Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri 10 Madde

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri 10 Madde

10/09/2020 0 Yazar: Medya Fatih Com

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri Tam Liste


Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri Nelerdir? Aday (stajyer) sürücülerin ehliyet iptal nedenleri nelerdir? Açıklarsanız çok memnun olurum. Mustafa Karabaş / Konya


Aday sürücüler; yani stajyer sürücüler ehliyetlerini hak ettikleri tarihten itibaren iki (2) yıl boyunca aday sürücülüğe tabiidir. Aday sürücülerin tabi oldukları durumlar; aday olmayan sürücülere göre çok daha ağırdır.


Aday sürücülerin ehliyetlerini daimi iptal ettiren nedenler ise şu şekildedir.

1- Aday sürücülerin ehliyetlerini iptal ettiren; aday sürücülerin ehliyetlerini yakan; en büyük ve birinci durum; araç sınıfına bakılmaksızın trafikte 20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanmaktır.
Kullanmış olduğunuz aracın otomobil olması önemli değildir. Eğer ki aday sürücüyseniz ve kullanmış olduğunuz araç otomobilse; bu durumda bile 20 promil alkole tabisinizdir. En az 21 promil alkollü olmanız durumunda; ehliyetiniz DAİMİ olarak iptal edilecektir.Not: Aday sürücüsünüz ve kullanmış olduğunuz araç otomobil ise; 50 promilin üzerinde alkollü olmanız halinde ehliyetiniz Daimi olarak iptal edilecek; fakat alkollü olarak trafikte araç kullanmaktan; 1228.00 Türk Lirası trafik cezası adınıza yazılmayacaktır.

☆Eğer ki; alkolünüz 50 promil ve altında ve de kullanmış olduğunuz araç otomobil ise; ve adınıza alkollü araç kullanmaktan trafik cezası yazılmışsa, bu cezayı mahkemeye vererek kesinlikle iptal ettirebilirsiniz.


2- İki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanına Ulaşılması. Bildiğiniz üzere aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 75 ceza puanına tabidir. Herhangi bir trafik cezasından ve cezalarından dolayı eğer ki 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşılmışsa; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal olur.

3- İki yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlalinden ( KTK 47/1-B ) aday sürücünün ehliyetine trafik cezası yazılması durumunda; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal edilir


4- Ölümlü trafik kazalarına karışan aday sürücüler; ölümlü trafik kazasında ASLİ KUSURLU olarak bulunursa; yapmış olduğu ölümlü kazada asli kusurlu gösterilirse; aday sürücünün ehliyeti Daimi olarak iptal olur.

5- 2 yıl içerisinde 3 defa hız ihlali (KTK madde 51/2-A , 51/2-B ve 51/2-C ); yani radar cezasının aday sürücünün ehliyetine yazılması halinde; aday sürücünün ehliyeti iptal Daimi olarak iptal olur.

6- Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 3 defa yayalara; yaya geçitlerinde yol vermemekten ( KTK madde 53/2-A , 74/-A ve 74/- B ) trafik cezası yerlerse; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

7- Aday sürücüler yine iki (2) yıl içerisinde 3 defa dönüş kurallarına riayet etmemekten ( KTK madde 53/1-A, 53/1-B,53/1-C, 53/1-D, 53/2-A, 53/2-B, 53/2-C ,) trafik cezası yemesi halinde; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

8- Aday sürücüler iki (2) yıl içerisinde 3 kez emniyet kemeri takmamaktan ( KTK madde 78/1-A) trafik cezası yerlerse; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

9- Motosiklet kullanan aday sürücüler; iki (2) yıl içerisinde 3 kez kask takmamaktan ( KTK 78/1-B) trafik cezası yemekleri halinde; aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.

10- Aday sürücülerin 2 yıl içerisinde 3 defa kavşaklarda geçiş önceliği olan sivil ( vatandaş ) veya resmi araçlara geçiş önceliği hakkını vermemekten ( KTK madde 57/1-A, 57/1-B, 57/1-C, 57/1-D, 57/1-F ) trafik cezası yemeleri halinde aday sürücülerin ehliyeti Daimi olarak iptal edilir.


Aday sürücüler 2 yıl boyunca yukarıda saymış olduğum bu 10 adet önemli maddeye büyük oranda uymalılar ve bu kuralları çiğnemeye riayet etmelidirler. Çünkü; Bu trafik ihlallerinin maalesef yaptırımı büyük ve ehliyetinizin Daimi olarak iptal edilmesine neden olmaktadır.

Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri
Aday Sürücü Belgesi İptal Nedenleri