Alkolden 2. kez ehliyet kaptırma geri alma

Alkolden 2. kez ehliyet kaptırma geri alma

Alkolden 2. kez ehliyet kaptırma geri alma yöntemleri nelerdir? Alkollü olarak 2.kez yakalandım.

Alkolden ikinci defa yakalandığım için hakkımda yapılan işlemlerin doğru olup olmadığını sitenize sormak için bu yazıyı gönderdim.

Görevli trafik polisi ehliyetime 2 yıl el koydu ve bana; 2286 Türk lirası trafik idari para cezası yazdı.

Bu cezalar haricinde hangi yaptırımlarla karşı karşıya kalacağım bilgilendirirseniz çok memnun olurum. H.Ç / İzmir

Alkolden 2. kez sürücü belgesini kaptırdığınız için öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Karayolunu kullanan motorlu taşıt sürücülerinin belli limitler üzerinde alkollü olarak trafiğe çıkması; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik yönetmeliğince yasaklanmıştır.

Yasal alkol alma limitleri aday (stajyer) sürücülerde araç sınıfı gözetmeksizin 20 promildir.

Bir aday sürücünün; trafikte araç kullanırken 20 promilin üzerinde alkollü olması idari bir suçtur ve karşılığında aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal olur.

Aday olmayan sürücülerde ise; otomobil sınıfı araçlar için yasal alkol limiti 50 promildir.

0tomobil haricindeki diğer motorlu taşıtlar için ise; yasal alkol limiti 20 promildir.

Web sitemize sormuş olduğunuz 2. defa alkollü olarak yakalandınız için; ehliyetinize 2 yıl el kolunacaktır ve ehliyetinize 2 yıl el konulmuştur.

Yapılan bu el koyma işlemi; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5’e göre doğrudur.

Trafikte yasal limitlerin üzerinde ikinci (2.) kez alkollü yakalandığınız için 2022 yılı için geçerli olan ve adınıza yazılan 2286 Türk lirası trafikte ikinci kez alkollü olarak yakalanma idari para cezası da doğrudur.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 48/5 maddesinin ayrıca 20 ceza puanı vardır.

20 ceza puanı; trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanan araç sürücüsünün ehliyetine yazılır.

Araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı eklenir. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran araç sürücülerinin ehliyetine; 2 aylığına (60gün) geçici olarak el konulur.

2.KEZ ALKOLLÜ YAKALANAN SÜDGE’YE GİDER Mİ?

Yasal limitlerin üzerinde ikinci kez trafikte alkollü olarak araç kullandığınız için ayrıca; (SÜDGE) sürücü davranışları geliştirme eğitimine gitmeniz gerekecektir.

2 yıl geçici iptal süresinin sonunda; ehliyetinizi geri teslim alabilmeniz için sürücü davranışları geliştirme eğitiminden geçmeniz gerekir.

Ehliyetinizi 2 yıl sonra geri alabilmeniz için; adınıza yazılmış olan tüm idari trafik para cezalarının ödenmiş olması, 2 yıllık geçici iptal süresinin dolmuş olması ve sürücü davranışları geliştirme eğitiminden geçmiş olmanız yeterlidir.

Ehliyetine ikinci kez el konulan sürücünün psikoteknik muayeneden geçmesine gerek yoktur.

Psikoteknik muayene raporu ehliyetine 3. kez ve 3’den fazla kez el konulan sürücüler için geçerlidir.

Adınıza yazılan trafik idari para cezalarına yasal olarak itiraz etmek istiyorsanız.

Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamak üzere 15 gün içerisinde Sulh Ceza hakimliğine giderek; trafik cezası itiraz davasının ücretsiz olarak açabilirsiniz.

Görevli trafik polislerinin yapmış olduğu bu işlemler; 2918 sayılı Karayolları Trafik kanunu’na göre yasaldır ve mevzuata uygundur.

Yapılan işlemlerde herhangi bir hukuksuzluk, kanunsuzluk yoktur.

Trafikte araç kullanırken alkollü olarak kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Kendi canınızı düşünmüyorsanız en azından masum karşı taraftaki insanların canını ve onların aile yapılarını düşünerek sağduyulu bir şekilde araç kullanmanızı rica ederiz.

Trafik ile ilgili merak ettiğiniz soruları web sitemizin iletişim sayfasından; gerek WhatsApp hattımızdan; gerekse e-posta adresimize e-posta göndererek ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Alkolden 2. kez ehliyet kaptırma geri alma
Alkolden 2. kez ehliyet kaptırma geri alma

Bir cevap yazın