Alkol içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz?
Spread the love

Alkol alışkanlığım var. Alkol içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz? Evde alkol alsam; sabah işe gidene kadar alkol vücutta kalır mı? Kaç saat sonra alkol çıkmaz.  Teşekkürler… Necati Gürler / İstanbul

Trafikte; yasal alkol limitlerinin üzerinde alkollü olarak araç kullanmak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48’e göre idari bir suçtur. Vücuttaki alkol oranınıza göre; yasal limitlerin uzerinde alkollü bir şekilde trafikte araç kullanma; idari bir suç olmaktan çıkıp; adli bir suça da dönüşebilmektedir.

YASAL ALKOL ALMA LİMİTLERİ

Trafikte araç kullanan bir sürücünün yasal olarak alkollü olma limiti; otomobil sınıfı araçlar için 50 promil, otomobil haricindeki tüm araç sınıfları için 20 promildir.

Otomobil kullanan ve aday olmayan bir sürücünün alkol testinin en az 51 promil çıkması durumunda; yasal alkol limitlerini aşmış olur. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5 ten işlem yapılır.

Trafikte otomobil haricinde herhangi bir aracı kullanan sürücünün yapılan alkol test sonucunun en az 21 promil çıkması halinde yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullandığından; yine 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5 ten işlem yapılır.

Otomobil: 50 PROMİL

Otomobil Harici: 20 PROMİL

100 PROMİLİN ÜSTÜNDE ALKOLLÜ OLMAK

Trafikte araç kullanan bir sürücünün yapılan alkol testi; 100 promilin üstünde ( enaz 101 promil) çıkması halinde; sürücüye hem idari hem de ADLİ İŞLEM yapılır. 100 PROMİL alkolün üzeri bir alkolde TCK 179’dan ( Trafiği Tehlikeye Düşürme Suçu) adlı işlem yapılır ve hakim karşısına çıkarsınız.

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullanan sürücüye 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48/5″den idari para cezası yazılır.  Ayrıca; sürücünün ehliyetine; daha önceki alkol ceza durumuna göre 6 ay, 2 yıl ve 5 yıl gibi geçici iptal veya daimi iptal konur.

Alkol cezaları; geriye dönük olarak son 5 yıl içerisindeki alkol cezalarına göre yazılmaktadır.

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde;

1.Kez allkolde: 6 ay ehliyet geçici iptali.

2. Kez alkolde: 2 Yıl ehliyet geçici iptali

3 ve 3den fazla kez alkolde: 5 Yıl ehliyet geçici iptali yapılır.

ADAY SÜRÜCÜLERİN ALKOL LİMİTİ

Aday sürücüler; bir diğer tanımıyla stajyer sürücülerin yasal alkol alma limiti 20 PROMIL’dir. 20 PROMİL alkolün üzerinde ( en az 21 promil) bir alkolde; aday ( stajyer) sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL olur.

Aday sürücülerin alkolden dolayı ehliyet DAİMİ İPTAL konusunda; Aday sürücünün kullandığı aracın otomobil olması önemli değildir. 20 PROMİL alkole tabidir. Araç Sınıfına bakılmaksızın 20 PROMİL alkole tabidir.

Aday sürücülerin kullandığı aracın otomobil olması sadece alkolden dolayı yiyeceği veya yemeyeceği trafik cezasını belirleyebilir.

Örneğin; otomobil kullanan aday bir sürücünün Alkol testi 50 promil olsun. Aday sürücünün kullandığı araç otomobil olduğu için ve aday olmayan sürücülerde otomobiller için geçerli olan yasal alkol limiti 50 promil olduğu için; aday sürücünün alkolü 50 promili geçmediği için trafik cezası yazılmaz.

Fakat; aday sürücünün ehliyeti; kullanılan araç otomobil dahi olsa; 20 promili geçtiği için; daimi olarak iptal edilir. Aday sürücünün kullandığı araç otomobil olduğu için; sadece trafik cezası tutarından kurtulmuş olur.

2021 Yılı Alkol Cezası Tutarları

48/5 1.kez: 1339 TL

48/5 2.kez: 1679 TL

48/5 3 ve 3den fazla kez: 2698 TL

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü araç kullanma trafik cezası yiyen araç sürücüsünün ehliyetine 20 ceza puanı da eklenir.  Bu 20 ceza puanı ile 100 ceza puanını dolduran sürücünün ehliyetine; ayrıca 2 ay daha geçici olarak el konulur.

Örneğin; 48/ 5’in 1. kezinden ehliyetinize 6 ay geçici olarak el konuldu. Daha önce 80 ceza puanınız vardı. 20 ceza puanı da alkolden dolayı eklendi ve 100 ceza puanını doldurdunuz.  Ehliyetinize konacak olan toplam geçici iptal 8 ay olacaktır.

6ay+ 2 ay= 8 ay

ALKOL ALDIM KAÇ SAAT SONRA ALKOL ÇIKMAZ?

Alkol aldınız ve almış olduğunuz alkolün kandan kaybolma, kandan atılma, vücutda yakılma süresini merak ediyorsanız; öncelikle vücudunuza almış olduğunuz alkolün tam olarak kaç promil olduğunu bilmeniz veya tahmini olarak kaç promil alkol aldığınızı tahmin etmeniz gerekir.

Adli tıbbın yapmış olduğu araştırmaya göre Normal bir insanın vücudundan atılan promil hesaplaması aşağıdaki şekildedir.

1 saat de ortalama 0.15 promil alkol insan vücudu tarafından yakılmakta ve vücuttaki alkol oranı saat başı 0.15 promil olacak şekilde düşmektedir.

Vücuduna 150 promil oranında alkol alan bir sürücü; bu 150 promili yaklaşık olarak 10 saat içerisinde yakar ve 10 saatin sonunda vücudunda herhangi bir alkol kalmaz. 150 promil alkol aldiktan 11 saat sonra; trafikte alkol kontrolüne girse; yaklaşık olarak sıfıra yakın bir değer çıkar.

Saatte vücuttan atılan alkolün oranı yukarıdaki şekildedir. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin de kabul ettiği değer saat başına 0.15 promil alkolün vücuttan atıldığı yönündedir. Yani; mahkemeye çıktığınızda da mahkeme hakimi 0.15 promili baz azalacaktır.

Örneğin; trafikte alkol kontrolüne girdiniz. Alkolmetreye saat 22:00 sıralarında üflediniz ve alkolmetrede ki alkol oranı 0.95 promil çıktı.

Alkolmetreye üflememe saatinden yaklaşık 2 saat sonra devlet hastanesine gidip kandan alkol raporu aldınız bu sefer kanınızdan çıkacak olan alkol 0.95 promil olmayacaktır.

Çünkü; aradan 2 saat süre geçmiştir. 2 saat süre zarfında ortalama olarak 0.30 promil alkol; vücut tarafından yakılmış olacağından hastanedeki kan testinden çıkacak olan promil değeri yaklaşık olarak 0.60 promil olacaktır.

Devlet hastanesinden almış olduğunuz bu rapora istinaden mahkemeye başvurduğunuzda ya benim kan testinden çıkan promil 95 promil değil 60 promil de polis yanlış ölçmüş demeniz de hiçbir fayda olmayacaktır Çünkü mahkeme hakimi polisin işlem yaptığı saat ile sizin hastaneden kan testi yaptırdığınız süreyi hesaplayacaktır.

Resmi kayıtlarda; saatte 0.15 promil alkol düşeceğinden; yine, mahkemenin hakimi polisin yapmış olduğu alkol testinin doğru olduğuna kanaat getirecektir.

Yani; resmi makamların baz almış olduğu saatte vücuttan atılan promil değeri 0.15 promildir. Bunun aksini iddia edemezsiniz. Adli Tıp Kurumu tarafından verilen rapor bu yöndedir.

PROMİLİN VUCUTTAN ATILMA SAATİ

0.15 Promil Alkol 1 saatde vücuttan atılır.

0.30 Promil Alkol 2 saatde vücuttan atılır.

0.45 Promil Alkol 3 saatde vücuttan atılır.

0.60 Promil Alkol 4 saatde vücuttan atılır.

0.75 Promil Alkol 5 saatde vücuttan atılır.

0.90 Promil Alkol 6 saatde vücuttan atılır.

105  Promil Alkol 7 saatde vücuttan atılır.

120 Promil Alkol 8 saatde vücuttan atılır.

135 Promil Alkol 9 saatde vücuttan atılır.

150 Promil Alkol 10 saatde vücuttan atılır.

165 Promil Alkol 11 saatde vücuttan atılır.

180 Promil Alkol 12 saatde vücuttan atılır.

195 Promil Alkol 13 saatde vücuttan atılır.

210 Promil Alkol 14 saatde vücuttan atılır.

225 Promil Alkol 15 saatde vücuttan atılır.

240 Promil Alkol 16 saatde vücuttan atılır.

255 Promil Alkol 17 saatde vücuttan atılır.

270 Promil Alkol 18 saatde vücuttan atılır.

285 Promil Alkol 19 saatde vücuttan atılır.

300 Promil Alkol 20 saatde vücuttan atılır.

315 Promil Alkol 21 saatde vücuttan atılır.

330 Promil Alkol 22 saatde vücuttan atılır.

345 Promil Alkol 23 saatde vücuttan atılır.

360 Promil Alkol 24 saatde vücuttan atılır.

375 Promil Alkol 25 saatde vücuttan atılır.

390 Promil Alkol 26 saatde vücuttan atılır.

405 Promil Alkol 27 saatde vücuttan atılır.

…… vs…..

Alkol Cezasına İtiraz Et

Yasal alkol limitlerinin üzerinde; trafikte alkollü bir şekilde araç kullandığınız için; alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmış ve ehliyetinize el konulmuşsa; bu yapılan işleme itiraz hakkınız vardır.

Alkol cezasına itiraz edebilmek için; alkol cezasının yazıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine giderek; alkol cezası iptal davası açmanız gerekir.

Alkol cezası iptal davası açarken istenen evraklar ise şunlardır:

1- Kimlik Fotokopisi

2- Ehliyet Fotokopisi

3-Araç Ruhsat Fotokopisi

4-Alkol Trafik Ceza Makbuzu

5-Alkol Cezası İtiraz Dilekçesi

6-Varsa Deliller

ALKOL CEZASI İTİRAZ DİLEKÇESİ İNDİR

Alkol cezası itiraz dilekçesini ücretsiz olarak tek bir tıklama ile indirebilirsiniz. Aşağıdaki indir butonuna tıklama yaparak; ücretsiz olarak alkol cezası itiraz dilekçesini indirebilirsiniz.

Medya Fatih - Dileçe İndir
Medya Fatih – Dileçe İndir

RİCAMIZ: Trafikte araç kullanırken; lütfen hem kendimizin hem de diğer insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması için; ‘ YASAL LİMİTLERİN ÜZERİNDE ALKOLLÜ BİR ŞEKİLDE ‘ trafikte araç kullanmayın. Teşekkür Ederiz…

Alkol içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz?
Alkol içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz?

Bir cevap yazın