Alkolmetrede alkol çıkmaması için ne yapmalı
Spread the love

Alkolmetrede az alkol çıkması için bildiğiniz yöntemler nelerdir? Alkol metrede düşük alkol çıkması için hangi yöntemleri denemeliyim? Alkolmetrede alkol çıkmaması için ne yapmalı? Burhanettin Kuzu / Bursa

Trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48′ e göre idari bir suçtur ve yasaktır. 100 promilin üzerinde; trafikte alkollü bir şekilde araç kullanmanız durumunda bu idari suç; adli suça da dönüşür. 100 promil üzerinde alkollü olan araç sürücüsüne adli işlem yapılir ve mahkemeye trafik güvenliğini tehlikeye çıkarmak suçundan çıkar. ( TCK MADDE 179)

Bildiğiniz üzere; yasal alkol limitleri araç sınıfınıza ve aday (stajyer) sürücü olup olmadığınıza göre iki farklı şekilde değişmektedir.

Aday Olmayanlar İçin Yasal Alkol Limitleri

Aday olmayan araç sürücüleri için yasal alkol limitleri otomobil sınıfı araçlar için 50’nin otomobil sınıfı araçlar haricindeki tüm motorlu araçlar için ise 20 promildir. Otomobil kullanan bir araç sürücüsü; en az 51 promil alkollü çıkması durumunda yasal alkol limitlerini aşmış olur ve madde 48 den işlem yapılır.

Yine; otomobil haricindeki bir aracı kullanan( Kamyon, kamyonet, panelvan, minibüs, motosiklet vb)  aday olmayan bir sürücü en az 21 promil alkollü çıkması halinde yasal alkol limitlerini aşmış olur ve KTK madde 48’den işlem yapılır.

Alkolmetre cihazında alkol çıkmaması için yapılması gerekenleri web site kullanıcılarımızın deneyimlerine açtık ve verilen cevaplar aşağıdaki şekildedir. Bilginize…

Medya fatih.com web sitemizi ziyaret eden kullanıcılarımızın; sormuş olduğunuz soruya verdikleri yanıtlar şu şekildedir:

ALKOL NANE TEZİ

Mahsun K: kardeş Geçen ay trafik polisleri benim aracımda durdurdu içi şişe Efes atmıştım. Daha önce okuduğum bir haberde taze nane çiğnendiği zaman alkol çıkmadığı veya çok az çıktığı söylenmişti Ben de yanımda bir avuç taze nane getirmiştim. Araca binmeden önce iyice çiğneyip yuttum. Gerçekten de etkili oldu. 2 Efes’yen çıkan promil 40 çıktı. 40 promil yasal limitlerin altında olduğu için trafik polisleri bana ceza yazmadılar. Alkol Nane tezi cidden işe yarıyor. Herkese tavsiye ederim. Nane çok kıymetli bir bitkidir, altın gibi bitkidir. Bu nedenle naneye değer verin ve yanınızda bulundurun derim.

Hilal B: İstanbul Etiler’de özel bir işyerinde sekreter olarak çalışmaktayım. İş yerinin stresi nedeniyle ayda bir kere de olsa iş yerinde küçük bir duble atep öyle yola çıkmak zorunda kalıyorum. Boğaziçi Köprüsü’nden karşıya geçerken hemen köprünün çıkışında trafik polisleri uygulama yapıyor Bir keresinde bana denk geldi. Bende alkollüydüm yine bu şekildeki İnternet sitelerinden araştırdığıma göre; nane yediğin zaman ağızdaki alkol oranını düşürdüğü söyleniyordu. Yanımda naneli sakız vardı neredeyse 4 5 tanesini birden ağzıma attım ve yol boyunca çiğneye çiğneye geldim. Yapılan alkol testinde maalesef ki naneli sakızın hiç bir faydası olmadı ve 76 promil alkollü çıktım. Ehliyetime 6 ay el koydular. Allah o internet sitesinin belasını versin diyeceğim ama; yine bela dönüp dolaşıp beni bulacak.

Faruk Ç: Bir avuç naneyi ağzıma atıp çiğnedim ve yuttum evde bir 35’lik devirmiştim. Dedim ki sabaha kadar herhalde hiç alkol kalmaz. Şans o ki sabah arabaya bindim gidiyorum. Anayola çıkar çıkmaz hemen trafik polisleri dediler sağa çek.

Aracımı sağa çektim. beyefendi Alkol testi yapacağız aracınızdan iner misiniz? Dediler. Bende akşamki çiğneyip yuttum naneye güvendiğim için tabii memur bey memnuniyetle dedim ve üfledim. Üflemez olaydım 53 promil alkollü çıktım. Arkadaşlar alkol nane konusu tamamen yalandır; inanmayın hiçbir işe yaramıyor. 2 Sene ehliyet gitti nane yüzünden.

RUS SAKIZI ALKOLÜ YOK EDİYOR!

Temel H. : Uşağım ben Karadenizli’yim. Rusya’da; Rus sakızı alkolü anında yok ediyor. Alkolü alıyorsun içiyorsun; içtikten sonra bir tane Rus sakızı atıyorsun; ağzını tertemiz ediyor. Rus sakızı alıp çiğnemenin tavsiye ederim. Alkol Çıksa bile çok düşük çıkıyor. Rus sakızı ağız içerisindeki alkolü emiyor.  Rus sakızıni çiğniyorsun ağzını tertemiz oluyor.

Metin D: Rus sakızı; eskiden Karadeniz Bölgesi’nde satılıyordu. Bir söylentiye göre alkol oranını çok az çıkardığı konuşuluyordu. Ben hiç kullanmadım ama kullanan arkadaşlarım çok etkili olduğunu ifade etmişlerdi. Rus sakızını bulursan denemenizi tavsiye ederim.

SOGUK SU ALKOLÜ YOK EDİYOR!

Sinan G: Soğuk buzlu su alıp ağzınızı 5-10 defa gargara yapıp tükürdüğünüz zaman alkolü %50 oranında düşürüyor. Ben Yaptım denedim etkili oldu ama yine de trafik cezası yemekten kurtulamadım. Ama aşırı alkollüydüm. 70 promil falan çıktı. Demek ki 140 promilden 70 promil kadar düşünebiliyor.

Feride M: Buza yakın derecede olan su ile ağzınızı 10 dakika kadar gargara yapıp tükürdüğünüz zaman ağızdaki alkol; allak bullak oluyor ve alkolmetre üflediğin zaman ferah bir nefesle üflediğiniz için alkol oranı düşük çıkıyor. Deneyin hiç pişman olmazsınız.

2 ÇORBA KAŞIGI KAYA TUZU SOLİSYONU ALKOLÜ DÜŞÜRÜYOR!

Murat Y: size vereceğim bu tarih sayesinde ağız içerisindeki alkol oranını yüzde seksen oranında düşecek ve ağız içerisindeki alkol düştüğü için alkolmetre cihazları İstediğiniz zaman alkol newsday düşük çıkacaktır.

2 çorba kaşığı Kaya tuzunu 2 su bardağı ılık su içerisine atın ve eriyinceye kadar iyice karıştırın.

Kaya tuzu eridikten sonra bu su ile ağzınızı 5 dakika gargara edin. Boğazınıza kadar bu su ulaşsın. Ondan sonra alkol metre üflediğiniz zaman tertemiz çıkacaksınızdır. Ayrıca ağız içini alkali ettiği için Ağız içindeki zararlı bakterileri öldürdüğü için ağız sağlığı ve boğaz kokusuna da iyi gelir. Koronavirüse karşı da çok etkili bir yöntemdir. Kaya tuzu gargarayı deneyin derim.

Medya Fatih com kullanıcılarının alkolle ilgili deneyimleri yukarıdaki şekildedir. Bu yöntemlerden birini denemek size kalmıştır. Aklınıza yatıyorsa deneyin.

Alkolmetrede alkol çıkmaması için ne yapmalı
Alkolmetrede alkol çıkmaması için ne yapmalı

Bir cevap yazın