Aday Sürücülük Ne Zaman Biter ?

Aday Sürücülük Ne Zaman Biter 2020 GüncelAday Sürücüyüm; ehliyetimi 7 Mart 2020 tarihinde İstanbul/Kadıköy’den aldım. Sizden ricam şu : ” Aday Sürücülük Ne Zaman Biter ? ” ben nezaman normal sürücü olurum ? Teşekkürler / Ayla Yaman / İstanbul


Aday Sürücü ile stajyer sürücü kavramları aynı kavramlardır. Bazı insanlar Aday sürücüyüm derken; bazı insanlar stajyer sürücüyum demektedir. Normalde iki kavram da aynı şeyi ifade etmektedir.


Aday sürücülük; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak vatandaşlarımızı kapsamaktadır. Daha önce ehliyeti bulunanlar ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet yenileyenler, ehliyet sınıfını büyütenler, aday sürücü kategorisine girmemektedirler.


Aday Sürücülük Süresi: Aday sürücülük süresi; ehliyeti aldığınız tarihten itibaren, yani; ehliyete hak kazandığınız tarihten ( ehliyetinin arkasında veriliş tarihi yazan tarihten ) itibaren 2 yıldır.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olan vatandaşlar; 2 yıl süre boyunca Aday Sürücü kategorisine girmektedirler. iki (2) yıl süreyle Aday Sürücülüğe tabi tutulurlar.


Örneğin: Sizin ehliyeti almış olduğunuz tarihi örnek verecek olursak; tam 2 yıl sonra; 7 Mart 2020 tarihinde ehliyetinizi almışsınız. Aday sürücülük süreniz 7 Mart 2022 saat 24:00’den sonra son bulacaktır.


ADAY SÜRÜCÜLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR


1. Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına tabidir. Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamaları ve 75 ceza puanına ulaşmamaları gerekir. İki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetleri yanar; ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

2. Aday sürücüler trafikte alkollü olarak 20 promilin üzerinde araç kullanmamaları gerekir. Stajyer sürücüler; 20 promilin üzerinde alkollü olarak; trafikte araç kullanmaları halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.3. Aday sürücüler ASLİ kusurlu olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamaları gerekir. Ölümlü trafik kazasına karışan aday sürücüler; trafik kazasında asli kusurlu görülürse; yine; ehliyetleri daimi olarak iptal edilir; ehliyetleri yanar.

4. Aday sürücüler; 2 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlal cezası olan 47/1-B’den ehliyetlerine trafik cezası yememelidir. 2 yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlali yapan aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

5. Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 3 defa radar cezası ( 51/2-A, 51/2-B, 51/2,C ) yememelidir. Bir (1) yıl içerisinde 3 defa hız ihlali yapan aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.


6. Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 3 defa dönüş kuralı ihlallerinden trafik cezası yememelidir. İki (2) yıl içerisinde 3 defa dönüş kuralları ihlalinden trafik cezası ile karşı karşıya kalan aday sürücülerin ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.


7. Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde 3 defa yayalara yol vermeme trafik cezası yememelidir. İki (2) yıl içerisinde 3 defa yayalara yol vermemekten trafik cezası işlerini gören aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilir.8. Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 3 defa emniyet kemeri takmamaktan trafik cezası yememelidir. Aday sürücüler; 2 yıl içerisinde 3 defa emniyet kemeri cezası ile karşı karşıya kalması halinde aday sürücülerin ehliyeti daimi olarak iptal edilir.

Aday Sürücülük Ne Zaman Biter ?
Aday Sürücülük Ne Zaman Biter ?

Yorum yapın