Alkolden ehliyeti alınanlara af çıkacak mı
TRAFİK CEZALARI TREND KONU

Alkolden ehliyeti alınanlara af çıkacak mı ?

Alkolden ehliyetimi aldılar. Tam 5 yıl ehliyetime el koydular. Alkolden ehliyeti alınanlar da bu ülkenin insanı. Alkolden ehliyeti alınanlara af çıkacak mı? Alkol affı ile ilgili bir sürü dedikodu var. Malûm 2023 seçimleri yaklaşıyor. Akparti’drn alkol affı bekliyoruz. Alkol affı çıkarsa; 5 oyum var ve 50’ye yakın alkolük kankam var.

Hepsine; diyeceğimki gardaââşşşşş; oylar Akp’ye… Reis bizi affetti; biz de Reisi unutmayalım diyeceğim. Mahsun Kırmızı / Diyarbakır

Bildiğiniz üzere yasal sınırların üzerinde; ( Otmobil: 50 PROMİL, Otomobil harici diğer araçlar: 20 PROMİL ) trafikte alkollü bir şekilde araç kullanmak yasaktır.

Yasal sınırların üzerinde; trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan bir sürücüye; geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde; kaç kez alkollü bir şekilde araç kullanıp; kullanmadığına göre işlem yapılır.

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde;

1. Kez allkollde: 6 Ay

2. Kez alkolde: 2 Yıl

3 ve 3’den fazla kez alkolde: 5 Yıl süre ile sürücünün ehliyeti geçici olarak iptal edilir.

Aday sürücülerde ise; yasal limitletin üzerinde (20 PROMIL’in üstü) alkolden dolayı geçici iptal yoktur. Aday sürücüler 20 PROMİL alkole tabidir. En az 21 PROMİL alkolde; aday ( stajyer ) sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

Ayrıca; gerek aday sürücüler, gerekse aday olmayan sürücüler; 100 PROMİL alkollün üzerinde bir promille ( enaz 101 ) trafikte araç kullanırlarsa; Adli olarak da hakim karşısına çıkar.

100 PROMIL’ in üzeri Türk Ceza Kanunu ( TCK)’na girmektedir. Trafiği Tehlikeye Düşürme suçunu işlemiş olursunuz. TCK madde 179’dan yarğılanırsınız. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası vardır.

ALKOLDEN EHLİYET KAPTIRANA AF KONUSU

Trafikte alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyeti iptal olanlar ara veya ehliyeti daimi iptal olanlara; af konusu ile ilgili almış olduğumuz çok mesaj var.

Türkiye Büyük Millet Meclisi gündeminde ve Cumhurbaşkanlığı gündeminde; yapmış olduğumuz araştırmalara göre alkolden ehliyet kaptıran vatandaşlarımıza af konusu; şu an için maalesefki TBMM’nin ve Cumhurbaşkanlığı’nın gündemlerinde bulunmamaktadır.

İlerleyen günlerde; alkolden ehliyet kaptıran vatandaşlarımıza af konusu gündeme gelirse; Medyafatih.com olarak bu konunun takipçisi olacağız ve bu müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız.

Alkolden ehliyeti alınanlara af çıkacak mı
Alkolden ehliyeti alınanlara af çıkacak

Bir cevap yazın