Alkolden ALINAN Ehliyet Nereden Geri Alınır ?

Alkolden ALINAN Ehliyet Nereden Geri Alınır ?Alkollü olarak Trafikte araç kullanmıştım ehliyetimi bundan Yaklaşık 5 yıl önce Ankara Mamak’ta; trafik polisi alkollü araç kullandığım için ehliyetimi almıştı.

Aradan 5 yıl geçtiği için bana verdikleri ehliyeti geri alma belgesini kaybettim. Alkolden dolayı kaptırmış olduğum ehliyetimi geri nasıl teslim alabilirim? Ehliyetimi nereden teslim alabilirim ? Metin Şimşek / Ankara


Yasal limitlerin üzerinde; alkollü olarak trafikte araç kullanmanız ve yasal limitlerin üzerinde alkollü olarak araç kullandığınız için görevli trafik zabıtası ehliyetinize; farklı süreler ile el koyacaktır.

Sürücü Belgesi


1.Kez alkollü olarak araç kullanma da 6 ay geçici el koyma

2. Kez allkollü olarak araç kullanma da 2 yıl

3 ve 3 den fazla kez allkollü olarak araç kullanmada 5 yıl geçici el koyma yapılır.Alkolden ALINAN Ehliyet Nereden Geri Alınır ?Alkollden dolayı el konulan ehliyet; ehliyetinize el koyan trafik ekibinin bağlı bulundugu il veya ilçe trafik tescil denetleme şube müdürlüğüne giderek; ehliyetinizi ceza süresinin sonunda geri alabilirsiniz.

Eğer ki ehliyetinizi kaptırdığınız zaman görevli trafik polisine ehliyetimi farklı bir ilden alacağım; şu … ilinden alacağım demediyseniz; hangi ilde veya hangi ilçede yakalandıysanız o ilin ve ilçenin trafik denetleme müdürlüğü’ne giderek ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Örneğin; Giresun merkezde ehliyetinizi alkolden dolayı trafik zabıtasına kaptırdınız; ehliyetinizi ceza süresinin sonunsa Giresun Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne giderek geri alabilirsiniz.


Örneğin; ehliyetinizi Giresun ilinin Güce ilçesinde trafik polisine kaptırdınız; ehliyetimi Giresun merkezden, yâda Tirebolu’dan vs… almak istiyorum demediyseniz; ehliyetiniz Güce trafik denetleme subede olacaktır ve Güce’den ehliyetinizi geri alabilirsiniz.

Kısacası; sizin hiç bir talebiniz olmadıysa; ehliyetinizi hangi noktada yakalattıysanız; O nokta nereye bağlıysa; hangi ilçeye bağlıysa oradan o ilçeden veya İl merkezinden alabilirsiniz.

Alkolden ALINAN Ehliyet Nereden Geri Alınır
Alkolden ALINAN Ehliyet Nereden Geri Alınır

Yorum yapın