Alkol Araç Sahibine Ceza Konusu / 48/5 Alkol Cezası

Alkol Araç Sahibine Ceza Konusu / 48/5 Alkol Cezası

29/10/2020 0 Yazar: Medya Fatih Com

Alkol Araç Sahibine Ceza Konusu Merak Edilenler

Alkol Araç Sahibine Ceza Konusu Hakkında Tüm Merak Ettiklerinizi medyafatih.com olarak siz değerli ziyaretçilerimiz için derledik.

Trafikte; yasal alkol limitlerinin üzerinde alkollü olarak araç kullanmanız durumunda ve kullanmış olduğunuz bu araç başka birine aitse, yani; bu araç size ait değilse araç sahibine de aynı oranda trafik cezası yazılır mı ? Yoksa; araç sahibine, alkollü araç kullanan bir kişiye aracını teslim ettiği için, aynı oranda trafik cezası yazılmaz mı?  İşte tüm detaylar…

Bildiğiniz üzere yasal limitler olan 50 promil ve 20 promil alkolün üzerinde trafikte alkollü olarak araç kullanmanız halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu madde 48 /5’ten işlem yapılır.

Otomobiller için yasal alkol limiti 50 promil iken; otomobil haricindeki tüm taşıtlar için bu limit 20 promildir.

Otomobil için  en az 51 promil, otomobil haricindeki tüm araçlar için en az 21 promil alkollü çıkmanız halinde; yasal limitler üzeri alkollü olarak Trafikte araç kullanmaktan trafik cezası yazılır ve ehliyetinize; 6 ay, 2 yıl ya da 5 yıl süreyle; durumunuza göre geçici olarak el konulur.

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde;

1.Kez : 6 ay geçici iptal

2. Kez: 2 yıl geçici iptal

3 ve 3’den fazla kez: 5 yıl geçici iptal edilir.

Alkol Trafik Cezasının 2020 Yılı Ceza Miktarı

2020 Yılı Geriye Dönük Olarak 5 Yıl İçerisinde

1.Kez : 1228.00 TL ( %25 indirimli : 921.00 TL)

2. Kez: 1539.00 TL ( %25 indirimli : 1154.25 TL)

3 ve 3′ den fazla kez: 2473.00 TL ( %25 indirimli : 1854.75 TL)

Not: Trafik cezalarında %25 erken ödeme indiriminden faydalanabilmek için; trafik cezasının tebliğ tarihinden 15 gün içerisinde ödemeniz gerekir.

Tebliğ Tarihi Nedir?

Tebliğ Tarihi: Trafik cezasının; trafik cezası yazılan kişiye, kuruma, şikete vb. ıslak imza karşılığı tebliğ edildiği tarihtir.

Trafik cezasının yazıldığı tarih önemli değil, tebliğ edildiği tarih önemlidir. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirime gider.

ALKOL CEZASI ARAÇ SAHİBİNE CEZA DURUMU

Trafikte yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde araç kullanan kişilere alkollü araç kullanmaktan Yukarıdaki ceza miktarları oranında ceza uygulanır aracı süren kişi ile araç sahibi farklı kişiler ise; Araç sahibine aynı oranda ceza yazılır mı, yazılmaz mı? Bu soru Medya fatih.com websitemize sıklıkla sorulmakta.

Yasal limitlerin üzerinde alkollü bir şekilde Trafikte araç kullanan araç sürücüsüne alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılır. Eğer bu alkollü sürücünün kullanmış olduğu araç kendisine ait değilse bu araç başka bir kişiye aitse Araç sahibine CEZA YAZILMAZ. Sadece; aracı kullanan araç sürücüsüne alkollü bir şekilde araç kullanmaktan trafik cezası uygulanır.

Araç sürücüsüne ceza yazılma durumu; ehliyetsiz bir kişiye aracını teslim ettiği durumlarda yazılmaktadır. Eğer ki ehliyetsiz ya da ehliyeti iptal olan bir kişiye aracını veren araç sahibine, aynı oranda trafik cezası yazılır.

Kısaca özetlemek gerekirse; araç sahibine ceza yazılma durumu ehliyetsiz bir sürücüye ya da ehliyeti farklı nedenlerden dolayı alkolden dolayı iptal olan bir kişiye aracını verdiği durumlarda yazılır. Aracını verdiği kişinin ehliyeti verdiği anda mevcutsa ve bu kişi alkollü bir vaziyette araç kullanması Araç sahibine bu durumda ceza yazılmaz.

Alkollü bir kişiye aracını veren araç sahibine trafik cezası yazılmaz.

Alkol Araç Sahibine Ceza
Alkol Araç Sahibine Ceza