Alkolmetreye Üflemedim Sürücü Davranışları Eğitimine Gidecek miyim?
Spread the love

29 Temmuz’da 2018’de  polis trafik çevirmesinde ehliyetimi verdikten sonra alkolmetreye üflemedim ve alkolmetreyi reddettim. Alkolmetreye üfleseydim 4. kez olacaktı ve aracı sürüp gittiğim için sürücü belgeme 2 yıl el konuldu.

Bana; KTK madde 48/9 dan işlem yapıldı. Bütün trafik cezalarınıza tek tek ödedim. Alkol alma olayından sonra beni sağlık kuruluşuna da götürmediler yani alkol aldığıma dair bir belge bulunmamaktadır. Şimdi benim asıl merak ettiğim konu şu: ‘ Sürücü davranışları geliştirme kursuna ( SÜDGE) gitmeden ehliyetimi geri teslim alabilirmiyim? İlhan Dağdelen / İzmir

Alkolmetreye Üflememe Nedir?

Alkolmetreye üflememek; polisin, jandarmanın veya diğer kolluk görevlilerinin kanınızdaki alkol oranını tespit edebilmek için; üflemeli test cihazıyla alkol muayenesi yapmak istemeleri ve sizin de bu muayeneyi reddetmeniz anlamı taşır.

Alkolmetreye Hangi Durumlarda Üflersem Yararıma Olur?

Alkolmetreye üflemek; 1. kez alkolde faydanızadır. Çünkü; 1 kez alkolde ehliyete 6 ay geçici olarak iptal konurken; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5’in 1. Kez’inden 1339.00 TL alkol cezası yazılır.

Siz ise; eğerki 1.Kez alkollü yakalanma durumunda; alkolmetreyi ret ederseniz; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/9’dan ehliyetiniz 2 YIL GEÇİÇİ İPTAL olurken; yine 48/9 ( Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek ) 3836.00 TL trafik cezası yazılır.

Aradaki Farkı Daha İyi Anlamak İçin;

1. Kez Alkolde 6 ay geçici iptal

Alkolmetre ret: 2 Yıl geçici iptal

Fark: 18 Ay ( Kâr veya Zarar )

1. Kez alkolde: 1339 TL verecekken;

Alkolmetre ret: 3836 TL vereceksiniz

Fark: 2497 TL ( Kâr veya Zarar )

2. KEZ ALKOLDE ALKOLMETREYE ÜFLEMEK VEYA ÜFLEMEMEK?

Geriye dönük olarak son 5 yıl içerisinde; 2.Kez alkollü bir şekilde yakalanmanız durumunda; yine alkolmetreye üflemeniz az da olsa faydanızadır.

2.Kez alkolde ehliyet 2 yıl geçici iptal olur. 1679.00 TL alkol cezası yazılır. Bu ceza miktarlarj 2021 yılı için gecerli olan miktarlardır.

Alkolmetreyi ret: ehliyet 2 yıl geçici iptal olur. Geçici Iptal süreleri eşittir. Üflemeniz faydanızadır. Çünkü; alkolmetreyi ret etmenin cezası 3836.00 TL’dir. Aradaki para cezası farkı ise tam tamına; 2157.00 TL’dir. Kazancınız 2157.00 TL olacaktır.

TAVSİYE: Tavsiyemiz 1.Kez alkolde, 2.Kez alkolde mutlaka ve mutlaka alkolmetreye üflemenizdir. Ayrıca; şöyle bir handikap da söz konusudur. Siz; alkolmetreye üfleme yapmadınız ve ehliyetiniz kafadan 2 yıl geçici iptal oldu. Bir de bu üflememeden dolayı 3836 TL trafik cezası yazıldı. Bir de polis sizi hastaneye sevk eder ve hastanede de yasal limitlerin üzerinde alkollü çıkarsanız; bu durumda alkollü bir şekilde trafikte araç kullanmaktan da; ikinci bir trafik cezası ( 1.Kez, 2.Kez veya 3 ve 3 den fazla kezden durumunuza göre ) yazılır ve yine yazılan alkol cezasına istinaden ehliyetiniz ayrıyeten ( 6 ay, 2 yıl veya 5 yıl ) geçici iptal edilir.

En kötü ihlimalle; eğer 3 ve 3’den fazla kez yakalanmışsanız; 2 yıl ret etmekten; 5 yıl ‘da 3.kezden toplam 7 yıl ehliyet geçici iptali ve red etmekten 3836 TL + 3.kezden 2698 TL trafik cezası yersiniz.

Total İptal: 7 YIL

Total Ceza: 6534 TL

3 ve 3 DEN FAZLA KEZ ALKOLDE ALKOLMETREYE ÜFLEMEK VEYA ÜFLEMEMEK

Alkolmetreye üflemek her zaman faydanızadır. Alkolmetreyi; 3 veya 3’den fazla kez alkolde üflememek yararınızadır. Fakat; yukarıda da bahsettiğim üzere görevli trafik zabıtası; sizi hastaneye sevk ederse; bu avantaj kaybolur ve dezavantaja dönüşür. Kendi kalene gool atan bir kaleci pozisyonu düşersin.

3.Kez alkolde ehliyet 5 yıl geçici olarak iptal olur ve 2021 yılı için 2698.00 Türk lirası trafik cezası yazılır. Ayrıca; 5 yılın sonunda ise; ehliyetinizi geri teslim alırken; SÜDGE egitiminden geçmeniz, psiko teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanından ” SÜRÜCÜ OLABİLİR RAPORU ” almanız ve adınıza yazılmış olan tüm trafik cezalarının ödenmiş olması gerekir.

Alkolmetreyi ret etmede ise; 2 yıl geçici iptal ve 3836 TL para cezası vardır. Alkolmetreyi ret etmede; ne SÜDGE var nede Psiko teknik raporu var. Ret durumu avantajlı ama; trafik görevlisine bağlı bir konu bu. Hastaneye sevk etmezse avantaj; hastaneye sevk ederse zarar.Sormuş olduğunuz sorunun cevabı; alkolmetreye üflemediğiniz için; sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine ( SÜDGE ) gitmenize gerek yoktur. 48/9’da ( Alkotreyi ret etmede ) SÜDGE ve Psiko teknik raporu alma şartı yoktur.

Alkolmetreye Üflemedim Sürücü Davranışları Eğitimine Gidecek miyim?
Alkolmetreye Üflemedim Sürücü Davranışları Eğitimine Gidecek miyim?

Bir cevap yazın