APP Plaka Yasak mı 2020 ?

APP Plaka Yasak mı 2020 ?

Ali Hasan Toprak: ” Fatih Bey; APP plaka yasak mı 2020 Yılında. Standart dışı plaka Eskiden yasaktı ama 2020 yılında bu yasak kalktımı ? Devletimiz cam filmi gibi standart dışı plakayı da serbest etti mi? Teşekkürler…”


Ali Hasan Toprak Bey; sormuş olduğunuz soru için teşekkür ediyorum ve hemen sormuş olduğunuz standart dışı plaka yani,standartlara aykırı plakanın 2020 yılında yasak olup olmadığı konusuna geçiyorum.


APP plaka kullanımı 2020 yılında maalesef ki yasaktır. 2918 sayılı Karayolları trafik kanununda APK plaka kullanan araç sahiplerine ve araç sürücülerine trafik cezası yaptırımı bulunmaktadır.

Peki; 2020 yılında aracımıza APP plaka takmamız halinde ne kadar trafik cezası yiyeceğiz? Ne gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalacağız? İsterseniz bu konulara da hemen geçelim.


APP plaka kullanmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 23/ A-1 maddesinden işlem yapılır.

2020 YILI APP PLAKA CEZASI


2020 yılı APP plaka cezası 505.00 Türk lirasıdır. APP plaka cezasını erken ödemeniz halinde; %25 indirimli ödersiniz ve 505.00 Türk lirası olan trafik cezası 378.75 Türk lirasına düşer.


%25 indirimden yararlanabilmeniz için trafik cezası’nın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir. Ayrıca trafik cezaları tebliğ edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ödenmemesi hâlinde aylık %5 yasal faiz işletilir. Trafik cezalarını %5 yasal faizi ile birlikte ödemek durumunda kalırsınız.

APP plaka cezasında aracın trafikten men edilecektir ve aracın orijinal plakasını takmanız için size 7 gün izin verilecektir. 7 gün izin süresince; aracın orijinal plakasını takmanız gerekir.


7 günlük izin müddeti boyunca aracınıza orijinal plakanızı takmamanız halinde; diğer bir trafik çevirmesine denk geldiğinizde aracınız yine trafikten men edilecektir .

Bu sefer aracın orijinal plakasını yakaladığınız yerde takmamanız halinde aracınızın trafiğe çıkmasına izin verilmeyecektir. Eğer ki aracın orjinal plakasını yakaladığınız yerde takmamanız halinde aracınız size teslim edilmeyecek; çekici çağrılarak; yediemin otoparkına gönderilecektir.

☣ Ayrıca size uygulanan trafik cezası ikiye katlanacak ve 1034 .00 Türk Lirası olacaktır…


Araç sürücüsünün ehliyetine APK plaka cezası işleminden dolayı 20 ceza puanı eklenecektir. Ceza puanı en yüksek olan trafik cezalarından bir tanesidir.

APP Plaka Yasak mı 2020
APP Plaka Yasak mı 2020

Bir cevap yazın