"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aday Sürücü Mu Hayır Yazısı Ne Anlama Gelir.

Aday Sürücü Mu Hayır Ne Anlama Geliyor?E-Devlet sisteminden ehliyet bilgilerime baktığımda’ Aday Sürücü Mu Hayır ‘ yazıyor. Hayır ne anlama gelmektir. B sınıfı ehliyetimi 2015 yılında almış; 2020 yılında C sınıfına geçerek büyütmüştüm.
Ben şimdi aday sürücümüyüm; yoksa aday sürücü değil miyim ? Lütfen cevap yazın. Teşekkürler /Ahmet Dora – Kocaeli
Yeni ehliyet alan kişiler Aday Sürücü müdür ? Aday sürücülük kavramı ne zaman ortaya çıkmıştır ? Aday Sürücü kime denir ? Merak ettiğiniz tüm soruları Medyafatih.com web sitesi olarak yanıtlıyoruz.Aday (Stajyer) Sürücü Kimdir ?


Aday sürücü; yani stajyer sürücü Türkiye trafik literatürüne 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren girmiş bulunmaktatır.
1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa ehliyet alacak olan vatandaşlar ( Daha Öncesi Hiç Ehliyeti Bulunmayanlar ) Aday Sürücü olarak değerlendirilir.

Ehliyet Arka Kısım Örnegi


Aday sürücülük süresi; ehliyeti hak ediş tarihinden itibaren 2 yıldır. Bu kişiler 2 yıl boyunca aday sürücü olarak değerlendirilir. 2 yılın sonunda ise aday sürücülük süresi biter ve normal sürücü sınıfına girer.


01 Ocak 2016’dan önce ehliyeti olanlar; 01 Ocak 2016 tarihinden sonra ehliyet büyüttükleri takdirde ADAY SÜRÜCÜ sayılırlar mı ?

01 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyeti olup da; 01 Ocak 2016 tarihinden sonra ehliyet büyütenler aday sürücü SAYILMAZLAR. Aday ( stajyer ) sürücülük; daha önce hiç ehliyet almamış; ve 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyet alacak olan kişileri kapsar.


Aday Sürücülük Ne Zaman Biter ?


Aday sürücülük; ehliyeti aldığınız tarihten itibaren tam 2 yıl sonra biter. Örneğin; ehliyetinizi almış olduğunuz tarih 10 Mart 2019 tarihi olsun. Aday sürücülük süreniz tam 2 yıl sonra yani; 10 Mart 2021 saat 24:00’ten sonra sona erer.Aday ( Stajyer Sürücü) Ceza Puanı Limiti Nedir?


Stajyer sürücülerin; yani aday sürücülerin ceza puanı limiti 75 puandır. Bir (1) yıl içerisinde 75 ceza puanını doldurmaları gerekir. 1 yıl içerisinde 75 ceza puanını ulaşan sürücülerin ehliyetleri DAİMİ OLARAK İPTAL olur.


Ehliyeti daimi olarak iptal edilen stajyer sürücüler ceza bitimi sonunda; yani 6 ayın sonunda tekrardan sürücü kurslarına yazılarak ehliyet çıkartmaları gerekir.


Aday Sürücülerin Alkol Limiti Nedir ?


Aday sürücüler; trafikte araç kullanırken alkollü olarak kullanmamaları tavsiye edilir. Çünkü, aday sürücülerin promil limiti çok düşüktür. 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanan aday sürücülerin ehliyeti daimi olarak iptal edilir. Aday sürücülerin ehliyeti yanar. 21 promil ve üstü alkolde ehliyet gümler.

İlk Yorumu Siz Yapın