Alkolden alınan ehliyet iptal olur mu ?
TRAFIK TRAFİK CEZALARI

Alkolden alınan ehliyet iptal olur mu ?

Alkolden dolayı ehliyetimi polis abiler aldı. Polis abilere yalvardım yakardım alma abi dedim ama; gözümün yaşına bakmadı. Alkolden alınan ehliyet iptal olur mu ? Yoksa alkolden alınan ehliyet iptal olmaz mı ? Cemil Kaya / Şanlıurfa

Yasal limitlerin üzerinde bir alkol ile; trafikte araç kullanmak yasaktır. Yasal limitler ise; kullanmış olduğunuz aracın sınıfına göre değişmektedir. Kullanmış olduğunuz araç otomobil ise; yasal alkol limiti 50 PROMİL’dir.

Kullanmış olduğunuz araç; otomobil haricinde bir araç ise; yasal alkol limiti 20 PROMİL’dir.

Kullanmış olduğunuz araç; otomobil haricinde bir araç ise; yasal alkol limiti 20 PROMIL’dir.

Yukarıdaki limitler aday olmayan sürücüler için geçerlidir. Aday sürücülerde yasal alkol limiti 20 PROMIL’dir. Aday sürücünün kullanmış olduğu araç otomobil dahi olsa; yasal limit 20 PROMIL’dir. En az 21 PROMİL alkolde ehliyet DAİMİ İPTAL olur.

EHLİYET İPTAL ŞEKİLLERİ

Aday sürücü değilseniz alkolden dolayı ehliyetinizi vermişseniz; ehliyetiniz DAİMİ İPTAL olmaz. Aday olmayan sürücülerin geçici iptal süreleri aşağıdaki gibidir.

Geriye dönük olarak son 5 yıl içerisinde;

1. Kez alkolde: 6 Ay geçici iptal olur.

2. Kez alkolde: 2 Yıl geçici iptal olur.

3 ve 3’den fazla kez alkolde: 5 Yıl geçici iptal olur.

Stajyer sürücüler de ise en az 21 PROMİL alkolde; stajyer sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

Stajyer ( aday) sürücülerin alkol alma konusu çok hassastır. 20 PROMİL alkol bir duble’de bile çıkabilir. Bu nedenle stajyer sürücüler; trafikte araç kullanırken; alkollü bir şekilde kullanmayı akıllarından çıkarmalıdır.

Alkolden dolayı alınan ehliyetler; sürünün aday sürücü olup olmadığına göre; GEÇİCİ İPTAL veya DAİMİ İPTAL şeklinde uygulanır. Ehliyetler iptal olur. Fakat; birinde geçici iptal; diğerinde ise DAİMİ İPTAL olur.

Alkol cezaları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5’den yazılmaktadır.

1. Seferde 1339.00 TL Ceza ve Ehliyetin 6 Ay Geçici İptali

2. Seferde 1679.00 TL  Ceza ve Ehliyetin 2 Yıl Geçici İptali

3. Seferde 2698.00 TL Ceza ve Ehliyetin 5 Yıl Geçici iptali.Alkol cezalarında 20 ceza puanı da sürücünün ehliyetine işlenir. 100 ceza puanını doldurursa; 2 ay daha geçici iptal eklenir.

Alkolden alınan ehliyet iptal olur mu ?
Alkolden alınan ehliyet iptal olur mu ?

Bir cevap yazın