Alkolden Arac Sahibine Ceza Yazilir mi ?

Alkolden Arac Sahibine Ceza Yazilir mi ?

Alkolden Ehliyet İptali ve Sonraki Süreç

Arac Sahibine Ceza Yazilir mi?

Alkolden Arac Sahibine Ceza Yazilir mi yoksa; Alkolden Araç Sahibine Ceza Yazılmaz mı? Bu sorunun cevabını merak ediyorum. Arabamı alkolik bir kız arkadaşıma 2 günlüğüne vermiştim. Bu kız arkadaşım gece 03:00’de 330 promil alkollü bir şekilde trafik polisine yakalanmış ve kızcââza 2473.00 tl trafik cezası yazmışlar. Bu ceza araç sahibi olarak bana da yazılır mı ? Sinan Pozan / Konya

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanmanın; bildiğiniz üzere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/ 5’e göre cezai yaptırımları vardır.

Yasal limitlerin üzerinde; yani otomobiller için 50 promilin üzerinde; otomobil haricindeki diğer tüm araç sınıfları için ise 20 promil alkolün üzerinde; alkollü bir şekilde Trafikte araç kullanmak suçtur.

Yasal Alkol Limitleri

Otomobil: 50 promil ( En az 51 Promil Ceza )

Otomobil Harici: 20 Promil ( En az 21 Promil Ceza)

1.Kez Alkollü Bir Şekilde Trafikte Araç Kullanmalarda: 1228.00 TL ceza 6 Ay Ehliyet Geçici İptali

2.Kez Alkollü Bir Şekilde Araç Kullanmalarda: 1539.00 TL ceza; 2 Yıl ehliyet geçici İptali

Not: Yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde trafikte araç kullanan araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı eklenir.

3 ve 3’den fazla kez allkollü bir şekilde trafik de araç kullanma durumlarında 2473 TL trafik cezası; 5 yıl ehliyet geçici iptali olur.

ALKOL CEZALARINDA ARAÇ SAHİBİNE DE CEZA VAR MI ?

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan araç sürücüsünün alkollü araç kullanma trafik cezası yazılırken Eğer ki kullanmış olduğu bu araç kendisine ait değilse kullandığı araç başka birinin üzerine kayıtlı ise Araç sahibine de aynı miktarda trafik cezası yazılmaz. Araç sahibine hiçbir şekilde araç sürücüsü alkollü diye ceza yazılmaz.

Araç sahibine ceza yazılma durumları Ehliyetsiz araç kullanma hallerinde olmaktadır.  Eğer ki aracınızı verdiğiniz kişinin ehliyeti yoksa ehliyetsiz bir sürücü ise Araç sahibine de aracın sürücüsüne de aynı miktarda trafik cezası yazılır.

Özetleyecek olursak; alkollü araç kullanma durumlarında eğerki; araç sürücüsü, aracın sahibi değilse; sadece araç sürücüsüne trafik cezası yazılır. Araç sahibine; bu kişiye aracını verdiği için; alkollü araç kullanmasına izin verdiği için trafik cezası yazılmaz.

Alkolden Arac Sahibine Ceza Yazilir mi
Alkolden Arac Sahibine Ceza Yazilir mi

Bir cevap yazın