Aday Sürücü Nedir, Aday Sürücü Nedir ki, Aday Sürücü Nedir Diyorsanız; bu sorunuzun cevabı medya fatih farkıyla sizlerle…Aday Sürücü Kime Denir?


Aday Sürücü tanımı; 2918 sayılı Karayolları trafik yönetmeliğinde düzenlenmiştir.


2918 sayılı yasaya; 17/04/2015 tarihinde eklenen Aday Sürücü tanımlaması ile; ek 3 maddesinin; yürürlüğe girdiği tarihten itibaren; ilk defa sürücü belgesi alanlar ile; herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş olup da; yeniden sürücü belgesi alanlar; belgenin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilir. Bu kişilere aday sürücü denir.Aday sürücülük süresi içerisinde; 2918 sayılı Kanunun;

a) 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi,


b) 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması,

c) 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi,


ç) 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi,

d) 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi,

e) Koruyucu tertibatın kullanılması ile ilgili 78 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi hallerinden herhangi birinin gerçekleşmesi veya araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi veya toplam 75 ceza puanının aşılması durumunda sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilir.

Aday Sürücü Nedir -2019
Aday Sürücü Nedir -2019


Belgesi iptal edilenlerin tekrar sürücü belgesi alabilmeleri için; sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekir.


Bu kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için tabi tutulacakları psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belgenin sürücü kursuna ibrazı ve varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri kadar zamanın geçmiş olması zorunludur.


Aday Sürücü Nedir Sorsunun cevabını medya fatih olarak vermiş bulunuyoruz.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Polisten Kaçma Cezası – 2019

Bir cevap yazın