Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri 10 Madde

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri 10 Madde

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri Tam Liste


Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri Nelerdir? Aday (stajyer) sürücülerin ehliyet iptal nedenleri nelerdir? Açıklarsanız çok memnun olurum. Mustafa Karabaş / Konya


Aday sürücüler; yani stajyer sürücüler ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren iki (2) yıl boyunca aday sürücülüğe tabiidir. Aday sürücülerin tabi oldukları durumlar; aday olmayan sürücülere göre çok daha ağırdır.


Aday sürücülerin ehliyetlerini daimi iptal ettiren nedenler ise şu şekildedir.

1- Aday sürücülerin ehliyetlerini iptal ettiren; aday sürücülerin ehliyetlerini yakan; en büyük ve birinci durum; araç sınıfına bakılmaksızın trafikte 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanmaktır.
Kullanmış olduğunuz aracın otomobil olması önemli değildir. Eğer ki aday sürücüyseniz ve kullanmış olduğunuz araç otomobilse; bu durumda bile 20 promil alkole tabisinizdir. En az 21 promil alkollü olmanız durumunda; ehliyetiniz DAİMİ olarak iptal edilecektir.Not: Aday sürücüsünüz ve kullanmış olduğunuz araç otomobil ise; 50 promilin üzerinde alkollü olmanız halinde ehliyetiniz Daimi olarak iptal edilecek; fakat alkollü olarak trafikte araç kullanmaktan; 1228.00 Türk Lirası trafik cezası adınıza yazılmayacaktır.

☆Eğer ki; alkolünüz 50 promil ve altında ve de kullanmış olduğunuz araç otomobil ise; ve adınıza alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmışsa, bu cezayı mahkemeye vererek kesinlikle iptal ettirebilirsiniz.


2- İki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanına Ulaşılması. Bildiğiniz üzere aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanına tabidir. Herhangi bir trafik cezasından ve cezalarından dolayı eğer ki 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşılmışsa; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal olur.

3- İki yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlalinden ( KTK 47/1-B ) aday sürücünün ehliyetine trafik cezası yazılması durumunda; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir


4- Ölümlü trafik kazalarına karışan aday sürücüler; ölümlü trafik kazasında ASLİ KUSURLU olarak bulunursa; yapmış olduğu ölümlü kazada asli kusurlu gösterilirse; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal olur.

5- 2 yıl içerisinde 3 defa hız ihlali (KTK madde 51/2-A , 51/2-B ve 51/2-C ); yani radar cezasının aday sürücünün ehliyetine yazılması halinde; aday sürücünün ehliyeti iptal Daimi olarak iptal olur.

6- Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 3 defa yayalara; yaya geçitlerinde yol vermemekten ( KTK madde 53/2-A , 74/-A ve 74/- B ) trafik cezası yazılılırsa; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

7- Aday sürücüler yine iki (2) yıl içerisinde 3 defa dönüş kurallarına riayet etmemekten ( KTK madde 53/1-A, 53/1-B,53/1-C, 53/1-D, 53/2-A, 53/2-B, 53/2-C ,) trafik cezası yazılması halinde; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

8- Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 3 kez emniyet kemeri takmamaktan ( KTK madde 78/1-A) trafik cezası yerlerse; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

9- Motosiklet kullanan aday sürücüler; iki (2) yıl içerisinde 3 kez kask takmamaktan ( KTK 78/1-B) trafik cezası yazılması halinde; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

10- Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde 3 defa kavşaklarda geçiş önceliği olan sivil ( vatandaş ) veya resmi araçlara geçiş önceliği hakkını vermemekten ( KTK madde 57/1-A, 57/1-B, 57/1-C, 57/1-D, 57/1-F ) trafik cezası yazılması halinde aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.


Aday sürücüler 2 yıl boyunca yukarıda saymış olduğum bu 10 adet önemli maddeye büyük oranda uymalılar ve bu kuralları çiğnemeye riayet etmelidirler. Çünkü; Bu trafik ihlallerinin maalesef yaptırımı büyük ve ehliyetinizin Daimi olarak iptal edilmesine neden olmaktadır.

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri
Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri

Bir cevap yazın