"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aday Sürücü Ne Demek? Stajyer Sürücü Ne Demek ?

Aday Sürücü Ne Demek?Yeni ehliyet aldım ve E-Devlet sisteminden ehliyet bilgilerime baktığımda Aday Sürücü diyor ibaresi yazıyor. ” Aday Sürücü Ne Demek? ” Cevap verirseniz ve bu sorumu yanıtlarsanız çok teşekkür ederim. Gülten Efe / Osmaniye


Aday Sürücü ile stajyer sürücü kavramları eş anlamlı kavramlardır. İkisi de aynı şeyi ifade etmektedir. Yani; stajyer sürücü ile aday sürücü aynıdır; ikisi de aynı şeydir.

Aday sürücülük; ülkemizde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet alanlar için uygulanmaktadır. Ehliyet alanlardan kastım ise; daha önce hiç ehliyeti bulunmayan; ilk defa ehliyet alacak olanlar için geçerli bir kavramdır.

1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyet alanlar veya ehliyeti bulunanlar aday sürücü kategorisine girmemektedirler. Veya 1 Ocak 2016 tarihinden sonra var olan ehliyetini büyütmek isteyenler yine Aday Sürücü kategorisine girmezler.

Yukarıda da bahsettiğim gibi; Aday Sürücülük; daha önce hiç ehliyeti bulunmayan ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet alanlar veya alacak olanlar için geçerli olan bir uygulamadır.


Aday Sürücülük Süresi Ne Kadardır?


Aday sürücülük süresi 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet alanlar için geçerli olup ehliyeti alış tarihinden itibaren 2 yıldır. Örnek verecek olursak; örneğin ehliyetinizi 8 Şubat 2017 tarihinde aldınız aday sürücülük süreniz 8 Şubat 2019 saat 24:00’ten sonra bitecektir. (2 yıl sonra)Aday Sürücüler Kaç Ceza Puanında Tabidir ?


Aday sürücüler; Trafik kurallarına diğer sürücülere nazaran daha çok dikkat etmeliler ve trafik kurallarına uymayı alışkanlık haline getirmelidirler. Çünkü; aday sürücülerin 1 yıl içerisinde azami ceza puanı limitleri; diğer sürücülere oranla dörtte bir daha azdır.
Aday sürücüler; 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını tarihidir. 75 ceza puanını bir yıl içerisinde dolduran aday sürücülerin ehliyetleri Daimi olarak iptal edilir. ehliyetsiz sürücü konumuna düşerler.Aday olmayan sürücüler ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını tabidir. Bir (1) yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran aday olmayan sürücüler; ehliyetlerini 2 aylığına geçici olarak kaptırırlar. 2 aylık süreç içerisinde ehliyetsiz sürücü konumuna düşerler. Aday sürücülerde ehliyetler daimi iptal edilirken; aday olmayan sürücülerde ise ehliyetler 2 aylığına geçici iptal söz konusudur.


Aday Sürücü Alkol Sınırı Kaç Promildir ?


Aday sürücüler; diğer adıyla stajyer sürücüler trafikte araç kullanırken kesinlikle alkollü olarak kullanmamalarını Medya fatih.com web sitesi olarak şiddetle tavsiye ediyor ve bu konuda kendilerini uyarıyoruz.Çünkü; aday sürücüler alkollü olarak araç kullanmaları halinde başına gelecekleri bilselerdi; kesinlikle bu şekilde araç kullanmak istemeyeceklerdir.Aday sürücüler; araç sınıflarına bakılmaksızın 20 promil alkole tabidir. 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanmaları halinde ( en az 21 promil ) ehliyetleri daimi olarak iptal edilir.

Örnek: Aday sürücüsünüz ve alkol aldınız. Trafikte aracınızda keyifli bir şekilde seyir halindeyken 100 metre ilerdeki trafik çevirmesine denk geldiğinizde ve görevli trafik polisleri aracınızda durdurup; araç sürücüsüne alkol testi yaptığında; aracın aday sürücüsünün 20 promil alkollü çıkması halinde; herhangi bir işlem yapılmayacaktır.


Fakat; aday sürücümüz en az 21 promil alkollü olması halinde; ehliyeti DAİMİ OLARAK İPTAL edilecektir. Durum bu şekildedir.


Uyarı: Aday sürücülerde alkollü olarak trafikte araç kullanmaları durumlarında kullanmış oldukları aracın otomobil olması önemli değildir. Aday sürücülerde araç sınıfına bakılmaksızın 20 promil geçerlidir.


Aday olmayan sürücülerde yasal alkol limiti otomobillerde 50 promildir. Diğer araç sınıflarında ise; 20 promildir. Aday sürücülere ise; otomobiller için geçerli olan 50 promil ellerinden alınmıştır. Aday sürücüler de yasal sınır 20 promildir ve 20 promil alkol tüm araç sınıfları için geçerlidir.

İlk Yorumu Siz Yapın