Alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıkılır mı?
Spread the love

Alkollü araç kullandım. Alkol cezası yedim; 90 PROMİL alkollü çıktım. Alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıkılır mı? Yoksa çıkılmaz mı ? Merdan Yanardağlı / İstanbul

Yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde trafikte araç kullanan bir sürücü 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre suç işlemiştir. Yasal limitlerin üzerinde alkollü bir vaziyette araç kullandığınızda; daha önceki alkol cezalarınıza göre; idari para cezası ve farklı sürelerde ehliyet geçici iptali verilir.

Yasal Alkol limitleri Tablosu

1- Otomobil: 50 promildir. En az 51 PROMİL alkolde ehliyet geçici iptal olur.

2- Otomobil Haricindeki Araçlar: 20 promildir. En az 21 promil alkolde ehliyet geçici iptal olur.

ADAY SÜRÜCÜLERİN YASAL ALKOL LİMİTLERİ

Aday sürücüler; yani stajyer sürücüler araç sınıfına bakılmaksızın 20 promil alkolle tabiidir. Bir aday sürücünün en az 21 promil alkollü çıkması halinde; aday sürücünün ehliyeti daimi iptal edilir. Aday (stajyer) sürücünün ehliyeti geçersiz olur ve tekrardan sürücü kursuna yazılarak; sürücü kursunun yapmış olduğu sınavlardan başarılı olarak geçmesi ve hastane psikoloğunun muayenesinden geçerek; “sürücü olur psiko raporu ” alması şarttır.

Aday Olmayan bir sürücünün ehliyeti alkolden dolayı; geriye dönük olarak son 5 yıl içerisinde;

1. Kez alkollü bir şekilde araç kullanma durumunda; 6 ay geçici iptal.

2. Kez alkollü bir şekilde araç kullanma durumunda; 2 yıl geçici iptal .

3 ve 3’den fazla kez alkollü bir şekilde araç kullanma durumunda; 5 yıl geçici iptal olur.

ALKOLLÜ BİR ŞEKİLDE ARAÇ KULLANDIM MAHKEMEYE ÇIKAR MIYIM?

Alkollü bir şekilde araç kullanmaktan mahkeme hem çıkılır; hem de mahkemeye çıkılmaz. Alkollü bir şekilde araç kullanmaktan mahkemeye çıkmanız için aşağıdakilerden en az bir tanesinin gerçekleşmiş olması gerekir.

1- 100 PROMİL alkolün üzerinde alkollü bir şekilde trafikte araç kullanmanız halinde; TCK madde 179’dan adli işlem yapılır ve hakim önüne çıkarsınız.

2- 100 PROMİL alkolün altında bir alkolünüz var; fakat; trafik zabıtası hakkınızda tutanak tutup ( Bu sürücü emniyetli bir şekilde araç sevk edemez ) derse; TCK madde 179’dan ( Trafik Güvenliğini Tahliye Sokmak) adli işlem görür ve mahkemeye çıkarsınız.

3- Yasal limitlerin üzetinde; ( Otomobil 50 PROMİL üstü , Otomobil harici diğer araçlar da 20 PROMİL üstü ) alkollü olmanız halinde ve yaralanmalı, ölümlü veya maddi hasarlı trafik kazasına karışmanız durumunda hakkınizda; TCK 179’dan yasal işlem başlatılır.Bu durumlardan en az 1 tanesi gerçekleşmiş ise; TCK 179’dan ( Trafik Güvenliğini Tahliye Sokmak) yarğılanırsınız. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilirsiniz. Genellikle TCK 179 cezaları; adli para cezasına çevrilmektedir.

Alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıkılır mı?
Alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıkılır mı?

Bir cevap yazın