Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkabilir mi ?

Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkabilir mi yoksa; Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkamaz mı ?


Ehliyetimi 2020 yılının 1. Ayında aldım. Şu an aday sürücüyüm; aracımla şehir dışına çıkmak istiyorum fakat; kafama şu soru takılıyor: ” Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkabilir mi ?” Aday sürücüler( stajyer) sürücüler şehir dışına aracıyla çıkabilir mi; çıkamaz mı ? Cevap verirseniz teşekkür ederim. Musa Yıldırım / ÇankırıStajyer sürücüler ( aday sürücüler) trrafikte araç kullanırken trafik uyarı ve işaretlerine, trafik kurallarına yüksek oranda; diğer sürücülere nazaran daha çok dikkat göstermek zorundadırlar.

Çünkü; aday sürücülerin tabi olduğu yıllık ceza puanı aday olmayan sürücülere nazaran yüzde yirmi beş (1/4) daha düşüktür.

Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanını tabiidir. Aday sürücüler 75 ceza puanını iki yıl içerisinde doldurmamaları gerekir. 2 yıl içerisinde 75 ceza puanını dolduran aday sürücülerin ehliyetine el konulur ve ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Aday olmayan araç sürücüleri ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını tabidir. Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan sürücülerin ehliyetine 2 ay süreyle geçici olarak el konulur. Aday olmayan sürücüerin ehliyetleri 2 aylığına geçici olarak iptal edilir.


STAJYER (ADAY) SÜRÜCÜLER ŞEHİR DIŞINA ÇIKABİLİR Mİ ?


Aday sürücüler; ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren şehir dışına çıkabilirler. Uzun yolculuğa gidebilirler. Hatta; dünyayı bile bu ehliyetle dolaşabilirler.


Aday sürücülük uzun yola gitmenize şehir dışına çıkmanıza engel değildir. Sadece dikkat etmeniz gereken konular; 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmamanız olacaktır. Ayrıca; 20 promilin üzerinde alkollü olarak trafikte araç kullanmamanız olacaktır.


ADAY SÜRÜCÜ ŞEHIR DIŞINA ÇIKARKEN REFAKATÇİ GEREK Mİ ?


Aday sürücüler şehir dışına çıkmak istedikleri zaman veya uzun yola gitmek istedikleri zaman yanlarında refakatçi bir sürücü bulundurmak zorunda mıdırlar? Tabii ki de bu sorunun cevabı HAYIR olacaktır.

Aday sürücülerin yanında herhangi bir refakatçi sürücünün bulunması, bulundurulması zorunlu değildir. Ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren aday sürücüler istedikleri gibi trafikte araç kullanabilirler. İstedikleri illere, istedikleri noktalara tek başlarına gidebilirler.


Aday Sürücüler Kaç Promil Alkole Tabidir ?


Stajyer sürücüler; diğer adıyla aday sürücüler araç sınıflarına bakılmaksızın 20 promil alkole tabidir. 20 promilin üzerinde alkollü olarak trafikte araç kullanmaları halinde ehliyetleri daimi olarak iptal edilir. Kullandığı araç otomobil olsa bile; 20 promile tabiidir. 21 promil alkollü çıkması halinde ehliyeti iptal olur.

Not: Aday sürücünün kullanmış olduğu araç otomobil ise ve yapılan alkol kontrolünde en az 21 promil alkollü olduğu tespit edilirse; aday sürücünün ehliyeti daimi olarak iptal edilecektir.


Alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmayacaktır. Fakat; aday sürücünün kullanmış olduğu araç otomobil haricinde bir araç ise; 21 promil alkollü olduğu tespit edilirse; ehliyeti yine daimi olarak iptal edilecek ve alkollü araç kullanmaktan 1228.00 Türk Lirası trafik cezası yazılacaktır.


Aday Sürücü – Alkol- Araç Sınıfı ve CezaOtomobil: En az 21 promil : Ehliyet İptal- Trafik Cezası Yok.

Otomobil: En az 51 promil : Ehliyet İptal- 1228.00 TL alkollü olarak araç kullanma trafik cezası.


Otomobil Harici: En az 21 promil- Ehliyet iptal- 1228.00 TL alkollü olarak araç kullanma trafik cezası.

Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkabilir mi ?
Aday Sürücü Şehir Dışına Çıkabilir mi ?

Yorum yapın