Aday sürücü Alkol Cezası Nedir? Aday sürücü Alkol Cezası Kaç TL’dir? Aday sürücü Alkol Cezası İptal Edilir mi? vb…


Aday sürücü Alkol Cezası Detayları…


Trafikte aday sürücülerin araç kullanırken çok dikkatli olması gerekir. Aday sürücüler; 2 yıl boyunca trafikte yanlış yapmamaya özen göstermelidirler.

Çünkü; en ufak bir yanlışta ehliyetleri iptal edilerek; tekrardan sürücü kursuna gitme ile karşı karşıya kalabilmektedirler.


Aday sürücüler kaç yıl aday olarak kalırlar?

Aday sürücüler; ehliyetini aldıktan sonra 2 yıl boyunca aday olarak kalırlar. 2 yıl bittikten sonra aday sürücülük sona erer; ve normal sürücü konumuna geçerler.


Peki; Aday sürücü Alkol Cezası Ne Kadardır?

Aday sürücü Alkol Cezası 2019 yılı için geçerli olan fiyat listesi şu şekildedir:


Alkollü Araç Kullanma Cezası 2019 Yılı Ceza Tutarı Ne Kadardır?

Alkollü araç kullanma cezası 3 bölüme ayrılır. Bu bölümler ise şu şekildedir:

Aday sürücü Alkol Cezası
Aday sürücü Alkol Cezası1.KEZ: Eğer alkollü olarak daha önce hiç yakalanmamış daha önce hiç alkolden ceza yemişsiniz; ilk defa alkol cezası yiyeceksiniz; en düşük ceza miktarından size; 1002 ( Bin İki ) Türk Lirası Ceza Yazılır.


2.KEZ: daha önce alkolden ceza yemişsiniz ve bu Cezanız ikinci kez tekrarlanıyor sa bu sefer ceza miktarını biraz daha artarak 1256 ( Bin İki Yüz Elli Altı) Türk lirasına çıkar.3. KEZ: daha önce alkolden iki ve daha fazla ceza yemişsiniz bu sefer trafik cezanız en üst seviyeden yazılır. 2019 yılı için geçerli olan ceza miktarı; 2018 Türk lirasıdır.
 Alkollü Araç Kullanmada Ehliyetim Kaç Ay veya Kaç Yıl Geri Alınır?

Alkollü olarak araç kullanmanız durumunda; Eğer; daha önce hiç alkolden işlem görmemişseniz; ilk defa alkolden ceza yiyeceksiniz; yani 1. Kez ise; Ehliyetinize 6 ( Altı) aylığına geçici olarak el konulur.


Eğer ki; alkolden daha önce en az 1 defa işlem görmüşseniz; bu cezanız 2.kez alkol cezası ise; bu sefer ehliyetize 2 yıllığına geçici olarak el konulur.Eğer ki; daha önce alkollü araç kullanmaktan 2 ve daha fazla kez ceza yemişseniz; bu cezanız en az 3. kez alkol cezası oluyorsa; bu sefer ehliyetinize 5 yıllığına geçici olarak el konulur.Aday sürücülerin 20 promilin üzerinde alkollü armaları yasaktır Eğer ki Aday Sürücü 20 promil ve üzeri alkol alarak trafiğe çıkması durumunda ehliyeti iptal edilerek sürücü ehliyetine el konulur.

Aday sürücü; 20 promil üzerinde; yani; en az 21 promil alkollü olarak herhangi bir motorlu taşıtı kullanması durumunda; aday sürücünün ehliyeti iptal olur.Aday sürücünün; tekrardan sürücü kursuna giderek ve sınavları kazanarak ehliyet çıkarması gerekir.ADAY SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİ ŞU DURUMLARDA İPTAL EDİLİR!

1- Kara yolunda 20 promil üzerinde herhangi bir motorlu taşıtı kullanması durumunda.

2- Kırmızı Işık Kuralını 3 kez İhlal etme durumunda.

3- Ölümle Sonuçlanan trafik kazasında; asli kusurlu ise.

4- Radar’dan 3 kez ceza yeme durumunda.

5-75 Ceza Puanının doldurulması durumunda.

6- Dönüş Kuralı Ihlallerinden 3 kez trafik cesası yenilmesi durumunda.,(Md 53)

7-Yaya geçitlerinde yayalara yol vermeme cezasını 3 kez yeme durumunda.


8- Emniyet Kemeri cezasından 3 kez ceza yeme durumunda aday sürünün ehliyeti iptal edilir.


Yukarıdaki 8 maddenin herhangi birinden ehliyeti iptal olan aday sürücülerin; tekrardan ehliyet alabilmeleri için; sürücü kurslarına kayıt olup; gerekli harç ücretlerini yatırararak ve yapılan sınavlarda başarılı olmaları gerekir.

Alkol Cezasının Yazılması İçin Kanuni Promil Limitleri Nelerdir?

Alkollü Araç Kullanmaktan Ceza Yememek İçin OTOMOBİLLER’DE50 promil’i; Otomobil Harici Vasıtalarda( Kamyon,kamyonet,Otobüs,Tır,Ticari Taksi, Resmi Araçlar,Çekici, Motosiklet,vs..) 20 Promili Geçmemeniz lazımdır.

Otomobillerde 51 promil; otomobil harici vasıtalarda ise; 21 promilde ceza yazılmaktadır.

Sürmüş olduğunuz aracın otomobil mi yoksa kamyonet mi olup olmadığına dikkat ediniz. Bu konularda Malesef çok yanılma olmaktadır. Yani; sürücü kamyoneti; otomobil olarak bilmektedir. O bakımdan Kamyonetlerde 20 promildir.

Soru Sorun: Medya Fatih Sitemize Trafik Konusu İle Soru Sorabilirsiniz ve Maksimum 24 saat İçerisinde Cevap Verilir.

Sitemize Soracak Olduğunuz Soruları: Medyafatih@hotmail.com adresine gönderiniz veya yazının altında bulunan yorum bırak bölümünden soru sorabilirsiniz

61-1 g Trafik Cezası

Keyword:Aday sürücü Alkol Cezası Nedir? Aday sürücü Alkol Cezası Kaç TL’dir? Aday sürücü Alkol Cezası İptal Edilir mi? :Aday sürücü Alkol Cezası İptal Dilekçesi,:Aday sürücü Alkol Cezası fiyatı,:Aday sürücü Alkol Cezası sonuçları

Bir cevap yazın