Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma

Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma

Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma Yöntemi
Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma Nasıl Yapılır? Alkolden ehliyetimi kaptırdım. Ehliyetimi kaptırdığım tarih ise; 10 Ocak 2020 yılıydı. Ehliyetimi ne zaman geri alabilirim? Teşekkür ederim; Necati Kaplan- TekirdağTrafikte; yasal sınırlar üzerinde alkollü olarak araç kullanan araç sürücülerine; daha önceki alkollü araç kullanma trafik cezalarına istinaden; farklı zaman dilimlerinde geçici iptal cezası verilir.

Alkol Kontolü Yapan Polis


Trafikte yasal sınırların üzerinde alkollü olarak araç kullanmış sayılmanız için; aşağıdaki promil limitlerini aşmanız gerekir.

Otomobiller İçin: 0.50 promil

Otomibil Haricindeki Tüm Araçlar İçin : 0.20 promil

Trafikte; otomobiller için 50 promili aşmanız; Yani en az 51 promil alkollü olmanız halinde; alkollü araç kullanmaktan idari işlem görürsünüz.


Otomobil haricindeki diğer araçları; en az 21 promil alkol ile kullanmanız halinde; yine alkollü olarak araç kullanmaktan idari işlem görürsünüz.


ALKOL EHLİYET İPTAL SÜRELERİ


1. Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Sürücünün Ehliyeti 6 AY Geçici Olarak İptal Edilir.

2. Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Sürücünün Ehliyeti 2 YIL Geçici Olarak İptal Edilir.

3 ve 3 den Fazla Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Sürücünün Ehliyeti 5 YIL Geçici Olarak İptal Edilir.

Alkolmetreye ÜflemeTrafikte yasal sınırların üzerinde alkollü halde araç kullanmanız halinde; yukarıdaki geçici iptali süreleri uygulanır. Bu iptal sürelerinin sonunda; ehliyetinize aşağıdaki şekilleri yerine getirerek; tekrardan sahip olabilirsiniz.ALKOLDEN KAPTIRILAN EHLİYETİ GERİ TESLİM ALMA ŞARTLARI
Alkollü olarak araç kullanmaktan ehliyetinize el konulmuş ise; ehliyetinizi tekrardan şu şekillerde geri alabilirsiniz.

1.Kez Alkollü Araç Kullanmalarda


1- Ehliyetinize el konulan sürenin tamamlanmış olması. ( Örneğin ehliyetiniz e 6 ay geçici olarak el konuldu ve ehliyetinize ilk el konulma tarihi şu olsun: 10 Şubat 2020, ehliyetiniz e 10 Şubat 2020 tarihinde el konulmuşsa; ehliyetinizi 6 ay sonra yani; 10 Ağustos 2020 tarihinde geri alabilirsiniz. )


2- Adınıza yazılmış olan alkol trafik cezasını ve diğer tüm trafik cezalarını ödemiş olmanız gerekir. Ve Maliyeden “?TRAFİK BORCU YOKTUR” kağıdı almanız yeterlidir.


2.Kez Alkollü Araç Kullanmalarda

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimini Başarı İle Tamamlayıp; adınıza yazılmış trafik cezalarının tümünü ödeyip; Trafik Cezası Borcu yoktur yazısıyla birlikte; ehliyet iptal süresinin bitimi sonunda ehliyetinizi geri teslim alabilirsiniz.

3 ve 3 den Fazla Kez Alkollü Araç Kullanmalarda

Psiko Teknik Testine Tabi Tutulup; Pisikiyatri Uzmanının; ” Sürücü Olmasında Mani Yoktur” raporunu aldıktan sonra; yine adınıza yazılan trafik cezalarının hepsini ödeyip; maliyeden Borcu yoktur kağıdı alıp; sure bitiminde; ehliyetinizin teslim alındığı trafik şubesine giderek ehliyetinizi geri alabilirsiniz.


Bu iki şartı yerine getirdikten sonra; geçici olarak el konulan ehliyetinizi; trafik tescil ve denetleme şube amirliklerine- müdürlüklerine giderek geri alabilirsiniz.


Medya fatih.com web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder; size ve ailenize hayırlı ömürler dileriz…

Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma 2020
Alkolden Ehliyet Kaptırma Geri Alma

Bir cevap yazın