ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2019

Alkollü araç kullanma cezası ne kadardır? Alkollü araç kullanma cezası’nı peşin ödersek; indirime gider mi ?

Alkollü araç kullanma cezası kaç puandır ?

Gibi Medya fatih.com sitemize gelen tüm sorularınızı cevap vereceğiz.

? Alkol Alarak Trafiğe Çıkma Cezasının Kanuni Dayanağı Nedir?

Alkol alarak trafiğe çıkmanız durumunda; size gerek trafik polisi gerekse Jandarma tarafından 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu; madde 48/5 maddesinden işlem yapılır.


?Alkol Cezasının Yazılması İçin Kanuni Promil Limitleri Nelerdir?

Alkollü Araç Kullanmaktan Ceza Yememek İçin OTOMOBİLLER’DE: 50 promil’i; Otomobil Harici Vasıtalarda( Kamyon,kamyonet,Otobüs,Tır,Ticari Taksi, Resmi Araçlar,Çekici, Motosiklet,vs..) 20 Promili Geçmemeniz lazımdır.

Otomobillerde 51 promil; otomobil harici vasıtalarda ise; 21 promilde ceza yazılmaktadır.


Sürmüş olduğunuz aracın otomobil mi yoksa kamyonet mi olup olmadığına dikkat ediniz. Bu konularda Malesef çok yanılma olmaktadır. Yani; sürücü kamyoneti; otomobil olarak bilmektedir. O bakımdan Kamyonetlerde 20 promildir.


? Alkollü Araç Kullanma Cezası 2019 Yılı Ceza Tutarı Ne Kadardır?

Alkollü araç kullanma cezası 3 bölüme ayrılır. Bu bölümler ise şu şekildedir:


1.KEZ: Eğer alkollü olarak daha önce hiç yakalanmamış daha önce hiç alkolden ceza yemişsiniz; ilk defa alkol cezası yiyeceksiniz; en düşük ceza miktarından size; 1002 ( Bin İki ) Türk Lirası Ceza Yazılır.

2.KEZ: daha önce alkolden ceza yemişsiniz ve bu Cezanız ikinci kez tekrarlanıyor sa bu sefer ceza miktarını biraz daha artarak 1256 ( Bin İki Yüz Elli Altı) Türk lirasına çıkar.


3. KEZ: daha önce alkolden iki ve daha fazla ceza yemişsiniz bu sefer trafik cezanız en üst seviyeden yazılır. 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı; 2018 Türk lirasıdır.


? Alkollü Araç Kullanmada Ehliyetim Kaç Ay veya Kaç Yıl Geri Alınır?

Alkollü olarak araç kullanmanız durumunda; Eğer; daha önce hiç alkolden işlem görmemişseniz; ilk defa alkolden ceza yiyeceksiniz; yani 1. Kez ise; Ehliyetinize 6 ( Altı) aylığına geçici olarak el konulur.

Eğer ki; alkolden daha önce en az 1 defa işlem görmüşseniz; bu cezanız 2.kez alkol cezası ise; bu sefer ehliyetize 2 yıllığına geçici olarak el konulur.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019
ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019Eğer ki; daha önce alkollü araç kullanmaktan 2 ve daha fazla kez ceza yemişseniz; bu cezanız en az 3. kez alkol cezası oluyorsa; bu sefer ehliyetinize 5 yıllığına geçici olarak el konulur.


? Alkollü Araç Kullanma Cezalarını Erken Ödersem Ne kadar İndirime Uğrar?

Alkollü araç kullanma cezasında; Ceza’nın size tebliğ edildiği günden itibaren; 15 gün içinde öderseniz; bu cezalar 1/4 oranında indirime gider. Yani; % 25 indirim yapılır.

1.Kez Cezası:1002 TL’den > 751.5 TL’ye İner.

2.Kez Cezası:1256 TL’den > 942 TL’ye İner

3.Kez Cezası:2018 TL’den> 1513.5 TL’ye İner.

?Alkollü Araç Kullanma Cezası 2019 Yılı Ceza Puanı Kaç Puandır?

Alkollü olarak araç kullanma cezasının 2019 yılı ceza puanı 20 puandır. 20 ceza puanı ehliyet puanına eklenir. Eğer ki bir yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurursanız; ehliyetiniz ekstra olarak; 2 ay geçici olarak iptal edilir.NOT: Aracınız Siz alkollü olduğunuz için ve ehliyetinizi iptal edildiği için; sizin onay verdiğiniz ehliyetli bir kişiye teslim edilir.


Herhangi bir ehliyetli kişi bulamazsanız; bu sefer aracınız güvenlik amaçlı yediemin otoparkına çekici aracılığıyla çektirilir.

2019 yılı ortalama ve çekici parası ise; 200 – 250 TL gibi miktarlarda değişmektedir.

İlginizi Çekebilir:EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2019

Alkol’den Ehliyetiniz geçici olarak iptal edildiği için; eğerki bu geçici iptal süreniz dolup’ da ehliyetinizi geri almadan araç kullanmanız durumunda; 2018 .00 ( İki Bin Onsekiz) Türk lirası Ehliyetsiz Araç kullanma cezası yersiniz.

Eğerki, bu aracın sahibi siz değilseniz ve araç başka bir kişiye aitse; o zaman; aynı cezadan bir tane de araç sahibine yazılır. Yani 2018.00 Türk Lirası size; 2018.00 Türk Lirası da aracın sahibine ” Ehliyetsiz kişiye Araç verme ve kullandırma” suçundan ceza yazılır. Toplam 4036 Türk Lirası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Medya Fatih; size ve değerli ailenize, sağlık ve mutluluklar diler. Trafikte Alkol Almamanız Dileğiyle Sağlıcakla Kalın

Bir cevap yazın: