AMAROK hız sınırı güncel limitleri

17/10/2021 Yazarı Medya Fatih Com 0
AMAROK hız sınırı güncel limitleri
Lütfen Paylaşalım :)

Wolkswagen Amarok aracım ile otobanda kaç kilometre hız yaparsam; hız ihlali yapmamış olurum? AMAROK hız sınırı nedir? Volkswagen Amarok araçların yol sınıfına göre hız limitlerini sitenizde değilsiniz çok memnun olurum? Ali Rıza Tepe/ Marmaris

Araç sınıfına ve yol tipine göre yasal hız limitlerini; Wolkswagen Amarok araçlar için bu yazımızda detaylı olarak bulacaksınız.

Amarok araçlar kamyonet olarak geçmekte; yani; Amarok aracın ruhsatına baktığımızda; araç sınıfı olarak KAMYONET yazmaktadır. Kamyonet araçlar için yasal hız limitleri; yol tipine göre şu şekilde olacaktır.

Amarok Yasal Hız Limitleri

Otoyollarda ( otobanlarda) : 95 Km.

Yerleşim Yerlerinde ( Şehir içi) : 50 Km.

Çift Yönlü Karayollarında: 80 Km.

Bölünmüş Yollarda : 85 Km’dir.

Bu hız limitlerine %10 hız töleransı eklenmemiştir. %10 hız töleranslı yasal hız limitlerini aşağıdaki tabloya bakarak öğrenebilirsiniz.

Kamyonetlerin %10 Töleranslı Yasal Hız Limitleri

Otoyollarda ( Otobanlarda) : 95 Km + 9.5 Km = 104.5 km olur. Kamyonet ile; en az 105.5 km hız yapmanız halinde; yasal hız limitlerini ihlal etmiş olursunuz.

Yerleşim Yerlerinde ( Şehir içi) : 50 Km + 5 km = 55 Km. Kamyonet ile; en az 56 km hız yapmanız halinde; yasal hız limitlerini ihlal etmiş olursunuz.

Çift Yönlü Karayollarında: 80 Km + 8 Km = 88 Km. Kamyonet ile; en az 89 km hız yapmanız halinde; yasal hız limitlerini ihlal etmiş olursunuz.

Bölünmüş Yollarda : 85 Km + 8.5 Km = 93.5 Km. kamyonet bir araç ile ile; en az 94 km hız yapmanız halinde; yasal hız limitlerini ihlal etmiş olursunuz.

Kamyonet tipi bir aracın %10 toleranslı yasal hız limitleri yukarıdaki şekildedir. %10’luk yasal hız limitlerini de aşmanız halinde hız ihlali yapmış olursunuz.

Yapmış olduğunuz hız ihlal oranınıza göre adınıza uygulanacak hız ihlal cezasının tutarı da artacaktır. Yasal hız limitlerini; %10’dan % 30’a kadar (105.5 km-123 km arası) aşmanız halinde; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 51/2-A maddesinden işlem görürsünüz.

51/2-A’nın 2021 yılındaki hız ceza miktarı 314 Türk lirasıdır. Bu hız cezası ehliyete yazılırsa 10 ceza puanı eklenir.

Kamyonetiniz ile; yasal hız limitlerini %30”dan %50’a kadar aşmanız (124.5 km-142.5 km) durumunda KTK madde 51/2-B’den 652.00 TL para cezası yazılır. Bu hız cezası ehliyete yazılırsa 15 ceza puanı eklenir.

Kamyonetiniz ile; yasal hız limitlerini; %50’den fazla aşmanız (143.5 km ve üstü km.) durumunda KTK madde 51/2-C’den 1339 TL para cezası yazılır. Bu hız cezası ehliyete yazılırsa 15 ceza puanı eklenir.

Kamyonet cinsi vasıtaların yasal hız limitleri Yukarıdaki şekildedir. Yasal hız limitlerine yüzde on tölerans payı da eklenir. Toleranslı hız limitlerini yukarıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Yasal hız limitlerini en fazla aşabileceğiniz oran yüzde 10’dur. Yüzde ondan fazla aşmanız halinde; yukarıdaki hız ihlal cezalarından; hızınıza uygun olanı aracınıza uygulanır.

Kanunlar ile belirlenmiş olan yasal hız limitleri 1 yıl içerisinde çok fazla kez aşmamamaya dikkat etmeniz gerekir. Konuyu detaylı bir şekilde açacak olursak; Aday bir sürücü 2 yıl içerisinde; yasal hız limitlerini 3’defa aşarsa ve bu hız cezalar ( 51/2-A, 51/2-B ve 51/2-C ) aday ( stajyer) sürücünün sürücü belgesine yazılırsa; Aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir. Aday sürücücüler 2 yıl boyunca çok çok dikkatli olmak zorundadır.

Aday olmayan araç sürücüleri ise; 1 yıl içerisinde; 5 kez yasal hız limitlerini ihlal etme cezası olan ( 51/2-B ve 51/2-C ) maddelerinden ehliyetine trafik cezası yerse; aday olmayan sürücülerin ehliyetine 1 yıl geçici olarak el konulur. Geriye dönük olarak; 5 yıl içerisinde 2. kez tekrarlanırsa; sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Hız sınırlarını aşmadan; güvenli bir şekilde yuvanıza dönmeniz temennisiyle….

AMAROK hız sınırı güncel limitleri
AMAROK hız sınırı güncel limitleri


Lütfen Paylaşalım :)