Eylül 17, 2021
Araç sahibine ceza KALKTI
Trafik cezası borç yapılandırması olan yeni ehliyet alabilir mi?
Trafikte cep telefonu kullanımı makale
Trafik dur ihtarına uymama cezası 2021
Trafikte asli kusurlar şunlardı
Alkollü araç kullanmak asli kusur mü?
Giresunspor Trabzonspor Maç Analizi 29/08/2021
Karayolu taşıma yönetmeliği şoför yaş sınırı
3 Defa Alkolden Ehliyet Verme
Yaya olarak polisten kaçmanın cezası
Bekçiden kaçmanın cezası güncel bekçi cezaları
Trafikten kaçmanın cezası
Gezici radar yasal mi
Sürücü belgenize ait bir kısıt bulunmamaktadır ne oluyor?
Fransa 1.lig RC Lens İstatistik
Stade Rennais v RC Lens 1. Hafta Maçı
Kurt egzoz yasak mı ?
Alkol cezası nasıl iptal edilir?
Varex egzoz cezası 2021
Kumandalı egzoz cezası ne kadar?
Alkolmetrede alkol çıkmaması için ne yapmalı
Yağmurlu havada sis farı açmak yasak mı?
Radar uyarı levhası mesafesi
Konya egzozun cezası var mı?
Islık egzoz cezası varmı 2021
Ehliyet süresi doldu ne yapmalıyım?
Alkol İçtikten kaç saat sonra promil çıkmaz?
Hız cezasından ehliyet alınır mı?
Ehliyetsiz ceza yedim ehliyet alabilirmiyim ?
Trafikte hangi farlar yasak?
4 Defa Xenon Far Cezası Ehliyeti Daimi İptal Eder!
Radar Tabelası Koyma Zorunluluğu Yasası
Buz Mavisi Xenon Far Yasak mı?
Xenon Far Yasak mı ? Xenon Cezası 2021
Radar Kaç Metreden Ceza Yazar?
Radar cezası plakaya mi yazılır ehliyete mi yazılır?
Tren Yolu Cezası Ne Kadar ?
76/1-A Trafik cezası nedir?
20 Ceza Puanı Olan Trafik Cezaları Full Listesi
Team Vitality Rogue 06/07/2021 Esports / Rainbow Six: European League
Alkolmetreye Üflemedim Sürücü Davranışları Eğitimine Gidecek miyim?
Cep telefonu cezası itiraz dilekçesi İndir
Otoban hız sınırı yüzde kaç aşılabilir ?
Otoban hız sınırı tolerans oranları listesi
Sis farı neden yasak ?
Kamyonet otoban hız sınırı ve %10 töleraslı hız sınırı
Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal edilir mi?
Alkollü araç kullanmaktan mahkemeye çıkılır mı?
Sarı ışıkta geçmek suç mu ?
Sürücü belgesine ait iptal bilgisi ne demek?
Aday sürücü süresi bitince ne olur?

Aday sürücü süresi bitince ne olur?

Aday sürücüyüm; 2 yıl aday sürücü olarak kalacağım. Aday sürücü süresi bitince ne olur? Aday sürücülük süresi bitince ne yapmam gerekir? Filiz Toptan / Bursa

Aday Sürücü Kime Denir?

Aday sürücü; 01 Ocak 2016 tarihinden sonra ilk defa ehliyet alacak kişilerin; ehliyetlerini hak ediş tarihinden itibaren 2 yıl boyunca aday sürücü olarak denenmesine denir.

Aday sürücülük; yukarıda bahsettiğim gibi; 01/01/2016 tarihinden itibaren ilk kez ehliyet alanları kapsamakla birlikte; bir de 01/01/2016 tarihinden önce veya 01/01/2016 tarihinden sonra olsun; ehliyeti DAİMİ İPTAL EDİLENLERİN; 01/01/2016 tarihinden sonra tekrardan ehliyet alacak kişiler de; 2 yıl boyunca aday sürücü olarak değerlendirilirler.

Aday Sürücülük İle Stajyer Sürücülük Farklı mı?

Aday sürücülük ile stajyer sürücülük birbirlerinden farklı değildir. İkisi de aynı kavramı anlatmaktadır. Eş anlamlı kelimelerdir.

Stajyer sürücü = aday sürücüdür.
Aday sürücü = stajyer sürücüdür.

Halk arasında, bu iki kelimeden bir tanesi kullanılmaktadır. Kimileri; aday sürücüyüm demekte iken; kimileri ise, stajyer sürücüyüm demektedir. İkisi de aynı kavramı anlatmaktadır.

Aday sürücü süresi bitince ne olur?

Aday sürücü süresi bitince hiç bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yani; aday sürücülük süreniz olan 2 yıl doldu. Sizin yapmanız gereken her hangi bir işlem yoktur. Trafik şubesine gitmenize, Nüfus Müdürlüğüne gitmenize gerek yoktur.

Nüfus Müdürlüğü ehliyet sistemi; ADAY SÜRÜCÜDÜR” ibaresini kendisi otomatikmen kaldırır. Sizin yapmanız gereken tek şey var. O da: Derin Bir Oooohhhh Beeee çekmektir. Artık; adaylık süreniz bittiği için yasal haklarınız da genişlemiş bulunmaktadır.

Aday Sürücülük Süreci Bitince Genişleyen Haklarınız?

2 yıl boyunca; adeta diken üzerindeydiniz. Aday sürücüler; çok kısıtlı trafik haklarına sahipti. Aşağıda bu hakları karşılaştırmalı bir şekilde yazınca aradaki büyük farklı göreceksiniz.

1- İki yıl (2) içinde 75 ceza puanını doldurunca; aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL oluyordu. Şimdi ise; 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına tâbi olacaksınız. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldursanız bile; ehliyetiniz sadece 2 ay geçici iptal olur.

2- Aday sürücüler; araç sınıfına bakılmaksızın 20 PROMİL alkole tabiydi. En az 21 PROMİL alkolde; aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL oluyordu. Adaylık süreci bitince ise; Otomobillerde yasal alkol limiti 50 PROMİL; otomobil harici diğer araçlar da 20 PROMIL’dir.

Geriye dönük olarak 5 yıl içerisinde; ister 50 PROMIL’in üstü olsun isterse 20 PROMIL’in üstü olsun; ehliyetiniz DAİMİ İPTAL edilmez. 1. Kez alkolde: 6 Ay geçici iptal, 2.Kez alkolde 2 yıl geçici iptal, 3 ve 3’den fazla kez alkolde 5 yıl geçici iptal edilir.

3- 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirdi. Aday sürücülük süresi sonrası ise; 3 kez kırmızı ışık ihlali yapsanız bile; ehliyetiniz 30 gün geçici iptal olur.

4- 3 kez yayalara yol vermemekten trafik cezası yazıldığında; aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirdi. Aday sürücüluk süreniz bitince; 3 kez yayalara yol vermeseniz bile; sadece trafik cezası yazılır. ( Lütfen: Yayalara Saygılı Olalım. )5- 3 kez dönüş kuralı ihlalinden trafik cezası yazılan aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirdi; aday sürücülük süresi sonrası ise; 3 kez dönüş kuralı ihlali yapsanız bile; ehliyet iptali yapılmaz.

6- Aday sürücü; ASLİ KUSURLU olarak ölümlü bir trafik kazasına karıştığında; ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirken; aday sürücülük süresi sonrası ise; ölümlü trafik kazasında; ASLİ KUSURLU olsa bile; ehliyeti DAİMİ İPTAL edilmez.

7- Aday sürücülere iki (2) yıl içerisinde 3 kez emniyet kemeri takmamaktan trafik cezası yazıldığı zaman; aday sürücülerin ehliyeti daimi olarak iptal edilirdi. Aday sürücülük sonrası ise; istediğiniz sayıda emniyet KEMERİ cezası yazılsa bile; ehliyet iptali yapılmaz.

8- Aday sürücüler 2 yıl içerisinde 3 defa kavşaklarda geçiş önceliği olan sivil ( vatandaş ) veya resmi araçlara geçiş önceliği hakkını vermemekten trafik cezası yemeleri halinde aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilirken; adaylık süresi sonunda; geçiş önceliğine uymamamaktan çok sayıda trafik cezası yazılsa bile; ehliyet iptali yapılmaz.

9- Motosiklet kullanan aday bir sürücüye; 2 yıl içerisinde, 3 kez KASK TAKMAMAK’tan trafik cezası yazılması halinde; aday sürücünün ehliyeti DAİMİ İPTAL edilirdi. Adaylık süresi bitince; çok sayıda kask takmama cezası yese bile ehliyet iptali yapılmaz.


10- Aday sürücülerin; 2 yıl içerisinde 3 kez radar ( hız ) ihlali yapmaları halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilirdi. Aday sürücülük bitimi sonrasında ise; DAİMİ İPTAL ortadan kalkar.

Web sitemize; medyafatih@hotmail.com adresi üzerinden soru gönderebilirsiniz.

Aday sürücü süresi bitince ne olur?
Aday sürücü süresi bitince ne olur?

Bir cevap yazın