Araç Çekilirken Sahibi Gelirse Ne Olur ?

Araç Çekilirken Sahibi Gelirse Ne Olur ?

Araç Çekilirken Sahibi Gelirse Ne Yapılır?

Aracım var ve çok merak ettiğim bir soru var o da şu :”Araç Çekilirken Sahibi Gelirse” ne olur? Bu araç; sahibine teslim mi edilir yoksa; bu araç sahibine teslim edilmeden otoparka mı çekilir ? Ayşegül Hacısalihoğlu / Marmaris

Araçlar; hatalı park nedeniyle çekilebileceği gibi; otopark önünü kapatan, kamu kurum ve kuruluşlarının önünü kapatan veya bir yolu tamamen kapatan, trafiği engelleyen araçlar; çekici vasıtasıyla bulundukları yerden polis veya Jandarma görevlilerince çektirilebilir.

Ayrıca; güvenlik gerekçesiyle de araçlar bulundukları yerlerden çektirilebilir. Örneğin; camı açık bırakılan, kapısı açık bırakılan veya durumundan şüphe edilen araçlar; çekici vasıtasıyla tutanak tutularak; otoparka çektirilir.

Bir aracın çekilmesi esnasında araç sahibi olay yerine gelir ve bu durum da görevli trafik zabıtası bu aracı; araç sahibine teslim eder mi? Yoksa; aracı otoparka mı gönderir? Sormuş olduğunuz sorunun yanıtını Medya fatih.com web sitesi olarak yanıtlıyoruz; işte detayları…

Araçların nasıl çekileceği konusu; 8182 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

Bir araç; çekici vasıtasıyla bulunduğu yerden çektirildiği esnada; olay yerine araç sahibi veya aracın sürücüsünün gelmesi durumunda; görevli trafik zabıtası aracı araç sahibine teslim etmek zorundadır.

Araç sahibi de; üstüne düşen yasal sorumlulukları yerine getirmeli ve çekicinin ücretini ödemelidir.

Çekici ücreti ödenmeden; araç, araç sahibine teslim edilmez.

Görevli trafik zabıtası; araç sahibinin çekici ücretini ödemesi sonrasında; aracı araç sahibine teslim eder.

Trafik yönetmeliği araçları bulunduğu yerden çektiren görevlerin ve araç sahibinin sorumluluklarını 121. Madde de şu şekilde belirtmiştir: “

Araçları Kaldıran ve Çekenler ile Araç Sahiplerinin Sorumluluğu

Madde 121– Araçların kaldırılması ve çekilmesi sırasında;

a) Görevlilerin sorumluluğu,

1) Kaldırma ve çekme işlemini yürüten görevliler, araçların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için gereken dikkat ve titizliği göstermek zorundadır.

2) Geçiş üstünlüğü olan araçların bulundukları yerlerden çıkışına veya yangın musluklarının kullanılmasına engel olacak şekilde parketmiş olan araçlarla diğer araç ve yayaların giriş ve çıkışına mani olan araçlar en az zarar görecek şekilde alınarak kaldırılır.

3) Kapıları açık bırakılmış olan araçlar en yakın ve uygun bir yere kaldırılır. Sahibi araştırılıp bulunarak teslimi sağlanır. Aksi halde durum bir tutanakla tespit edilerek araç muhafaza altına alınır.

4) Araçların kaldırılıp götürülmesi sırasında yapılan masraflar ödettirilmeden, araçlar sahiplerine teslim edilemez.

5) (Ek:RG-21/3/2012-28240) Araç kaldırılıp götürülmeden veya götürüldüğü esnada sahibinin gelmesi durumunda trafik idari para cezası karar tutanağı kendisine tebliğ edilmek ve varsa yapılan masraflar ödettirilmek suretiyle sahibine teslim edilir.

b) Araç sahiplerinin sorumluluğu;

1) Yasak yerlerde ve hallerde paketmiş araç sahipleri, görevlilerin kusurundan meydana gelmemiş olan zararları, araçlarının kaldırma ve çekmeye uygun olmayan yapılarından dolayı kabullenmiş sayılırlar.

2) Araç sahipleri, araçlarının kaldırılıp götürülmesi sebebiyle yapılmış olan bütün masrafları ödemek zorundadırlar.” Denilmektedir.

Hem aracı bulunduğu yerden çeken ve çektiren görevlerin sorumlulukları; hem de; araç sahibinin sorumlulukları, yukarıdaki şekildedir.

Her iki tarafta; bu sorumluluklara göre hareket etmek zorundadır.

Araç Çekilirken Sahibi Gelirse Ne Olur ?
Araç Çekilirken Sahibi Gelirse Ne Olur ?

Bir cevap yazın: