Araç Muayene Cezası

Araç Muayene Cezası

TRAFİK CEZALARI


Araç muayene cezası 2019 yılında ne kadardır. Araç muayene cezası 2019 yılında cezai yaptırımları nedir.

Araç mu muayene cezasında aracım trafikten men edilir mi gibi; tüm merak edilen soruları e Fatih olarak yanıtlayacağız.

Araç Muayene Cezası
Araç Muayene Cezası

Araç Muayene Cezası:

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu Madde 34 a ve madde 34 b’den yazılır. Aracınızın muayenesinin olmaması durumunda 2019 yılında eğer o sene için ilk kez muayene cezası yiyorsanız madde 34/ A’dan size 235 Türk Lirası ceza yazılır.


Aynı yıl içerisinde 2 ve daha fazla kez muayenesiz olarak trafiğe çıkarak ve trafik zabıtasına yakalamanız durumunda bu sefer cezanız bir üst ceza maddesi olan 34/ B’den yazılacaktır.

34/b araç muayene cezasının 2019 yılı trafik cezası miktarı ise 488 Türk lirasıdır.


Peki, araç muayene cezası olan Madde 34/a ve Madde 34/ b nin arasındaki farklar nelerdir. Bu farklar nedir şimdi bu konulara değinelim.

Araç Muayene Cezası
Araç Muayene Cezası


Araç Muayene Cezası Madde 34/A


Madde 34 /A o yıl içerisinde ilk defa aracınızın muayenesi bulunmadan trafiğe çıkıp; trafik zabıtasına yakalanma durumunuzun cezasıdır.

Madde 34 a ceza yemeniz halinde ehliyetini ze10 ceza puanı eklenecek; ayrıca aracınız, trafikten geçici olarak Men edilecek ve görevli trafik zabıtası tarafından size 7 gün idari izin verilecektir.


Aracınız trafik zabıtası tarafından geçici olarak men edilir. Yani Aracınız trafik sistemi üzerinde trafikten men gözükecektir. Araç muayene istasyonuna Size verilen 7 günlük süre içerisinde gidip aracınızın muayenesini yaptırmanız gerekir.

Aracın muayenesi yapıldıktan sonra; herhangi bir trafik zabıtasına durumu anlatıp; sistem üzerindeki trafikten men ibaresinj kaldırmasını söylemeniz yeterlidir.

Görevli trafik zabıtası aracınizdaki trafikten men ibaresini kaldıracak veya kaldıracaktır.

Araç Muayene Cezası
Araç Muayene Cezası


Araç Muayene Cezası Madde 34/B


Muayenesiz araç ile trafiğe çıkma cezasının bir üst limiti olan 34 b maddesi bir yıl içerisinde birden fazla kez araç muayenesiz olarak trafiğe çıkmanın cezası maddesidir.

Bu ceza maddesinde yaptırımlar 34/A’dan biraz daha farklıdır ve biraz daha ağırdır.

34/b maddesinde yine aracınız trafikten geçici olarak men edilecek ve size 7 gün idari izin verilecektir.

Araç Muayene Cezası
Araç Muayene Cezası


Fakat; bu sefer araç size çekici üzerinde teslim edilecektir. Yani, ekstradan çekici parası vermek zorunda kalacaksınız.

Ayrıca; yine bu ceza da cezalar trafik ceza miktarı artarak 488 Türk lirasına çıkacaktır.

1. Kez yakalanma durumunuza 235 Türk Lirası trafik cezası yerken, 2 ve 2 den fazla kez; muayenesiz araçla trafiğe çıkmanız durumunda bu sefer cezanız 488 Türk Lirası Muayenesizlik cezası + 150-200 TL çekici parası da vermek durumunda kalırsınız.

488 Türk Lirası olan; 2 veya 2’den fazla kez muayenesiz bir araçla trafiğe çıkma cezasını; ceza’nın tebliğ edildiği günden itibaren On beş (15) gün içerisinde öderseniz; 1/4 (%25) indirime gidecektir ve 366 Türk Lirası olarak ödenecektir.

Araç muayene cezası olan 235 Türk lirasını bu cezanın size tebliğ edildiği günden itibaren On beş gün (15) içerisinde anlaşmalı bankalara, bankaların internet ve mobil şubelerine, PTT şubelerine, vergi dairelerine, e-devlet sistemi üzerindeki ödeme sayfalarına ve vergi dairesinin interaktif ödeme sayfasından ödemeniz halinde 235 Türk lirası olan ceza 1/4 oranında indirime gidecektir ve 176.25 Türk lirasına düşecektir.

Trafik cezalarını size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir. Çünkü, erken ödeme indiriminden faydalanırsınız.

Araç Muayene Cezası
Araç Muayene Cezası


Eğer ki 15 gün içerisinde ödeyemezsiniz 235 Türk Lirası ödemek zorunda kalırsınız. Trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödenmezse aylık %5 faiz işletilecektir.


Bir trafik cezası hiç ödenmemesi durumunda iki katından fazla olamaz. Yani, 235 Türk lirası olan araç muayene cezası hiç ödenmezse bile iki katını geçmeyecektir ve 705 Türk lirasının geçemeyecektir.

Araç muayene cezasına itiraz etmek istiyorsanız öncelikle bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunuyorsa trafik mahkemesine; bulunduğunuz yerde trafik mahkemesi bulunmuyorsa, Sulh Ceza hakimliğine gitmeniz gerekir.

Mahkeme masrafları dava açma esnasında sizden talep edilmeyecektir. Trafik cezası itirazını şu evrakları hazırlayarak yapmanız gerekir.

Araç Muayene Cezası İtirazı

1- Kimlik fotokopisi
2- Ehliyet fotokopiniz
3- Araç ruhsat fotokopisi
4- Trafik cezasının Aslı ya da fotokopisi
5 – Trafik cezası İtiraz dilekçesi

Muayenesiz araçla trafiğe çıkma durumunda Aracınız trafikten men edilecektir. Yani; aracınız halk dilindeki deyimiyle; aracınız bağlanacaktır ve size; geri izin verilerek Teslim edilecektir.

İlginizi Çekebilir: Yarı İnsan Yarı Kurt

Bir cevap yazın