Alkolden alınan stajyer ehliyet nasıl geri alınır?
TRAFIK

Alkolden alınan stajyer ehliyet nasıl geri alınır?

Stajyer bir sürücüyüm; 1 ay önce 35 promil alkolden dolayı; trafik polisleri stajyer ehliyetime el koydu. Alkolden alınan stajyer ehliyet nasıl geri alınır? Kaç ay sonra ehliyetim bana geri verilir?

Stajyer Sürücülerin Yasal Alkol limitleri

Stajyer sürücülerin; bir diğer adıyla aday sürücülerin yasal alkol limiti tüm araç sınıfları için 20 PROMIL’dir. En az 21 PROMİL alkollü olma hâlinde; stajyer sürücünün ehliyeti yanar; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilir.

Bu nedenle; stajyer sürücü iseniz ve alkolden dolayı ehliyetiniz DAİMİ İPTAL olduysa; artık o ehliyetinizin bir hükmü kalmamıştır. 1.Kez alkollden dolayı; yeni ehliyet süreciniz 6 ay sonra başlar.

Örneğin; stajyer ehliyetinizi 15 Haziran 2021 günü alkolden dolayı kaldırdınız ve ehliyetiniz daimi iptal oldu. Hemen 16 Haziran’da yeni ehliyet alamazsınız.

15 Haziran 2021’in üzerinden 6 ay geçmesi gerekir. 15 Aralık 2021 tarihinden sonra yeni ehliyet alabilirsiniz.

Ehliyeti DAİMİ İPTAL Edilen Stajyer Sürücü Ne Yapmalı ?

Eğerki; stajyer ehliyetinizin haksız bir şekilde iptal edildiğini düşünüyorsanız; daha fazla zaman kaybetmeden; bulunduğunuz ildeki, SULH Ceza Hakimliğine; stajyer sürücü ehliyet iptali davası açarak başvurmanız gerekir.
Dava açmak ücretsizdir. Mahkeme sonuruna göre, bazı mahkeme masrafları tarafınıza yansıtılabilir.

《 STAJYER SÜRÜCÜ EHLİYET İPTAL DAVA DİLEKÇESİNİ ÜCRETSİZ İNDİR》

Ehliyeti İPTAL Edilen Stajyer Sürücünün Yeniden Ehliyet Alabilme Şartları

Ehliyeti DAİMİ İPTAL Edilen Stajyer bir sürücü; tekrardan sürücü kursuna kaydolmalı ve sürücü kursunun yapmış olduğu sınavlardan başarılı olmak zorundadır.Ayrıca; psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanın ” SÜRÜCÜ OLABİLİR” raporunun alınarak; sürücü kursuna ibraz edilmesi zorunludur. Alkolden dolayı iptal süresi varsa ( 6 ay , 2 yıl, 5 yıl gibi) bu sürelerin de dolmuş olması gerekir.

Yukarıdaki tüm şartlar oluşmuşsa; yeniden ehliyet çıkartabilirsiniz.
Stajyer sürücüler 2 yıl boyunca; trafik kurallarına azami oranda riayet etmelililer.

Alkolden alınan stajyer ehliyet nasıl geri alınır?
Alkolden alınan stajyer ehliyet nasıl geri alınır?

Bir cevap yazın