Alkolden Ehliyet İptali ve Sonraki Süreç

Alkolden Ehliyet İptali ve Sonraki Süreç

Alkolden Ehliyet İptali

Alkolden Ehliyet İptali nedir ? Stajyer sürücüyüm, ehliyetimi alkolden dolayı görevli trafik polislerine kaptırdım. Alkolden ehliyet iptal olur mu? Ehliyetimi geri ne zaman alırım ? Hatice ALAKUŞ/ İzmir

Trafikte araç kullanan araç sürücülerini ilgilendiren en büyük onların ve en önemli konuların başında; yasal limitlerin üzerinde alkollü olarak Trafikte araç kullanmama konusu gelmektedir.

Özellikle de aday sürücülerin yani stajyer sürücülerin Trafikte araç kullanırken alkol almama konusuna çok dikkat etmeleri gerekir.

Çünkü; aday sürücülerin alkollü olarak araç kullanma yaptırımları; aday olmayan diğer sürücülere göre çok daha ağırdır. Aday sürücünün yasal alkol limitlerinin üzerinde alkollü olarak araç kullanma yaptırımları çok çok ağırdır.

UYARI: Araç sürücülerinin en çok yanıldıklarını Bir diğer konu ise 50 promil konusudur. 50 promil yasal limiti; aday olmayan Sürücüler için geçerli olup; sadece otomobil süren sürücülere uygulanmaktadır.

Kullanmış olduğunuz aracın cinsi otomobil haricinde farklı bir araç ise; 20 promil alkole tabisinizdir. En az 21 promil alkollü çıkmanız halinde; alkollü araç kullanmaktan trafik cezası uygulanacaktır.

Yasal Alkol Limitleri


Otomobil: Aday olmayan otomobil sürücüleri için geçerli olan limit 50 promildir. En az 51 promil alkollü olunması halinde; alkollü araç kullanmaktan trafik cezası uygulanacaktır.

Otomobil sınıfı kullanan ve aday sürücü olan araç sürücüleri en az 50 promil alkollü vaziyette Trafikte araç kullanmaları halinde; alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmayacaktır. Fakat; 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı için, aday sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilecektir.

Otomobil Harici Diğer Tüm Araçlar: 20 promil.

Otomobil haricindeki diğer tüm araç sınıfları 20 promil alkole tabiidir. En az 21 promil alkollü olan araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılır. Bu sürücü aday sürücü ise; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

Aday Olan ve Aday Olmayan Sürücülerin Ehliyet İptal Durumları

Aday sürücüler; 20 promil alkole tabiidir. Araç sınıfına bakılmaksızın 20 promilin üzerinde alkollü bir vaziyette; Trafikte araç kullanılması halinde; aday sürücülerin ; yani stajyer sürücülerin ehliyetleri yanar, ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir.

Aday sürücünün kullanmış olduğu araç otomobil sınıfı bir araç ise ve 20 promilin üzerinde,; 51 promilin altında ise aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak yine iptal edilir. Fakat alkollü olarak araç kullanmaktan trafik cezası yazılmaz.

Aday olmayan araç sürücüleri alkol limitleri ise otomobil kullanan araç sürücüleri için 50 promil; otomobil haricindeki araç sürücüleri için ise 20 promildir.

Otomobil kullanan araç sürücüsü en az 51 promil alkollü çıktığında alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılacaktır ve daha önceki alkolden ehliyet kaptırma durumlarına göre; farklı miktarlarda para cezası ve iptal gün cezası uygulanacaktır.

Otomobil haricindeki araç kullanan araç sürücüleri ise 20 promil alkole tabidir. En az 21 promil alkollü çıkmaları halinde; alkollü araç kullanmaktan trafik cezası uygulanacaktır.

ALKOLDEN EHLİYET GEÇİCİ İPTAL SÜRELERİ

Yasal Alkol Limitlerinin Üzerinde; 1. Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Sürücünün Ehliyeti 6 AY Geçici Olarak İptal Edilir.

Yasal Alkol Limitlerinin Üzerinde; 2. Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Sürücünün Ehliyeti 2 YIL Geçici Olarak İptal Edilir.

Yasal Alkol Limitlerinin Üzerinde; 3 ve 3 den Fazla Kez Allkollü Olarak Araç Kullanan Araç Sürücünün Sürücü Belgesi 5 YIL Süre İle Geçici Olarak İptal Edilir.

Trafikte yasal sınırların üzerinde alkollü halde araç kullanmanız halinde; yukarıdaki geçici ehliyet iptal süreleri kişiye uygulanır. Bu iptal sürelerinin sonunda; ehliyetinize aşağıdaki şekilleri yerine getirerek; tekrardan sahip olabilirsiniz.

YASAL LİMİTLERİN ÜZERİNDE ALKOLDEN KAPTIRILAN EHLİYETİ GERİ TESLİM ALMA ŞARTLARI

Alkollü olarak araç kullanmaktan ehliyetinize el konulmuş ise; ehliyetinizi tekrardan şu şekillerde geri alabilirsiniz.

1.Kez Yasal Limit Üzeru Alkollü Olarak Trafikte Araç Kullanmalarda

1- Ehliyetinize el konulan sürenin tamamlanmış olması. ( Örneğin ehliyetiniz e 6 ay geçici olarak el konuldu ve ehliyetinize ilk el konulma tarihi şu olsun: 20 Şubat 2020, ehliyetiniz e 20 Şubat 2020 tarihinde el konulmuşsa; ehliyetinizi 6 ay sonra yani; 10 Ağustos 2020 tarihinde geri alabilirsiniz. )

2- Adınıza yazılmış olan alkol trafik cezasını ve diğer tüm trafik cezalarını ödemiş olmanız gerekir. Ve Maliyeden “?TRAFİK BORCU YOKTUR” kağıdı almanız yeterlidir.

Yasal Limitler Üzeri 2. Kez Alkollü Olarak Araç Kullanmalarda

Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimini Başarı İle Tamamlayıp; adınıza yazılmış trafik cezalarının tümünü ödeyip; Trafik Cezası Borcu yoktur yazısıyla birlikte; ehliyet iptal süresinin bitimi sonunda ehliyetinizi geri teslim alabilirsiniz.

Yasal Limitler Üzeri 3 ve 3 den Fazla Kez Alkollü Araç Kullanmalarda

Psiko Teknik Testine Tabi Tutulup; Pisikiyatri Uzmanının; ” Sürücü Olmasında Mani Yoktur” raporunu aldıktan sonra; yine adınıza yazılan trafik cezalarının hepsini ödeyip; maliyeden Borcu yoktur kağıdı alıp; sure bitiminde; ehliyetinizin teslim alındığı trafik şubesine giderek ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Bu iki şartı da yerine getirdikten sonra; geçici olarak el konulan ehliyetinizi; trafik tescil ve denetleme şube amirliklerine- müdürlüklerine giderek tekrardan geri alabilirsiniz.

Alkolden Ehliyet İptali
Alkolden Ehliyet İptali

Bir cevap yazın