Alkol cezası nasıl iptal edilir?

Alkollü araç kullandığım için ehliyetime el konuldu ve alkol cezası yazıldı. Alkol cezası nasıl iptal edilir? Alkol cezası iptal yöntemleri nelerdir. Murat Türkmen /Kastamonu

Allkol trafik cezaları 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48’e göre düzenlenmektedir. Karayolunda araç kullanan bir sürücüye alkolden işlem yapılabilmesi için; o sürücünün kanındaki alkol oranının yasal limitlerin üzerinde olması gerekir.

Yasal alkol limitleri ise şu şekildedir:

Otomobil sınıfı araçlar için; yani araç ruhsatında otomobil ibaresi bulunan araç sürücüleri için yasal alkol alma limiti 50 PROMIL’dir.

Otomobil sınıfı haricindeki diğer tüm motorlu araçlar için geçerli olan yasal alkol alma limiti ise 20 PROMIL’dir.

Otomobil kullanan bir sürücünün trafik alkol kontrolünde en az 51 promil alkollü çıkması halinde; o sürücüye alkollü olarak trafikte araç kullandığı için madde 48/5’ten; daha önceki alkol durumuna göre idari işlem yapılır.

Yine; otomobil haricinde farklı bir aracı kullanan bir sürücünün trafik kontrolünde yapılan alkol testinde en az 21 promil alkollü çıkması halinde; o sürücülerde yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü bir şekilde araç kullandığı için: 2918 sayılı Karayolları trafik Kanunu madde 48’e 5’ten işlem yapılır. Yine; daha önceki alkol durumuna göre farklı tutarlarda ve farklı iptal sürelerinde cezai müeyyide uygulanır.

Yasal limitlerin üzerinde trafikte alkollü şekilde araç kullanma iptal süreleri

Yasal alkol limitlerin üzerinde; alkollü bir şekilde trafikte araç kullanan sürücüye; geriye dönük olarak son 5 yıl içerisindeki alkol alma durumuna göre aşağıdaki sürelerde ve tutarlarda 2021 yılı için trafik cezası uygulanır.

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde;

1.Kez Alkolde : 1339.00 TL ( %25 indirimli : 104.25 TL)

2. Kez Alkolde: 1679.00 TL ( %25 indirimli : 1259.25 TL)

3 ve 3′ den fazla kez alkolde: 2698.00 TL ( %25 indirimli : 2023.50 TL)

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde;

1.Kez Alkolde : 6 ay geçici iptal

2. Kez Alkolde: 2 yıl geçici iptal

3 ve 3’den fazla kez alkolde : 5 yıl geçici iptal edilir.

Yasal limitlerin üzerinde; trafikte alkollü bir vaziyette araç kullanan bir sürücüye; yukarıdaki ceza tutarlarından; trafik sicilindeki kayıtlara göre uygun olanı uygulanır.

Alkol cezam var nasıl iptal ettirebilirim?

Alkol cezası olup da; alkol cezasını nasıl iptal ettirebileceğini araştıran değerli vatandaşlarımıza; bu yazımızla yardımcı olmaya çalışacağız…

Görevli trafik zabıtası sizi durdurdu ve size Alkol testi yapmak istedi veya yaptı yapılan alkol testinde yasal limitlerin üzerinde alkollü çıktınız. Hemen; zaman kaybetmeden Devlet Hastanesine gidip kan tahlili vererek; alkol oranınızı kan testinden almanızda fayda vardır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın kullanmış olduğu alkolmetre cihazları; çok yüksek oranda olmamakla birlikte; bazen hata verebilmektedirler.

Alkolmetre cihazın kalibrasyon ayarlarında hata olabileceği ümidiyle ve ihtimaliyle kan tahlili yaptırıp; alkol oranınızı kan tahlilinden tespit ettirmeniz de yarar olacaktır.

Hastaneden alkol raporu aldıktan sonra; trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde; bulunduğunuz yerdeki Sulh Ceza hakimliğine müracaat ederek; trafik cezası alkol iptal davası açmanız gerekir.

Alkol iptali davası açmak ücretsizdir. Alkol iptal davası açarken aşağıda sayacağımız evrakları da; dava açma esnasında yanınızda bulundurmanız ve mahkemeye sunmanız gerekir.

1-Kimlik Fotokopisi
2- Ehliyet Fotokopisi ( Varsa)
3-Araç Ruhsat Fotokopisi
4- alkol ceza makbuzu
5- alkol cezası iptal dilekçesi
6- hastaneden almış olduğunuz kan tahlil promil raporu ( Varsa)
7- deliler ( Varsa)
8- Şahitler ( Varsa)

Yukarıdaki evrakları hazırlayıp; Sulh Ceza hakimliğine 15 gün içerisinde başvurmanız gerekir. Trafik cezasının tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün geçmişse; bu trafik cezasına itiraz hakkınız yanmış olur. İtiraz hakkınız yanar.

Alkol Cezası İptal Davası Örnek Olay

Daha önce; Kocaeli’de ikamet etmekte olan bir vatandaşımız; trafik kontrolüne girer. Vatandaşımıza yapılan alkol testinde; vatandaş 66 promil alkollü çıkar.

66 promil alkollü çıkan bu vatandaşımızın ehliyetine görevli trafik polisleri tarafından 6 ay geçici iptal konur ve 1.kez trafikte alkollü bir şekilde araç kullandığı için 1339 Türk Lirası trafik cezası yazılır.

Vatandaşımız; görevli trafik polislerine şu şekilde itiraz eder:” Benim alkol alışkanlığım yok. Hayatımda hiç alkol almadım. 66 promil alkollü çıkmam çok saçma. Ben bu işlemi kabul etmiyorum der” 

Vatandaşımız; aradan zaman geçirmeden Devlet hastanesine gidip; kan örneği verip alkol oranını ölçtürür.

Hastanedeki kan tahlil raporunda 0 promil çıkmaktadır. Görevli trafik polislerinin alkolmetre test cihazı saati ile Hastaneden alınan kan tahlili raporu arasındaki saat farkı yaklaşık olarak 90 dakikadır.( bir buçuk saat ) 
Yani; vatandaşımız ehliyetine el konulduktan bir buçuk saat sonra hastaneden kan tahlili raporunu almıştır.

Kan tahlili raporu ile birlikte Sulh Ceza hakimliğine müracaatta bulunan vatandaşımız vatandaşımızı mahkeme heyeti haklı bulmuştur. Vatandaşın haklı bulunmasının sebebi ise; Adli Tıp Kurumu’nun daha önce vermiş olduğu şu karara istinaden olmaktadır.

Adli tıp Kurumu’nun vermiş olduğu rapora göre; Yetişkin ve orta kilolu bir insanın kanında bulunan alkol oranının;  bir (1) saat de ortalama olarak 0.15 promil düştüğü ilkesidir.

Vatandaşımıza yapılan alkolmetre testinde 66 promil çıkmış; aradan bir buçuk saat geçtikten sonra devlet hastanesinden alınan alkol raporunda ise 0 promil çıkmıştır. Normalde çıkması gereken promil miktarı 40-46 promil arası çıkması gerekirdi.

Hastanedeki raporda; alkol promil değeri  sıfır (0) çıktığı için; mahkeme hakimi, vatandaşı haklı bulmuştur. Görevli trafik polislerinin kullanmış olduğu alkolmetre cihazı; vatandaşın alkol oranını yanlış ölçmüştür ve bu nedenle; vatandaşımıza yazılan alkol trafik cezasını iptal etmiş ve vatandaşımız ehliyetine geri kavuşmuştur.

Bu örnekten yola çıkarak; eğerki hastaneden almış olduğunuz rapor ile; görevli trafik zabıtasının yapmış olduğu test arasında büyük farklar varsa; mahkemeye mutlaka başvurunuz.

Örneğin görevli trafik zabıtasının yapmış olduğu alkol test sonucu 110 promil olsun. Görevli trafik zabıtasının yapmış olduğu test saatinden yaklaşık bir buçuk saat sonra hastaneye gittiniz ve hastaneden almış olduğunuz kan tahlil raporunda ise; kanınızdaki promil 55 promil çıkmışsa; yine, görevi trafik zabıtasının alkolmetre cihazının arızalı veya kalibrasyon ayarlarının bozuk olduğu anlamına gelir.

Çünkü  aradan bir buçuk saat geçmiştir. 22 ila 25 promil kadar bir alkol düşmesi beklenirken; 55 promil alkol düşük çıkmıştır. Alkol metre cihazının sapması %50 oranında olmuştur. Bu da gösteriyor ki görevli trafik zabıtasının alkolmetre cihazı doğru değildir; yanlış ölçüyordur.

Bu ve buna benzer durumlarda hakkınızı aramanızda fayda vardır. Görevli mahkeme sizi haklı bulabilir ve adınıza yapılan işlemleri iptal ederek, hakkınızı size teslim edebilir.

RİCA: Medya fatih.com web sitemize destek olmak için ve Vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi için; yazıyı paylaşmanızı rica eder; hayırlı günler dileriz…

Alkol cezası nasıl iptal edilir?
Alkol cezası nasıl iptal edilir?

Bir cevap yazın