


Muayene Cezası Yasal Faiz İşleme Süresi


Trafik cezalarında yasal faiz işleme suresi 30 gündür. Cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 günü geçtikten sonra aylık %5 yasal faiz işletilir.

trafik cezasına 2 katından fazla olacak miktarda faiz binemez. Yani bir trafik cezası 2 katından daha fazla olarak ödenemez.


Araç Muayene Yaptırmama Cezası İtiraz


Araç muayene yaptırmama cezasını iptal ettirmek için; eğer ki bulunduğunuz şehir veya kasabada trafik mahkemesi bulunuyorsa öncelikle trafik mahkemesine müracaat etmelisiniz.

Eğer ki Bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi yoksa Sulh Ceza hakimliğine giderek araç muayene cezası itirazınızı başlatabilirsiniz.

Araç muayene cezası itirazınızı başlat alabilmeniz için sizden 5 adet evrak istenecektir.

Bu evraklar ise şunlardır:

1- Kimlik fotokopisi

2- Araç Ruhsat Fotokobisi

3-Ehliyet Fotokobisi

4- Trafik Cezası Makbuzu Fotokobisi ya da Aslı

5- Araç muayene yaptırmama cezası iptal dilekçesi

Bu 5 adet Euro hazırladıktan sonra mahkemeye müracaat edebilirsiniz.


Müracaat esnasında mahkeme masrafları sizden istenmeyecektir. 1- 2 TL gibi kağıt parası veya fotokopi parası istenebilir bu durum normaldir.

Araç Muayene Yaptırmama Cezası


Araç muayene yaptırmama cezasında mahkemeyi kaybetme durumu

Araç muayene yaptırmama cezası iptal davasını kaybetmeniz halinde; Emniyet Genel Müdürlüğünün avukatlık ücretlerini ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız.

Bu hususu göz önünde bulundurmanızı önemle rica ediyor; sağlıklı karar vermenizi diliyoruz.

Araç muayene yaptırmama cezası Ödeme Noktaları

Araç muayene yaptırmama cezasını;

Bankalara

Bankaların internet ve mobil şubelerine

PTT şubelerine

Vergi dairelerine

Vergi dairesinin interaktif online ödeme sayfası üzerinden

E-devlet sistemi üzerinden de ödeyebilirsiniz.

Araç muayene yaptırmama cezası kredi kartıyla ödeme

Araç muayenesini yaptırma cezasını Kredi kartınızda Yukarıdaki ödeme noktalarından ödeyebilirsiniz.

Ayrıca; araç muayenesini yaptırmama cezasını 4 eşit taksit halinde de ödeme imkanınız bulunmaktadır.


Araç muayenesi yaptırmama cezasının İlk taksiti peşin istenirken; geriye kalan 3 taksit eşit taksitler halinde ödenir.

Araç muayenesi yaptırmama cezası taksitlendirmesi yapmanız halinde dikkat etmeniz gereken husus; taksit tarihlerinin geçirilmemesidir.

1 taksit tarihini geç öderseniz geriye kalan tüm taksitler peşin olarak sizden istenecektir. Trafik cezası taksitlendirmesi iptal olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yeni Peugeot 508 Fiyatı

Bir cevap yazın